Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Annika Haas

Rahandusminister Mart Võrklaeva ja presidendi kantselei juhi Peep Jahilo arusaam sellest, kas presidendi sisenõunik Toomas Sildam sidus vestluses ministri ja kantsleriga kokku kantselei rahataotluse ja seaduste väljakuulutamise, jäi riigikogu erikomisjonis erinevaks, ka tõe väljaselgitamine osutus võimatuks, sest vestluste juures ei ole olnud tunnistajaid.

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon kogunes täna teisipäeval seetõttu, et rahandusminister Mart Võrklaeva ja rahandusministeeriumi kantsleri Merike Saksa arusaama kohaselt sidus presidendi sisenõunik Toomas Sildam vestlustes seaduste paketi väljakuulutamise presidendi kantseleile raha eraldamise vajadusega, vahendab ERR.

Võrklaev ütles istungil, et kohtus Peep Jahiloga mai alguses, mil viimane pöördus tema poole küsimusega, et presidendi kantseleil on plaanitust rohkem raha kulunud ja kas võiks teha lisarahataotluse. 15. mail saatis Jahilo ka samasisulise e-kirja. 19. mai õhtul helistas Võrklaeva sõnul talle Toomas Sildam ja rääkis, et riigikogus on hulk eelnõusid, millega on valitsusel ilmselt kiire, ja teisalt puudutas teemat, et presidendi kantselei on saatnud rahataotluse, uurides, mida Võrklaev sellest arvab ja kui kiiresti küsimuse lahendab. 9. juunil sai rahandusminister enda sõnul telefonikõne ministeeriumi kantslerilt Merike Saksalt, kellel oli Sildamiga sarnane vestlus toimunud. Sellises olukorras pidas Võrklaev enda sõnul ainuõigeks jätta rahataotlus rahuldamata, sest Võrklaeva hinnangul polnuks reservitaotluse vastuvõtmine ja rahuldamine olnud korrektne käitumine.

Küsimusele, kuidas juhtus nii, et Võrklaev teavitas Jahilot Sildami käitumisest, mida ei pidanud aktsepteeritavaks, 21. juunil, kuid avalikkuse ette jõudis teema alles augustis ja 24 tundi pärast seda, kui president Alar Karis kritiseeris teravalt valitsuse kehtestatavat automaksu, vastas minister, et neid teemasid on täiesti kohatu siduda.

Toimetuselt:

Huvitav on see, et vōimuliidu liikmed pakkusid välja, et vōib ka olla 3 variant ja et see ei ole teema. Aga selge on, et telefonikōned toimusid ja asja arutati. Sama loogika järgi on vanglad 3 variandi vange täis. Paistab, et vōimuliidu liikmed ei saa enam aru, mis on lubatud ja mis mitte.

Viimased uudised