Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

õlleaktsiis

Keskerakonna, SDE ja IRLi loodava valitsuse plaan tõsta lahja alkoholi aktsiisi kiiremas tempos, kui varem kokku lepitud, kahekordistab tuleval aastal õlle sissevedu Lätist, prognoosib ASi A Le Coq juhataja Tarmo Noop.

„Juba praeguste hindadega ja tänasel päeval on kuus protsenti õlleturust kolinud Lätti. Sel aastal kingime lätlastele 18 miljonit eurot maksutulu, järgmine aasta see number kahekordistub ning sõltuvalt uutest aktsiisimääradest piirikaubandus Lätiga hoogustub veelgi,” rääkis Noop Lõunaeestlasele.

Tema sõnul toob uue valitsusliidu kavandatav lahja alkoholi kahekordne aktsiisitõus kaasa õllepudeli hinna kerkimise Eesti poodides 1.50 euroni, samas kui piiritagustes Läti poodides on pudeli hind pool eurot.

„Selge on see, et selliste hinnavahede korral Eestist enam õlut endistes mahtudes ei osteta,” lausus Noop. „Seega peamine, mida saavutatakse on 40-50 miljonit eurot aastas maksutulu kaotust Lätile, tohutu piirikaubanduse teke, töökohtade kaotus kogu Eesti joogisektoris, maakaupluste massiline sulgemine Lõuna-ja Lääne-Eestis.”

Õlletootja prognoosib, et Eesti-Läti piiril hakatakse tegema 20-30 protsenti Eesti alkoholiostudest, mis tähendab, et lähemal ajal peaksime piiril nägema alkoholikaupluste avamise buumi.

Alkoturist soovib muidki teenuseid

„Ma olen naljaga pooleks öelnud, et see on Eesti regionaalpoliitiline meede number üks Lõuna-Eesti suhtes,” kommenteeris Valga linnapea Kalev Härk Lõunaeestlasele. „Uskumatult palju inimesi Põhja-Eestist, Soomest on leidnud tee Valkasse läbi Valga.”

Tänu Eesti ja Läti alkoholi aktsiisivahele on Härgi sõnul Valga kaubanduskeskustes küll alkoholi müük vähenenud, kuid samas eelistavad inimesed linna Läti-poolelt käia Eesti poodides toidukaupa ostmas.

Lisaks on linnapea sõnul nii juuksurid-kosmeetikud, autopesulad, toitlustusfirmad kui ka ööbimiskohad täheldanud suurenenud klientide arvu, mis tähendab, et odavast alkoholist ajendatud turism pakub kasvuvõimalusi ka teistele ettevõtjatele.

„Ma kutsun üles meie ettevõtjaid mõtlema selle peale, et me võiksime sellele grupile, kes nüüd on siia leidnud tee ja kes leiab, et siin võiks tegelikult tihedamini käia, pakkuda ka lisateenuseid,” sõnas Härk.

Arved Breidaks

Viimased uudised