Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina relvajõud

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 08. juuli 2024:

eile jätkus karm vene poole rünnakute päev ning vene poole soomuse kaotuste numbrid iseloomustavad vast päeva kõige paremini.

1. Öösse jagus ka rakette, ilma muutust pole.

2. Lisaks Kurski ja Belgorodi oblastile, on muresid mujalgi.

3. Harkiv: vastatikune ründamine jätkus muutusi rindejoones toomata.

4. Kupiansk-Kreminna: üks väiksem vene poole edenemine Sinikivkast idas.

5. Siversk: survet jagus, muutusi mitte.

6. Bahmut: eile rinne pidas.

7. Donetsk: kaks väiksemat sammu siiski oli.

8. Lõunarinne: rinne pidas.

9. Herson: muutusteta.

10. vene blogikanali dva majora päeva kokkuvõte.

11. Türgis arestiti Rosatomi raha tuumajaamade ehitamiseks.

12. Küsitluse andmetel: rohkem kui kolmandik venelastest kiitis heaks tuumalöögi Ukrainale.

13. Lühiuudised

Eilne päev näitas, et suurem pealetung käib Kupiansk-Kreminna, Bahmuti ja Donetski rindel ning Harkivi, Siverski ja Lõunarinne on pigem siduva-toetava iseloomuga ning Hersoni osas käib seob Ukraina vene poolt. Kuna üksusi vene poolel jagub, siis võimekus muuta rünnakute survet erinevates suundades paljudes rindesektorites muudab Ukraina kaistjate elu keeruliseks, sest reservide liigutamine ei pruugi olla piisavalt operatiivne. Veel nn siduvas-toetavas sektoris on ka võimalik asuda ilma suuremaid täiendavaid reserve toomata survet tõstma, sestap hetkel siiski päris mureliku pilguga seirab. Kui Ukraina suudab tekitada selliseid suuri vene poole kaotusi sammhaaval edenemiste puhul, siis juba mitu nädalat kipub arvama, et sügiseks peaks suurem vene poole ründeaktiivsus kokku kuivama. Sinnani aga on vaja vastu pidada.

Eilne vene Su-25 alla laskmine on seni kahjuks erandlik päev ning liialt paljudes rindelõikudes siiski saavad vene lennukid rinde läheduses piisavat ohutult toimetada. Njah, Le Pen juba lubas, et võimu võttes keelab Prantsuse rakettidega Venemaa pommitamise…

1. Täna öösel ründas vaenlane Ukrainat rakettidega: neli X-101 strateegiliselt lennulennukitelt Tu-95MS (stardiala – Saraatovi oblasti õhuruum (Vene Föderatsioon) ja 2 Iskander-M), ballistilised raketid (laskepiirkonnad – Kurski oblast (Venemaa Föderatsioon), Krimmi TOT). Lahingutöö tulemuste kohaselt hävitas õhutõrje Žõtomõri ja Tšerkassõ piirkonnas 3 tiibraketti Kh-101.

Rinde ja piiri lähedus ikka hullus sajus ning Harkiv pisu enam jälle vene poole tähelepanu sai.

2. Esialgne teave on selle kohta, et eile Melitopoli lähedal asuvale õhuväebaasi rünnakute tagajärjel kaotas Venemaa õhutõrjesüsteemi Pantsir-S1, radarijaama ja komandopunkti.

Üleeile õhtul Voroneži oblastis tabamuse saanud suur laskemoonaladu põleb ja plahvatab endiselt. Lähedal asuvates asulates lendavad ja kukuvad mürsud.

Tänaseni pole ka voolu osas Volgogradis, ei tööta vee ja kanalisatsiooniteenus, olla tõusnud „meeldiva aroomi” tase…

Sevastoopolis töötas täna kesköösel õhuhäire.

Kursk ja Belgorod sajus.

3. Harkiv: pole pikalt kirjutanud sellest ühest Ukriana-vene piiri äärse küla Sotnizki Kozatsok olukorrast. Tasapisi on siin vene poole kontorllitav ala piki piiri laienenud ja tänaseks on see nelja kilomeetri laiune.

4. Kupiansk-Kreminna: pisu üllatas eilne Sinkivka külast u 4 km idas ühe 1×1 km põllulapi kaotus metsaribade vahel. Mujal rinne pidas.

5. Siversk: muutusteta.

6. Bahmut: meeldiva üllatusena siingi muutusteta, kuigi survet jagus hullusti.

7. Donetsk: kaks väiksemat rindejoone muutust siiski tuli, kuigi sellise kaotuste arvu puhul oleks eeldanud rohkem edenemist. Loodesektoris üks väiksem põllulapp ja Krasnohorivka linnas üks kvartal kaotati.

8. Lõunarinne: vene pool küll eduteateid edastab aga neile sisu kuidagi tuvastada ei õnnestu.

Berdjanski suund: muutusteta.

