Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kreutzwaldi 50 maja Tartus. Foto: Talis Taim
Tartu linna päeval tunnustati Tartu Pärli Koolis konkursi „Aasta parim ehitis 2023” võitjaid. Lisaks hindamiskomisjonile valisid oma lemmiku ka linlased – rahvahääletuse võitis endine mõisa valitsejamaja F. R. Kreutzwaldi tn 50.
Eelmisel aastal Tartu linna kerkinud parimate ehitiste omanikele, ehitajatele ja projekteerijatele anti üle tänukirjad ja fassaadile kinnitamiseks mõeldud tunnustustahvlid.
Ehitiste hindamise komisjoni esimehe abilinnapea Elo Kiiveti sõnul teeb erilist rõõmu teeb see, et nii paljud auhinnad läksid tänavu miljööväärtuslike alade ja muinsuskaitsealustele majadele, sest pärandi hoidmine on äärmiselt vajalik, kuigi keerulisem töö. Ka rahva lemmikuks sai pisike omanäoline mälestis nn Tartu väravas, mis näitab, et oskame ajaloos väärtust näha.
Konkursil hinnati kõiki 2023. aastal Tartu linnas kasutusloa saanud hooneid. Kõik hindamiskomisjoni valitud ehitised pandi Tartu linna kodulehel rahvahääletusele, kus selgitati välja rahva lemmik, milleks osutus F. R. Kreutzwaldi tn 50 asuva endise mõisa valitsejamaja.
2023. aasta parimad ehitised Tartus:
 • Parim uus korterelamu on Tähe 102 (Arhitektuuribüroo Korrus Osaühing, Ränilinna Ehituse OÜ, Tähe tn 102 korteriühistu), mille puhul hinnati suurimaks väärtuseks piirkonda elavdavat äripindadega esimest korrust ja sulandumist Ropka pargi miljööga. Samuti ehitise tasakaalukat ja maitsekat arhitektuurikeelt ja materjalivalikut ning seda, kuidas suured avarad puitviimistlusega rõdud toovad piltlikult öeldes pargi tuppa.
  • Parima korterelamu kategoorias märgiti ära ka Puiestee 85/87/89 (Arhitektuuribüroo Korrus Osaühing, Dorpat Ehitus OÜ, Puiestee tn 85/87/89 korteriühistu).
 • Parim uus üksikelamu on Hobuseraua 24 (Arhitex OÜ, Karin Parisalu ja Edvin Parisalu). Tegemist on majaga, mis tänavalt vaadates mõjub väga tagasihoidlikuna, ent avab end hoovi poolt rohkem väliruumile. Lakooniliste ja lihtsate võtetega on tekitatud elegantne tervik, mille parimaks detailiks on puhtad, hoone nurkades jätkuvad klaasipinnad.
 • Parim uus ärihoone on Pikk 40 (BOA OÜ, Villaare OÜ, Pikk 40 apartments OÜ). Hoone puhul hinnati enim selle selgemahulisust ja fassaadirütmi, mis täiendab hästi teisel pool tänavat juba väljakujunevat linnaruumi. Krohvi ja tellisfassaadide jaotus ja korruste erinevus annab hoonele mõnusa liigendatuse. Sümpaatsena mõjub, et tänavafassaadi päikesevarjestus ja teiste fassaadide rõdud on lahendatud sarnaste arhitektuursete elementidena. Hooviala on lahendatud samas võtmes hoone arhitektuuriga.
  • Parima ärihoone kategoorias märgiti ära ka Ihaste tee 9 (KAMP Arhitektid osaühing, Aktsiaselts EHITUSFIRMA RAND JA TUULBERG, Netsport OÜ).
 • Parim korterelamu vanalinna muinsuskaitsealal on Vallikraavi 10 (Maverick OÜ, Villaare OÜ, Vallikraavi tn 10 korteriühistu). Endise kliinikuhoone interjöörides on oskuslikult eksponeeritud hoone erinevaid ehitusetappe ja väärtuslikke detaile alates maalingutest kuni vitraažideni. Restaureeritud fassaadid löövad särama pikalt räämas olnud hoone.
  • Samas kategoorias märgiti ära ka Vallikraavi 14 (Kaos Arhitektid OÜ, Hausers Ehitus OÜ, Vallikraavi tn 14 korteriühistu).
 • Parim rekonstrueeritud ühiskondlik hoone on Ploomi 1 (Projektibüroo OÜ, OÜ Ehitustrust, Tartu Linnavalitsus). Tartu Pärli Kooli hoone välisilmes on eristatud vanad hoonemahud ja uued osad ning liidetud need materjalikasutusega maitsekaks ja kaasaegseks tervikuks. Õhtusel ajal ilmestab hoonet efektne, aga rahulik valgustus. Eraldi märkimist väärib haljaskatuse kasutamine ja päikesepaneelide paigutamine peidetult parapeti taha.
  • Ära märgiti ka Ropka tee 25 (Projektibüroo OÜ, Tartu Linnavalitsus).
 • Parim mälestis ja tartlaste lemmikmaja on Kreutzwaldi 50 (NEED arhitektid OÜ, OÜ HASPO RESTAURAATOR, F. R. Kreutzwaldi tn 50 korteriühistu). Kehvas seisus olnud endine mõisa valitsejamaja on taastatud uuele elule, korterites eksponeeritud talad ja heledad puitpõrandad loovad hubased interjöörid.
 • Parim üksikelamu muinsuskaitse- või miljööväärtuslikul alal on Veski 2b (Stater OÜ, Osaühing Vennad Ehitus, Marek Kokk). Hoone renoveerimisel on arvestatud hoone algse projekti ja ehituse arhitektuurikeelega, tulemus on värske ja piirkonda sobiv.
  • Selles kategoorias märgiti ära ka Tähtvere 25 (Arhitex OÜ, Inga Lubi ja Ants Lubi).
 • Energiatark hoone on Ihaste tee 9 (KAMP Arhitektid osaühing, Aktsiaselts EHITUSFIRMA RAND JA TUULBERG, Netsport OÜ). Spordihall on energiaarvutuse kohaselt A energiaklassi hoone, mille paljud tehniliste lahendused vääriksid järgimist teiste sarnaste hoonete ehitamisel.

Viimased uudised