Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Eestimaa Loomakaitse Liit

Eestimaa Loomakaitse Liit on pannud sotsiaalmeediasse üles õõvastava loo selle kohta, kuidas purjus piduliste hooletuse tõttu jäi abita ja hukkus väike kitsetall. Kommentaaridest tuleb välja, et esialgu saadeti keskkonnainspektsioonist kitsetallele appi purjus jahimehed, kelle eest peolised pidid talle kaitsma.

„Eriti tervitame Pühajärve simmani korraldajaid ja neid tuhandeid osalejaid, kes juba teist päeva kaunist loodust, ilma ja pidu seal naudivad. Nautige täiega!
See paarinädalane metskitselaps nautis ka kuni simmani alguseni. Kepsutas rõõmsalt mamma sabas Pühajärve metsades ja nautis kaunist Eestimaa loodust. Just niisamuti, nagu kõik need inimesed, kes kogunevad sellistele suurtele joomapidudele looduse rüppe,” seisab loomakaitsjate pöördumises.

Loomakaitse liidu seletuses on kirjas, et täna veidi ennelõunat tuli kõne, et Pühajärve jaanitule laagriplatsi kõrval on pisike kitsetall külili ja karjub kõrvulukustavalt ja pidevalt juba eilsest saadik. Jalgu alla ei võta. Selge oli see, et ema selle tallekese juurde enam tulla ei julge, sest inimesed on vallutanud kõik ümbritsevad rajad ja aega oodata enam pole. „Kristi sõitis kohe sinna ja oli näha, et olukord on hull. Kitseke kiiresti autosse, kuid kahjuks ei jõudnud kaugemale kui Otepää apteek. Selle parklas tegi talleke viimase hingetõmbe. Kui pisike loomalaps on paar päeva ilma emata, vedelikupuuduses, näljas ja alajahtunud, saab ainult ime ta päästa. Sel korral seda imet ei juhtunud.”

Loomakaitsejad juhivad tähelepanu, et korraldajad võiksid vahel ka mõelda ja oleks piisanud korraks teha väike tiir võsa ääres, et veenduda, kas loomadele on turvaline just sinna võpsiku äärde joomaliste telklaager püstitada. „Tegelikult oli vaatepilt Pühajärvel ja Otepääl suhteliselt õõvastav. Hordide viisi purjus noori olid vallutanud kõik rajad ja teed. Lisaks loomadele pole ilmselt sellisest üritusest vaimustunud ka kohalikud elanikud, kes peale pidu oma aedade taguseid jumalteabmillest koristama peavad hakkama.”

Loomakaitsejad tänavad siiski neid noori, kes võtsid vaevaks helistada ja abi kutsuda ning ootasid seal koha peal ja valvasid. Loomakaitsjad tänavad neid, kes ei seisnud, ühes käes õllepurk ja ei karjunud kitse juures: “Oiiii, kui nunnu bämbi!”

„Neid ei täna, kes karjuvast tallest hoolimatult mööda jalutasid ja kel niipalju kainet mõistust ilmselt enam alles polnud, et otsida mõni loomapääste number veebist juba varem. Jõudke kõik ikka turvaliselt koju! Hääd Jaani sõbrad! Veelkord…..,” seisab loomakaitse liidu pöördumises.

Loo juures avaldatud kommentaarides võtab sõna Pühajärve jaanituld korraldava Monster Music OÜ tegevjuht Tanel Samm, kes kinnitas, et ettevõte teeb koostööd kõikide ametkondadega ja reageerib kõnealustele juhtumitele otsekoheselt. „Meie meeskonnani ei ole jõudnud ükski vastav teavitus,” lisas Samma. „Samuti on vara väita, mis on antud olukorrani viinud. Väide, nagu me ei hooliks ega ei pööraks sellistele olukordadele tähelepanu on meie suhtes pahatahtlik ja solvav. Kurbust tallega juhtunu pärast jagame ka meie. Võtame selle postituse ja juhtunu omalt poolt kindlasti menetleda.”

Pühajärve peol olnud Janek Tohver kirjutab järgmist: „Mina ja Lenna Diana Vaab olime antud noored, kes lõpuks helistasid. Helistasin algul numbrile 1313 ning sellelt numbrilt saadeti meile „appi” purjus jahimehed, kes soovisid looma kaugemale metsa viia suurest melust eemale, et ema talle järgi tuleks. Kaitsesime looma seni nende eest kuni Eesti loomakaitseliidust inimene kohale tuli. Ilmselgelt oli näha, et loom vajab teistsugust abi ning on täbaras seisus ja Eesti Loomakaitsest naine oli ainus, kes üldse proovis midagi looma heaks teha.”

„Siinkohal kutsun kõiki üles mitte helistama numbrile 1313 ning proovida saada kontakti Eesti Loomakaitseliiduga,” lisas Tohver, „Sealt paluti loom rahule jätta ning mitte enam helistada. Tänan südamest naist, kes appi tuli ning looma elu päästa üritas. Samuti tunneme sama valu, mis tema meile tagasi helistades tundis, kui uudised ei olnud head.”

Kommentaarid

Viimased uudised