Tokmaki suund: muutusteta.

Melitopoli suund: vaikne.

9. Herson: muutusteta.

10. Kasutades Tu-95ms-il õhust välja lastud rakette, ründasid vene relvajõud öösel vaenlase tagumisi sihtmärke Žõtomõri, Kiievi ja Tšernihivi oblastis.

▪️Harkivi suunal Vovtšanskis toimuvad lahingud iga maja pärast mitmekorruselises arenduspiirkonnas. Vaenlane üritab äsjamobiliseeritute ja vangide hulgast meie vägesid kergejalaväega kurnata, misjärel paiskab lahingusse juba väljaõpetatud üksused. Ukraina relvajõud üritavad väikeste rühmadena meie vägede pideva tule all ületada Voltšja jõge. Liptsovski suunal tõrjuti ööpäeva jooksul neli Ukraina relvajõudude rünnakut. TOS, suurtükivägi ja FPV droonid töötasid vaenlase vastu.

▪️Severski suunal lasid Ukraina relvajõud oma kaitse kokkuvarisemise kartuses õhku asula vahelise maanteesilla Razdolovka ja Perejezdnoe vahel ning mineerivad ala.

▪️ Tšassiv Jari idaosas on vene relvajõud endale kanda kinnitamas Kanali mikrorajoonis ja võitlevad end Kalinovka piirkonnas lääne suunas. Vaenlase ressursside hinnangul on meie väed tunginud Orlova trakti territooriumile kuni 1,48 km laiusel alal kuni 900 meetri sügavuseni ja jätkavad survet Severski Donets-Donbassi veekanali suunas.

▪️Pokrovski suunas (Avdiivkast läänes) võtab vene armee teed edelasse Voshodi külast, „rippudes” vaenlase positsioonide kohal Novoselovka Firstis. Lõunas Karlovkas kogub vaenlane abiväge, takistades meie ründerühmade edasiliikumist.

▪️Zaporižja rindel toimuvad aktiivsed sõjalised operatsioonid Orehhovski suunal. Nad kirjutavad, et meie motolaskurüksused liiguvad edasi liinil Verbove – Novopokrovka, vene relvajõudude edasitung maanteele N-08 Orehhov – Pologi oli kuni 1,5 km.

▪️Hersoni suunal jätkuvad sõjalised operatsioonid saaretsoonis, olulisi olukorra muutusi ei ole täheldatud.

▪️ Õhtuks avastati ja hävitati Voroneži oblasti territooriumi kohal mitu lennukitüüpi drooni.

▪️ Belgorodi oblastis Šebekino lähedal plahvatas põllumajandusettevõtte territooriumil Ukraina relvajõudude FPV droon, mis kahjustas sõiduautot ja kombaini. Krasnoje külas sai kamikaze droonirünnaku tagajärjel kannatada ka auto. Leninski külas viskas droon eramajapidamise territooriumile lõhkekeha.

▪️Kurski oblastis tulistati Sudžanski rajooni Olešnjat, Korenevski rajooni Korenevot, Gluškovski rajooni Elizavetovkat, Tetkinot ja Krasnooktjabrskit. Ukraina relvajõudude droonide rünnakuid täheldati Samarka, Sergeevka, Tjotkino, Medvežje külade, Gluškovski rajoonis Elizavetovka küla, Belovski rajoonis Milajevki küla, Homutovski rajoonis Iskra küla lähedal ja Nikolaevo-Darino küla Sudžanski rajoonis.

▪️DVV-s sai Ukraina relvajõudude tegevuse tagajärjel Donetskis ja Mineralnõis (Jasinovatski rajoon) haavata neli tsiviilisikut (sealhulgas 2016. aastal sündinud laps).

11. Raha, mille Rosatom kannab Türgile üle Venemaa-Türgi suurima investeerimisprojekti Akkuyu tuumajaama ehitamiseks, on arestitud, ütles riigikorporatsiooni juht Aleksei Lihhatšov intervjuus kanalile Venemaa 1. „Arveldussüsteem on rünnaku all. Nad arestivad raha,” kurtis Lihhatšov telesaates „Moskva. kreml. Putin.” Tippjuhi sõnul vastutavad raha arestimise eest Rosatomiga koostööd tegevad ameeriklased, kes käivad juriidiliste isikute ja pankade vahel.

Türgis 25 miljardi dollari suuruse hinnanguliselt 25 miljardi dollari suuruse tuumajaama projekti elluviimist, mille eest täielikult tasub Venemaa, takistavad sanktsioonid, möönis Lihhatšov. Kuigi Rosatom ise ei ole Lääne piiravate meetmete all, on mitmed selle tütarettevõtted kantud sanktsioonide nimekirja. Nende hulgas on JSC Atomstroy, mis arendab tuumarajatiste paigaldamise tehnoloogiaid, ja VPO Tochmash, mis toodab uraani rikastamiseks mõeldud tsentrifuuge.

Lihhatšovi sõnul jätkab Rosatom hoolimata sanktsioonidest ja raskustest tuumaelektrijaama ehitamist, mis peaks olema esimene Türgis ja plaani järgi varustama 12 miljonit tarbijat. 2010. aastal allkirjastati Türgi ja Venemaa valitsustevaheline leping Akkuyu TEJ ehitamise ja käitamise kohta. Eelmisel aastal toimus pidulik avamine jaama esimesele ja neljale jõuplokile, mille projekteerimisvõimsus peaks katma 10% Türgi elektrivajadusest. Tuumajaama füüsiline käivitamine on kavandatud käesolevasse aastasse.

Moskva maksab projekti eest oma suveräänsetest fondidest, ütles putin juunis toimunud teaduse ja hariduse nõukogu koosolekul. „See kõik toimub Venemaa arvelt,” ütles putin ja lisas, et selline valitsuse rahastamise tase on majanduslikult teostatav.

Pärast Akkuyut kavatsevad Türgi võimud ehitada veel kolm tuumaelektrijaama ning kaaluvad ka väikeste moodulreaktorite ostmist. Lisaks Rosatomile peab Türgi energeetikaministeerium läbirääkimisi Ameerika töövõtjatega, samuti Hiina ja Lõuna-Korea ettevõtetega, ütles osakonna kõrge ametnik Reutersile.

12. Rohkem kui kolmandik Venemaa kodanikest usub, et tuumarelva kasutamine võib olla õigustatud sõjas Ukrainaga, näitas juunis läbi viidud Levada Centeri küsitlus. Nagu sotsioloogid on leidnud, toetab 10% vastanutest „kindlasti” tuumalööki ja veel 24% peab seda „pigem” sobivaks.

Tuumaeskaleerumise pooldajate osakaal kasvas Levada andmetel viimase aastaga 5 protsendipunkti ja tõusis kogu sõja rekordiks. Enamus on endiselt tuumarelva kasutamise vastu – 52%, kuid nende osakaal väheneb: 2023. aasta aprillis oli neid 56%.

Suurimat iha tuumasõja järele kogevad pensionärid, kes vaatavad regulaarselt Venemaa televisiooni ja kiidavad heaks putini tegevuse, selgub uuringust: seega on vanuserühmas 55+ nende osakaal, kes kiidavad heaks tuumalöök ulatub 35% -ni ja nende seas, kes ammutavad teavet televisioonist 41%.

„Arvamus, et tuumarelva kasutamist ei saa õigustada, on rohkem levinud vene noorte seas (63% vanuses 18-24), nende seas, kes usuvad, et riik liigub valele teele (64%), nende seas, kes ei kiida seda heaks praeguse presidendi tegevust (72%),” kirjutab Levada.

Ukraina sissetungi esimestel päevadel teatas putin Venemaa tuumajõudude üleviimisest erihäirerežiimile ning väljendas seejärel korduvalt tuumaähvardusi Kiievit toetavate lääneriikide vastu.

USA võimud valmistusid tõsiselt võimalikuks Venemaa tuumalöögiks Ukrainale 2022. aasta lõpus, ütlesid Joe Bideni administratsiooni kõrged ametnikud varem CNN-ile. Nende sõnul peeti Ukraina konflikti tuumastsenaariumi reaalseks pärast ridamisi kaotusi Vene armee poolt, kes oli selleks ajaks loovutanud Harkivi oblasti ja oli sunnitud Hersonist lahkuma. Sellele eelnesid Venemaa ametnike avaldused Ukraina plaanide kohta väidetavalt panna plahvatama „räpane pomm”, mida USA pidas ettekäändeks taktikaliste tuumarelvade kasutamiseks.

Washington hoiatas Putinit tagajärgede eest, mis teda tuumaeskalatsiooni korral ees ootavad, ütles Poola välisminister Radoslaw Sikorski mais. „Ameeriklased ütlesid, et kui te kasutate tuumapommi, isegi kui kedagi ei tapeta, siis me tabame kõiki teie sihtmärke Ukrainas tavarelvadega ja hävitame need kõik,” ütles Sikorsky. Tema sõnul hoiatasid Venemaad varem Hiina ja India tuumarelva kasutamise eest.

13. Lühiuudised

Briti uus peaminister lubas Ukrainat toetada.

Ungari peaminister Viktor Orban teatas sotsiaalmeedias, et saabus Hiinasse 8. juuli hommikul.

Meite presidendi sõnad, et rohkem kui 2% SKP-st peavad NATO liikmesriigid panustama kaitsele ja Ukraina peab saama NATO liikmeks, olid paljudes meediakanalites tsiteeritud.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, avalik meedia, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud kremlimeelsete isikute nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised