Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: Rahandusministeerium

Statistikaameti andmetel tõusid hinnad juunis eelmise kuuga 0,4 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes aeglustus hinnakasv 2,5 protsendini. Euroalal aeglustus hindade tõus esialgsel hinnangul 2,5 protsendini.

Kristjan Pungas, rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik.

Aastane inflatsioon aeglustus juunis kooskõlas kevadprognoosiga viimase aja madalaimale tasemele ja on ühtlasi ka võrreldav euroalaga. Toiduainete hinnatõus on aeglustunud 1 protsendini ning energiahinnad on languses.

Inflatsiooni panustab eelkõige teenuste kallinemine ligi 7 protsenti, mis on euroala üks suuremaid. Suuremal määral eristub Eesti mobiilside pakettide kallinemisega, kus hinnatõus on kahekohaline. Seevastu euroalal on sideteenuste hinnad kerges languses. Viimastel kuudel on jätkunud ka vaba aja teenuste ja puhkusepakettide kallinemine. Siin võib välja tuua palgasurve mõju, aga ilmselt püsib ka nõudlus vaba aja sisustamise järele suhteliselt tugevana.

Toidu hinnatõus on viimastel kuudel olnud tagasihoidlik. Osa toiduainete hinnad on sarnased aastatagusega. Suuremad muutused on toimunud üksikutes kaubagruppides – mullu märgatavalt kallinenud aiasaadused on odavnemas, samas joogid ja magusained nagu šokolaad, on kallinenud.

Kuigi maikuuga võrreldes elekter ja gaas kallinesid kõrgemate börsihindade mõjul, on aastases võrdluses energiahinnad siiski 3 protsenti madalamad. Arvestades universaalteenuse lõppemist ja energiakandjate tulevikutehingute hindu, jäävad energiahinnad kergesse langusse ka aasta teisel poolel.

Suure tõenäosusega jääb juuni 2,5 protsendine inflatsioon selle aasta madalaimaks. Juulist lisandub vee hinnatõus Tallinnas, lisaks võib aasta teises pooles arvestada majanduskonjunktuuri järk-järgulise taastumisega, mis võib osa kaupade-teenuste hindu kergitada. Kuna möödunud aasta teises pooles hinnatase ei tõusnud, siis tuleb arvestada ka madala võrdlusbaasiga.

Viimased uudised