Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 27. mai 2023:

1. Igaöised õhuhäired Ukraina linnades jätkusid.

2. Rostovi oblastis olla kgb saanud kätte Ukraina meelse kodaniku koos lõhkeainega.

3. Kupiansk-Kreminna rindel kasvas lahingutegevuste intensiivsus Kreminnast lõunas asuvas metsaalas.Rindejoones veel muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: Bilohorivka küla edutu ründamine ja seni on külast kagus asuv pumbajaam ikka veel vene poole valduses. Pommitamist kogu rindele vene poolelt jagus.

5. Bahmut: wagner olla alustanud Donetski üksustele Bahmuti üleandmist ning jätkuvad vastastikused rünnakud Bahmuti ümber ja Ukraina edenemine tasapisi jätkub.

6. Donetsk: vene poole rünnakud jätkusid tavapärastes suundades ilma rindejoones muutusi toomata.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell.

8. 39 relvastatud endist vangi (soldatiks värvatut) on jooksus kuskil.

9. Viisaastaku plaanid kipuvad venemaale naasma.

10. Brasiilia president lükkas venemaale tuleku kutse tagasi ning igatsugu venemaal toimuvate „rahvusvaheliste” foorumite korraldamisega kipub raske olema, sest sinna mujalt eriti tulla ei taheta.

1. vene pool korraldas eile öösel ulatusliku raketi- ja droonirünnaku üle Ukraina. Ukraina kindralstaap teatas, et vene väed lasid Kiievi ja Dnipropetrovski oblasti suunas välja kümme tiibraketti Kh-101/555 ning kaheksa S-300 /400 õhutõrje juhitavat raketti Dnipro linna suunas. Lisaks ka 31 drooni Shahed-131/136 lõuna- ja põhjasuunast. Ukraina kindralstaap teatas, et Ukraina väed hävitasid kõik kümme Kh-101/555 raketti ja 23 Shahed-131/ 136 drooni. Kiievi oblasti sõjaväevalitsuse ülem Ruslan Kravtšenko teatas, et venemaa väed on korraldanud Kiievi oblastile alates mai algusest 13 raketirünnakut. Ukraina allikad teatasid, et lisaks pommitati Dnipropetrovski oblastis Dnipros asuvat tsiviilhaiglat ja elumaju. Täna öösel kostusid õhuhäired kuni poole Ukrainani, aga varahommikuks miskit täpsemalt teada polnud.

2. vene pool jätkab kurtmist, et „elumaju ja elektriliine” venemaal pommitatakse ning kasvab nõudmine, et piir peab saama Ukraina rünnakute eest kaitstuks. Rostovi oblastis sai kgb enda kinnitusel kätte Ukraina-meelse kodaniku koos lõhkeainega.

3. Kupiansk-Kreminna: kasvas lahingutegevuste intensiivsus Kreminnast lõunas asuvas metsaalas. Rindejoones veel muutusi ei tuvastanud, aga kuna siin suunal vene üksusi (põhiliselt dessantväelasi) jagub rohkelt, siis jätkuvalt nende suurema surve ootel. Kaudtulemoona puudust vene poolel seni pole ja jagub seda tervele rindele, enamuses siiski profülaktiline töötlus ja reegel, et vanasse pommiauku uuesti pomm ei kuku ei kehti Ukrainas.

4. Siversk: Bilohorivka küla edutu ründamine ja seni on külast kagus asuv pumbajaam ikka veel vene poole valduses. Pommitamist kogu rindele vene poolelt jagus

5. Bahmut: wagneri juht prigožin väitis, et wagner jätkab Bahmuti positsioonide üleandmist venemaa kaitseministeeriumile ja taanduvad linnast. Lisaks jätkas prigozin väitmist, et wagner viib läbi organiseeritud taganemist Bahmuti linnast ja kordas, et venemaa kaitseministeerium kontrollib linna ja selle lähialasid täielikult 1. juuniks. Vähemalt osaliselt selline üksuste vahetuss käib ning oluliselt on langenud vene poole rünnakud nii Bahmuti linna suunalt kui selle ümbruses. Pisu rindejoone mutuust ümber Bahmuti oli (mõnede eesmiste possade käest kätte käimist oli varasematel päevadel), Ukrainal õnnestus üks oluline kõrgendik Bahmut-Slovjansk maantee kõrval vallutada ja pisu edeneda üle Siverki Donets-Donbass kanali Klisiivka küla suunas. Hetkel kõlakas, et ühes lõigus suutis Ukraina kuni 1 km edeneda ja päeva peale peaks rohkem infot laekuma. Kui lahingute arv langes, siis pommitamine vene poolelt kasvas.

6. Donetsk: rünnakud Avdiivka suunal Opytne-Vodyane suunalt jätkusid ning tundub, et surve pisu uuesti tõusma hakkab. Jätkub ka Pervomaiske ründamine lõuna poolt üle põldude ja kipub siingi Vuhledari väiksem kordus olevat. Marinka juures lahingud jätkuvad. Rindejoones kuskil muutusi ei tuvastanud aga kipub arvama, et vene pool siingi survet veel tõstma hakkab. Kaudtuld jagus mõlemapoolselt ja suhe ikka sinna 1:7 kanti peaks jääma.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Eile kostus plahvatusi kuni Mariupoli linnani välja. Üldjuhul üritab vene meedia sellest vaikida või siis annavad teada, et pihta said vaid kohalikud elanikud ning nende eluasemed jne sest Ukraina ikka terrorist…

8. 39 relvastatud endist vangi, kes kuulusid üksuse Storm Z koosseisu, põgenesid okupeeritud Ukraina Luganski oblastist Lõssitšanskist. Põgenemisel hukkus isehakanud Luganski rahvavabariigi riikliku julgeolekuministeeriumi soldat, kes üritas desertööre peatada. Relvastatud süüdimõistetud liiguvad kuulu järgi mitmes autos, nad võivad olla tsiviilriietes ja võõraste dokumentidega. Rostovi oblasti politseinikud on tugevdanud LDNR-iga kontrollpunktides patrullipunkte.

Veebruaris teatas CNN-i kanal venemaa kaitseministeeriumi poolt sõjaks Ukrainaga moodustatud üksusest „Storm”. Ajakirjanike sõnul kuulus üksus isehakanud LPR-i relvajõudude koosseisu ja koosnes osakonna poolt venemaa vanglates värvatud vangidest. Olla kasvanud vene kaitseministeeriumi erasõjaüksustesse värbamine vene vanglatest.

Aprilli lõpus postitas projekt Gulagu.net videosõnumi Storm Z üksuse liikmelt Stepan Aleinikult, kelle kaitseministeerium värbas Sõktõvkaris. Sõjaväelane ütles, et nad jäeti DPR-s Vodyanye külas maha „ilma armee toetuseta” ja „saadeti tapmisele nagu kahuriliha” ja kui nad keelduvad, ähvardati neid maha lasta. „Meile ei makstud midagi, meid visati lihtsalt surema. Oleme nüüdseks kuu aega kestnud. <…> 60-liikmelisest grupist jäi alles 23,” märkis Aleinik ja palus abi venemaa presidendilt.

9. Viisaastaku plaanid kipuvad venemaale naasma. putin kutsus ettevõtjaid naasma „viie aasta plaanide” praktika juurde ja palus äriühendustel saata sellekohased ettepanekud, teatab kremli pressiteenistus. Samas rõhutas ta, et ootab „sisulist tööd”, mitte „apellatsioone ja avaldusi”. „Teen täna ettepaneku arutada veel üht algatust – kuulutada välja viieaastane loomeettevõtluse periood venemaal ja täita see mitte mingite ametlike või poolametlike protokolliüritustega, vaid konkreetse sisulise tööga,” ütles putin kohtumisel Delovaja Rossija liikmetega. Tema sõnul peaks ettevõtluse kaasamine parandama ettevõtlus- ja investeerimiskliimat. „Äriringkondade tagasiside on siin väga oluline. Loomulikult on vaja tugineda tegelikele probleemidele, neid tuvastada ja järjekindlalt lahendada,” ütles putin. Lisaks nimetas president „viie aasta” raames olulisteks tegevusvaldkondadeks majandussektorite efektiivsuse tõstmist ja kaasajastamist, samuti personali arendamist, erialast haridust ning avaliku ja erasektori partnerluse uusi formaate.

putin ootab konkreetseid ettepanekuid Delovaja Rossijalt, venemaa Töösturite ja Ettevõtjate Liidult, Opora Rossiilt ja teistelt sarnastelt organisatsioonidelt. putin pöördus ettevõtjate poole keset sanktsioonide ja Ukraina-sõja tõttu tekkinud majanduslangust. Varem ütles ta, et „just eraettevõtlus on tõestanud, et suudab kiiresti muutuva keskkonnaga kohaneda.” putin nõustus ka leevendama ettevõtjate kriminaalvastutust.

