Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: People's Daily

Euroopa riigid on teinud koroonaviiruse leviku tõkestamiseks liiga vähe ja liiga hilja, märgib juhtkirjas meditsiinialane teadusajakiri Lancet.

Järgneb ajakirjas Lancet avaldatud arvamuslugu:

Kuigi Maailma Terviseorganisatsioon WHO pole SARS-CoV-2 nakkuse puhangut veel pandeemiaks nimetanud, kinnitas ta, et viirus levib tõenäoliselt enamikku, kui mitte kõikidesse maailma riikidesse. Sõltumata terminoloogiast on koronaviiruse epideemia väljaspool Hiinat suurenenud. 3. märtsi seisuga on 73 riigis registreeritud rohkem kui 90 000 kinnitatud COVID-19 juhtumit. Puhang Põhja-Itaalias, kus 11 linna on ametlikult lukustatud ja elanikud ähvardavad vangistusest lahkuda, šokeeris Euroopa poliitilist juhtkonda. Nende šokk muutus õuduseks, kui nad nägid, kuidas Itaaliast sai viiruse edasise leviku epitsenter kogu mandril. Olukorras, kus haiguse ärahoidmise võimalused vähenevad, kavatsevad tervishoiuministrid rakendada asjakohaseid meetmeid viiruse leviku piiramiseks. Kuid nende tegevus on olnud aeglane ja ebapiisav. Nüüd on reaalne oht, et riigid on epideemia ohjeldamiseks teinud liiga vähe, liiga hilja.

Terava kontrastina on WHO ja Hiina ühises aruandes nimetatud Hiina jõulisi rahvatervisega seotud meetmeid selle uue koroonaviiruse tõrjumisel tõenäoliselt ajaloo kõige ambitsioonikamaks, paindlikumaks ja agressiivsemaks haiguste tõkestamise projektiks. Näib, et Hiina on vältinud märkimisväärsel arvul haigus- ja surmajuhtumeid, ehkki riigi majandus on tõsiselt kannatanud. Ühise missiooni aruandes soovitab WHO riikidel aktiveerida reageerimise juhtimise riiklike protokollide kõrgeim tase, et tagada viiruse leviku tõkestamiseks vajalik valitsuste ja ühiskonna kaasatus. Hiina edu peitub suures osas tugevas haldussüsteemis, mida on võimalik ohuolukorras mobiliseerida, koos Hiina rahva valmidusega järgida rangeid rahvatervise protseduure. Ehkki teistel rahvastel puudub Hiina käsutamis- ja kontrollipoliitiline majandus, on olulisi õppetunde, mida presidendid ja peaministrid said Hiina kogemusest õppida. Märgid näitavad, et neist õppetundest ei ole õpitud.

SARS-CoV-2 esitab erisuguseid väljakutseid kõrge sissetulekuga ja madala või keskmise sissetulekuga riikidele (LMIC-id). Globaalse leviku tõttu on suur hirm, kuidas nõrgad tervishoiusüsteemid hakkama saavad. Mõned riigid, näiteks Nigeeria, on seni üksikjuhtumitega edukalt tegelenud. Kuid suured puhangud võivad LMIC-de tervishoiuteenused hõlpsasti üle ujutada. Karm tõde on see, et näiteks Sahara-taguses Aafrikas asuvad riigid ei ole valmis koroonaviiruse epideemiaks. Ja samuti pole selleks võimelised paljud rahvad Ladina-Ameerikas ja Lähis-Idas. Sellised rahvatervise abinõud nagu jälgimine, ammendav kontaktide jälgimine, sotsiaalne distantseerumine, reisipiirangud, avalikkuse harimine kätehügieeni alal, nõrkade ja immuunpuudulikkusega gripivaktsineerimise tagamine ning vähemoluliste toimingute ja teenuste edasilükkamine mängivad kõik oma rolli nakkuse leviku ja surve hajutamises haiglatele. Valitsused peavad otsustama, kuhu nad nende meetmete rakendamisel piiri tõmbavad. Nad peavad kaaluma eetilisi, sotsiaalseid ja majanduslikke ohte võrreldes tõestatud kasuga tervisele.

Tõendid näitavad seda, et poliitilised juhid peaksid liikuma kiiremini ja agressiivsemalt. Nagu Xiaobo Yang ja tema kolleegid on välja toonud, on SARS-CoV-2 kopsupõletikuga kriitiliselt haigete patsientide suremus märkimisväärne. Nagu nad hiljuti ajakirjas The Lancet Respiratory Medicine kirjutasid, „põhjustab SARS-CoV-2 raskekujuline kopsupõletik haiglate kriitilistele ravivahenditele suurt koormust, eriti kui neil pole piisavalt personali ega ressursse.” See koroonaviirus ei ole healoomuline. See tapab. Poliitiline reageerimine epideemiale peaks seetõttu kajastama ohtu riiklikule julgeolekule, mida SARS-CoV-2 endast kujutab.

Riikide valitsused on välja andnud juhised tervishoiutöötajatele, kuid avaldatud nõuannetest üksi ei piisa. Juhised COVID-19-ga patsientidega tegelemiseks tuleb tervishoiutöötajatele viivitamatult edastada seminaride, veebipõhise õpetamise, nutitelefoni kaasamise ja kollegiaalse koolituse vormis. Sellised asjad nagu isikukaitsevahendid, hingamisaparaadid, hapnik ja testimiskomplektid peavad olema kättesaadavad ja tarneahelad tugevdatud. Haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskus soovitab haiglatel moodustada tuumikmeeskonna, kuhu kuuluvad haigla juhtkond, nakkuste tõrje meeskonna liige, nakkushaiguste ekspert ja intensiivravi osakonda ning õnnetus- ja erakorralise meditsiini osakondi esindavad spetsialistid.
Tõendid näitavad, et Hiina valitsuse kolossaalsed rahvatervise-alased jõupingutused on päästnud tuhandeid inimelusid. Suure sissetulekuga riigid, kes seisavad silmitsi oma puhangutega, peavad võtma põhjendatud riske ja tegutsema otsustavamalt. Nad peavad loobuma hirmust avalike ja majanduslike lühiajaliste negatiivsete tagajärgede ees, mis võivad kaasneda avalike vabaduste piiramisega osana enesekindlamatest nakkusevastastest tõrjemeetmetest.

Viimased uudised