Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Reelika Riimand/PPA

Loom on pereliige, kes vajab hoolt ja tähelepanu. Üheks populaarsemaks lemmikuks on kindlasti koer. Soovides, et ühiselt veedetud hetked pakuksid rõõmu ja positiivseid emotsioone võimalikult pikaks ajaks, on oluline viia end kurssi kutsika ostuks vajaliku informatsiooniga.

Veterinaar- ja toiduameti (VTA) loomatervishoiu, loomakaitse ja söötade osakonnajuhataja Harles Kaup on vastanud seitsmele küsimusele, millega kutsika soetamist kaaluvad inimesed sageli tema poole pöörduvad:

  • Mida tuleb kutsika soetamisel eelmiselt omanikult kindlasti uurida?

Kindlasti tasub uurida, kas kutsikas on enne müüki loomaarsti poolt üle vaadatud ja kiibistatud.

  • Kuidas tunda ära ohumärke, et müüja varjab kutsikaga seotud infot?

Ohumärgiks on näiteks see, kui müügikuulutuses soovitakse transpordikulud saada ettemaksuna, mis võib viidata võimalikule petuskeemile. Kahtlusi peaks tekitama seegi, kui müüja põikleb küsimustest kõrvale ega esita vajalikke dokumente. Samuti olukord, kus potentsiaalse ostjaga soovitakse tehing sooritada neutraalsel pinnal, koerte kasvukeskkonda nägemata. Lisaks on oluline, et enne kutsika ostmist kontrollitaks müüja usaldusväärsust. Abiks on siinkohal internet ja Eesti Kennelliit. Selliselt on võimalik tõkestada n-ö kutsikavabrikute tegutsemist, kus odava hinnaga kaasnevad enamasti suured veterinaararved.

  • Millised dokumendid on kutsika müüja kohustatud uuele omanikule esitama ja kaasa andma?

Kutsikas tuleb uuele omanikule anda koos veterinaararsti poolt väljastatud dokumentide ja tõutunnistusega, juhul kui need on olemas. Lisaks soovitame alati sõlmida kahepoolne kirjalik ostu-müügi leping.

  • Millised on võimalused tutvuda kutsikate tervisliku seisundiga enne ostu sooritamist?

Heaks indikaatoriks on kutsika väljanägemine. Juhul, kui ta on loid ja räsitud, on tegemist ohumärgiga. Looma heaolu tagamisel on oluliseks nüansiks tema kasvatamiseks loodud keskkond. Inimene võib paluda enne kutsika ostmist sellega tutvuda.

  • Kes peaks rahastama enne kutsika ostu sooritamist teostatavad terviseuuringud?

Enne ostu sooritamist lasub vastutus kutsika eest müüjal. Juhul, kui potentsiaalne ostja soovib läbi viia täiendavaid terviseuuringuid, on nende rahastamine osapoolte kokkuleppe küsimus.

  • Millised erinõuded kohandatakse välismaalt ostetavatele kutsikatele?

Välismaalt ostetud kutsika puhul on oluline, et ta oleks märgistatud mikrokiibiga ja vaktsineeritud marutaudi vastu. Lisaks peab loomaga kaasas olema lemmikloomapass. Väljastpoolt Euroopa Liitu ostetud kutsikatel peab seevastu olema sertifikaat.

  • Leidsin kutsika, kes mulle väga meeldib, kuid tema hind tundub turu keskmisega võrreldes äärmiselt odav. Kas mul on põhjust muretsemiseks?

Kutsika odav hind ei pruugi anda põhjust muretsemiseks. Näiteks võib tavalisest odavamat hinda seletada sellega, et pesakonnast on järgi jäänud viimane kutsikas, kellele soovitakse võimalikult ruttu kodu leida. Ometi tuleb odavama hinna puhul olla tähelepanelik ja uurida põhjalikult müüja tausta.

„Vältimaks hilisemaid ebameeldivaid ja ootamatuid üllatusi, tasub kutsikat puudutavate oluliste dokumentidega, tema tervisliku seisundiga ja teostatud vaktsineerimistega tutvuda juba enne lemmikule uue kodu pakkumist,” paneb Kaup inimestele südamele. Ta lisab, et järjepideva teadlikkuse tõstmisega soovib Veterinaar- ja toiduamet kaasa aidata sellele, et Eestis elaksid õnnelikud ja terved loomad.

Veterinaar- ja toiduamet seisab tarbimisväärse toidu ja tervete loomade eest Eestis. Selleks teeb amet järjepidevat kontrolli nõuete täitmise üle kogu toidukäitlemise ahela ulatuses: loomakasvatusest, toidu tootmisest ja töötlemisest kuni toidu tarbijani jõudmiseni.

Viimased uudised