Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 06. märts 2023:

vene poole rünnakute arvu oli jätkuvalt kõrge, mõned väiksemad rindejoone muutused, Bahmut püsib…

Täna öösel töötasid õhuhäired nii Kiievis kui Ukraina idapoolsemates linnades. Kiievis mingeid vene droone alla lasti ja midagi plahvatas Dnipro linnas. Päris tihe pommisadu piki piiri enamuse Ukraina külade pihta, vene pool ka pisu kurtis. moskvas plahvatas keemiatehas, aga põhjust, miks teada pole.

Kupiansk-Kreminna: rünnakud Svatove-Kreminna vahel ja Kreminna ümber, aga tundub, et pisu vähema hooga ning rindejoones muutusi ei tuvastanud. vene kaudtuld jagus kogu rinde pikkuselt ning Ukraina põhiliselt Kreminna ümbrust töötleb.

Siversk: Bilohorivka küla rünnakud rindejoonde muutusi toomata. Kaudtuld vähe.

Bahmut: seni suudab vene pool enamuse rinde ulatuses rünnakuid jätkata. Edenemist tuvastas vaid Bahmuti linna kirdesektoris ja hetkel peaks linna keskosas olema Bahmutke jõe idakaldal Ukraina käes veel u 2,5 km laiune lõik ulatusega 500 m. Mõlemad Bahmuti ümberpiiramise suunad on Ukraina hetkel pidama saanud ja edelapoolses isegi pisu vene poolt tagasi löönud. Pingeline olukord siiski jätkub. Kaudtuld vene poolelt jagus palju ja töödeldakse väga tihedalt kõiki teid ja külasid Bahmutist lääne pool. vene poole rünnakute innu raugemist veel ei näe ning võimatuks on muutunud veel linna jäänud inimeste evakueerimine. Eks siit ka õpetus meile, et kui ikka öeldakse, et peab evakueeruma, siis tuleb minna õigeaegselt laskmaks omadel sõdida…

Donetsk: mitmes rindelõigus jätkas vene pool tugevat survet. Krasnohorivka küla juures ei saada ikka veel külla sisse. Opytne-Vodyane juures mõnisada meetrit lääne poole saadi, aga oluline põhjasuund toob ilma eduta vaid kaotusi. Nevelske külale vene pool u 200 m lähemale sai ja Pobieda külani jõuti ja esimesed tööstushooned küla idaserval on nüüd vene kontrolli all. Vuhledari juures eile vene pool proovis vist vaid pisu jalaväega ja eks Ukraina neid siis kahuritega töötleb. Kaudtuld vene poolelt jagus kogu rindele palju ja Ukraina ikka enamuses Donetskit töötleb.

***

Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Tundub, et vene pool suutis eile oluliselt tõsta kaudtulelöökide arvu Hersoni kandis ja egas Ukrainagi maha jäänud.

Ukrainas läheb enamuses aladel ilm ka öösel plussi ja lubab mitmetel päevadel isegi kuni 10 kraadi sooja ja ikka vihma ka sekka ning tehnikaga põllule selle nädala keskpaigast vist enam ei lähe. Raskemaks läheb ka jalaväel üle põldude edenemine ning ilm peaks soodustama Ukraina kaitsetegevust. Putini soov märtsiks vallutada Luganski ja Donetski oblastid ei õnnestu kohe kuidagi. Ootab mõne nädala pärast suure tärni meeste uut vahetust ja eks näis, kuidas gerassimov end ülesande mittetäitmisest välja vingerdab.

Scholzilt üle pika aja pisu karmim jutt kremli suunal. Ütles, et putiniga rahukõnelusi enne ei toimu, kui kõik vene väed on Ukrainast välja viidud ning lubas peale sõda suuremaid julgeolekugarantiisid Ukrainale. Lisaks teatas EL võimalusest, et Ukraina liitumise läbirääkimised võivad sel aastal alata. Paar päeva on kreml olnud suht vaikne ja ootab, mis jamaga sealt peatselt välja tullakse…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised