Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Liha on depressiooni ja ärevuse peletamiseks hädavajalik, väidab toitumise tippasjatundja, andes hävitava hoobi taimetoitlusele.

Harvardis koolitatud toitumis- ja ainevahetuspsühhiaater dr Georgia Ede uurib seost selle vahel, mida me sööme ning meie vaimset ja füüsilist tervist, vahendab Daily Mail.

Ja vaatamata tervislikkusele, mida vegandieetidele on viimastel aastatel omistatud, väidab ta, et lihast loobumine võib hoopis vaimset tervist kahjustada.

„Aju vajab liha,” ütles teadlane intervjuus KIRO raadiole.

„Oleme harjunud kuulma, et liha on ohtlik meie tervisele, sealhulgas aju tervisele, ja taimed on tõesti parim viis meie aju toitmiseks ja kaitsmiseks,” sõnas ta. „Aga tõsiasi on see, et tegelikult on see vastupidi.”

Dr Ede ütles, et kuigi piisava valgu saamine on suurendanud vegantoitumisega seotud muresid, on liha söömine midagi enamat kui lihtsalt valk.

„See puudutab tegelikult vähem valku ja rohkem kõiki teisi lihas sisalduvaid toitaineid,” ütles ta. „Te saate oma valguvajaduse rahuldada vegan- ja taimetoiduga, kui seda hoolikalt planeerite.”

Valgud koosnevad kemikaalidest, mida nimetatakse aminohapeteks, mis ehitavad ja parandavad lihaseid ja luid.

Kuigi loomsed tooted nagu munad, liha, juust ja kreeka jogurt on kõrge valgusisaldusega, võib seda leida ka vegantoodetest, nagu läätsed ja spargelkapsas.

„Kuid paljusid teisi olulisi toitaineid on taimedest palju keerulisem, kui mitte mõnel juhul võimatu saada,” ütles dr Ede.

Ta märkis, et liha on „ainus toit, mis sisaldab kõiki vajalikke toitaineid õigel kujul ning on ka meie veresuhkru ja insuliinitaseme jaoks kõige ohutum toit”.

Nende toitainete hulka kuuluvad vitamiin B12, oomega-3 rasvhapped, tsink, koliin, raud ja jood.

Näiteks B12-vitamiin aitab kaasa hapnikurikaste punaste vereliblede ja DNA moodustumisele. Kuid seda on seostatud ka meeleolu tõstva serotoniini reguleerimisega ning madalat serotoniini taset on seostatud depressiooni ja ärevuse suurenenud riskiga.

Lisaks leiti teadusajakirja Frontiers in Pharmacology ülevaates, et tsingi madalamat taset seostati depressiooniga, kuna tsink võib vähendada ajupõletikku.

Mitmed uuringud on näidanud, et lihasööjatel on parem vaimne tervis.

Aasta 2021 süstemaatilises ülevaates 18 uuringust võrreldi neid, kes söövad ja ei söö liha. Uuringus osales 160 257 osalejat vanuses 11–96 aastat (kellest 53 protsenti olid naised), sealhulgas 149 559 lihasööjat ja 8584 liha vältijat.

Neist 11 uuringus leiti, et lihavaba dieet on seotud halvemate vaimse tervise näitajatega. Üks neist uuringutest leidis, et taimetoitlastel oli 35,2-protsendiline tõenäosus haigestuda raskesse depressiooni, samas kui lihasööjatel oli see 19,1-protsendiline.

Lisaks oli taimetoitlastel 31,5-protsendiline tõenäosus ärevushäire tekkeks, võrreldes 18,4 protsendiga lihasööjatel.

Ühes 2022. aastal avaldatud uuringus küsitleti 14 000 brasiillast vanuses 35–74 aastat ja leiti, et vegantoitumise järgijad olid kaks korda tõenäolisemalt depressiooni all – isegi kui nende toitainete tarbimine oli sarnane lihasööjatega.

Ja 2020. aastal avaldatud metaanalüüs, mis hõlmas 160 000 lihasööjat ja 8500 liha vältijat näitas ka, et need, kes jätsid oma dieedist liha välja, olid oluliselt suurema tõenäosusega depressioonis.

Vaatamata sellele, et vegantoitumine on aastate jooksul saanud tervisele omase kuulsuse, näitavad uued uuringud, et vegantoitumisel võivad olla ka muud püsivad tagajärjed tervisele.

Näiteks ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni (FAO) 2023. aasta aruandes vaadeldi rohkem kui 500 uuringut ja jõuti järeldusele, et loomsed toiduallikad pakuvad „väga vajalike toitainete allikaid”.

Asutus märkis, et vegandieeti järgides on neid makro- ja mikrotoitaineid raske leida vajalikus kvaliteedis ja koguses.

Lisaks on liha, munad ja piim „eriti elutähtsad” lastele, noortele ja eakatele, samuti rasedatele ja rinnaga toitvatele naistele.

Aasta 2019 uuringus märgiti ka, et veganitel sagedamini esinev B12-vitamiini puudus võib suurendada insuldi riski. Põhjuseks oli asjaolu, et selle aine puudumine pärsib valkude eemaldamist vereringest, põhjustades põletikku, mis omakorda suurendab veresoonte kahjustumise tõenäosust. See on insuldi peamine riskitegur.

USA ametnike sõnul vajavad täiskasvanud normaalseks funktsioneerimiseks umbes 2,4 mg B12-vitamiini päevas.

Viimased uudised