Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Jälgin, kuidas Reformierakond ja sotsid koalitsioonikõnelejaid kividega loobivad ning vägisi tuleb pähe mõte, et need kaks on vist küll nõus kasvõi Putini enda appi kutsuma, et ise Eestimaa kuberneriks saada.

Selle kõige juures on huvitav, et need kaks erakonda nimetavad end liberaalideks. Reformierakond peaks justkui olema paremliberaalne ja sotsid vasakliberaalne partei. Kui aga nende tegevust lähemalt vaadata, siis tekivad mul nende nõndanimetatud liberaalsuse osas tõsised kahtlused. Mida on näiteks liberaalsusega pistmist sotside aetaval alkoholipoliitikal? Tõelist liberaali ei huvita, kui palju teine inimene joob, ta ei ürita seda kuidagi piirata nagu nüüd sotsid Ossinovski juhtimisel tegid.

Reformierakond oli tõesti kunagi liberaalne partei, aga muutus 2007. aastal, Pronksiöö aegu tundmatuseni. Tollane liider Ansip, kel oli Tartu aegadest tudengite meeleavalduse koertega laiali ajamise kogemus, kasutas samu meetodeid Tallinnas. Pärast seda muutus Reformierakond marurahvuslikuks – hakkas rääkima patriotismist ja teisi rahvusi alla suruma. Reformierakonna valitsuse ajal pandi ridamisi kinni vene koole ja lasti lahti vene rahvusest õpetajaid. Kehtestati sissesõidukeelde inimestele, kes julgesid arvata teistmoodi. Liberaalsusest oli jäänud järele ainult unistus.

Nüüd on need kaks „liberaali” käeulatuses olnud võimust ilma jäämise pärast maruvihased ja üritavad kõikide vahenditega koalitsioonikõnelusi nurjata. Isegi Guy Verhofstadt kutsuti appi, et too Rattale mõistuse pähe paneks. Koos organiseeritakse peaministrile protestikirjade kirjutamist, üritades jätta muljet, et neid kirjutavad tavalised, riigiasjade pärast „mures” kodanikud. Marina Kaljurand kutsus isegi rahvast sündiva valitsuse vastu mässama.

Mässama. Mässama mille vastu? Demokraatlikele valimistele järgnenud koalitsioonikõneluste vastu? Sellisel juhul kutsub Marina Kaljurand mässama Eesti riigi vastu ning sillutab teed anarhiale, kus sisuliselt igaühel on võimalik Eestis võim haarata. Kas seda sotsid ja Reformierakond tahavadki? Et riigis tekiks kaos ning igaühel, kes tahab, oleks võimalik siin jõuga oma maailmavaade kehtestada? Sest uskuge, tahtjaid jätkub ja praegu hõõruvad nad Eesti sündmusi vaadates rõõmuga käsi.

Liberaalsust, vaba ühiskonda ei saa kehtestada, vaba ühiskond sünnib teineteist austades ja teineteisega arvestades. Üksteise erinevustega leppides. Demokraatias. Vastasel korral avaneb Pandora laegas, kust lendavad välja palju ebameeldivamad tegelased, totalitarism ja tsensuur nende seas.

Ehk siis jah – seda kardetud totalitarismi ei pruugi üldse tuua konservatiivid. Selle võivad tuua needsamad nn liberaalid, kes praegu konservatiivide pihta kive pilluvad ning kõikide vahenditega demokraatlikke koalitsioonikõnelusi nurjata püüavad. Viha võimust ilma jäämise pärast on neis praegu igatahes nii suur, et näib varjutavat kõik muu. Ja see on Eestile kõige suurem julgeolekuoht.

Ansip on oma koerad jälle puurist lahti lasknud, ainult et nüüd ei haugu nad ainult tänaval, vaid ka sotsiaalmeedias. „Kes korra näksata saab, see enam tänavale ei tule,” kiitles Ansip toona.

Ma südamest loodan, et koalitsioonikõnelejad ei lase end nende koerte haukumisest hirmutada. Lihtsalt liiga palju on kaalul. Vaba ühiskond on kaalul ja teist Eestit meil ei ole. Päriselt.

IRJA TÄHISMAA

 

Kommentaarid

Viimased uudised