NSV Liidus kasutati aktiivselt rahvamajanduse arengu planeerimise viisaastaku meetodit. Varem teatati, et venemaal hakati välja töötama „digitaalset riikliku planeerimise komiteed”. Selle kallal töötavad juhtivate venemaa ülikoolide eksperdid (Baumani nimeline MGTU, Plehhanovi nimeline Venemaa Majandusülikool, Moskva Riiklik Ülikool, MFUA). Eeldatakse, et see võetakse esmalt kasutusele majanduse võtmesektorites ja seejärel tehakse põhiplaan koos tagasipöördumisega nõukogude „viie aasta plaanide” juurde.

Njah, meenub hüüdlause vanast ajast, et teeme viie aasta töö nelja aastaga ehk 5=4. Tundub, et pingete tõus kremlis on tõusmas, et minnakse ajaloo õpikust lahendusi leidma. Küll on arvata, et see plaan läbi kukub. Pole enam sellist patriotismi lainet, inforuum siiski pisu avatum, päris NKVD meetodeid venemaal ei kasutata (okupeeritud aladel ikka) ja paljud venemaalalsed on harjunud juba pigem enda heaolule mõtlema. Arvudki ei toeta putini soove, sest tööealist rahvast palju puudu (nii põgenikud kui mobbitud on seda tublisti vähendanud) ja lisa eriti kuskilt võtta pole. Pisu loodeti küll majandusmigrantidele aga tundub, et seegi pigem pingeid tõstab rahutusteks. Isegi sõtta üritatakse neid meelitada.

venemaa sõjalised kaotused Ukrainas suurenevad ja Lääne andmetel ületavad 200 000 (hukkunut ja haavatut), panustab putin jätkuvalt „inimressurssidele”, millest tema hinnangul piisab mis tahes eesmärgi saavutamiseks. „Meil on tohutud ressursid. Esiteks inimressursid,” ütles putin reedel kohtumisel ülevenemaalise ühiskondliku organisatsiooni „Delovaja venemaa” liikmetega. putini sõnul on see riigi tuleviku võti. „Mis puutub tulevikku, siis tegelikult on kõigil tulevik. Ainult see on erinev. Siin on võtmeküsimus. Ja ma olen kindel, et venemaal on hea tulevik,” ütles putin. „Me teame, mida tahame, ja teame, milliste vahenditega me oma eesmärke saavutame,” lisas ta, täpsustamata, millistest eesmärkidest ta rääkis (tsitaadid RIA Novostist). Tundub, et venemaa statistikat ei varjata vaid muu maailma eest vaid ka kremli eest…

10. Brasiilia president Luiz Inacio Lula da Silva lükkas reedel telefonivestluses putiniga tagasi kutse tulekuks Peterburi majandusfoorumile. Ma „ei saa praegu venemaad külastada,” säutsus Silva ja lisas, et tänab putinit kutsumise eest 14.-17. juuni üritusele.

kremli pressiteenistuse teatel andis Silva putinile ülevaate „oma nägemusest võimalikest vahenduspüüdlustest” Ukraina konflikti lahendamiseks. putin „kinnitas vastuseks avatust dialoogile” ning süüdistas Kiievit ja Läänt selle „blokeerimises”. Silva ütles omalt poolt, et on valmis osalema rahuläbirääkimistel „koos India, Indoneesia ja Hiinaga”. Njah, rahu kremli moodi on see, et Ukraina peaks alistuma ja asemele tuleks Kiievisse kremli eriesindaja jne. Selline retoorika kipub töötama vaid siseriiklikult ning üheks põhjuseks on näidata oma inimestele, et ollakse suurjõud maailmas.

Samal ajal „rahvusvahelisi” foorumeid korraldades ollakse raskustes leidmaks sinna välismaalasi osalema. SPIEF 2023 korraldajad teatasid varem, et foorumil osalevad mitmed tuntud Lääne ärimehed ja spetsialistid, sealhulgas endine Google’i tegevjuht Eric Schmidt, elektriautode tootja Lucid Motorsi tegevjuht Peter Rawlinson ja Yandexi endine juhatuse liige Ilja Strebulaev. Ükski neist aga Peterburi ei lähe, selgitas välja Financial Times. Schmidt pole SPIEF-i kutset saanud ega plaani osaleda, ütles FT-le olukorraga kursis olev isik. Strebulajev ei tea enda sõnul foorumil osalemisest midagi. 2022. aasta märtsis astus ta tagasi Yandexi direktorite nõukogust, kus ta oli olnud sõltumatu direktor alates 2018. aastast. Yudkowsky ja Wolfram ütlesid FT-le, et said SPIEF-ilt kutse, kuid ei vastanud sellele. Rawlinsoni esindaja sõnul ei tea ta Peterburi foorumist midagi ega taha end sellega seostada. Gibson ei vastanud kommentaaritaotlusele.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised