Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

setu valla

Valitsus arutab lähemal ajal võimalust asutada piiriäärne setu vald, mille loomises pole kohalikud inimesed ise kokkuleppele jõudnud.

„Ma andsin kõikidele omavalitsusjuhtidele selle sõnumi, et seda küsimust peab lähinädalatel käsitlema ka vabariigi valitsus,” kinnitas peaminister Jüri Ratas Lõunaeestlasele pärast kohtumist nelja valla esindajatega.

Ratas ja riigihalduse minister Mihhail Korb arutasid pühapäeval Värskas ühisele lõunasöögile kutsutud Värska, Mikitamäe, Meremäe, Misso valla ning viimase koosseisu kuuluva Luhamaa nulga esindajatega paari tunni jooksul ummikseisu, kus Värska ja Mikitamäe vald ning Luhamaa sooviksid setu valla moodustamist, kuid Meremäe on sellele mitmel puhul eitavalt vastanud.

„Me teame seda, et üks omavalitsus on volikogu otsusega olnud 6:5 häältega selle otsuse [setu valla loomise] vastu. Aega palju pole jäänud,” nentis Ratas.

Setomaa valdade liidu esimehe Margus Timmo sõnul tulid valitsusjuht ja minister ära kuulama kohalikku arvamust, kuid ühtegi konkreetset otsust pühapäeval ei sündinud.

„Me oleme riigi jaoks ikkagi nii olulised, et peaminister ja riigihalduse minister sõitsid välja, kuulasid meid ära,” rõõmustas Timmo.

Tema sõnul said kohtumisel oma arvamuse välja öelda kõigi nelja valla esindajad, pluss Misso valda kuuluva Luhamaa nulga esindaja.

Viiest esindusest neli kinnitasid Timmo sõnul üle oma jätkuva soovi luua setu omavalitsus. Samuti toodi välja, et Luhamaal on kogutud üle 90 allkirja selle poolt, et see kant liidetaks setudega, mitte loodava Haanjamaa vallaga, kuhu ülejäänud Misso vald on tüürimas.

Vaid Meremäe esindus teatas, et nende seisukoht pole muutunud ning setu valla loomist ei soovita. „Nagu öeldakse: idarindel muutusteta,” kinnitas Meremäe vallavolikogu esimees Arno Vares Lõunaeestlasele.

Valitsus otsustagu asi ise ära

Timmo sõnul on kõik aru saanud, et vabatahtliku liitumise teel pole setu valla loomine enam võimalik. „Ainus lahend on, et saab sundliita,” lausus Timmo. „Selle sõnumiga sõitsid ministrid ära. Mis edasi saab, ei tea.”

Viidates eelseisvale arutelule valitsuses, ei tõtanud peaminister seisukohta võtma, kuidas valitsus sundliitmise(d) piiri ääres läbi viib. „Teoreetilisi alternatiive võib olla rohkem kui kolm-neli,” lausus Ratas.

Kindlasti kuulub sundliitmisele Meremäe vald, kes on praegu kõrvale jäänud kõigist vabatahtlikest ühinemistest. Meremäe on võimalik sundliitmisega lisada nii Võrumaal loodavate Haanjamaa ja Võhandu valla külge, aga ka ühes Värska vallaga Räpina valla koosseisu.

Valitsusel tuleb sekkuda ka juhul, kui Värska ja Mikitamäe vald otsustavad ühineda vaid omavahel ning jääda kõrvale loodavast Räpina vallast.

„See Setomaa mõte ja selle tugeva kultuuripärandi ja kultuuri ärakasutamine on oluline,” kinnitas Ratas.

Vaata intervjuud Jüri Ratasega järgnevast videost.

Arved Breidaks

Viimased uudised