Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: Kultuurimälestiste register

Kose vallavalitsus otsustas tänasel istungil alustada Nõukogude Liidu ja Punaarmee monumentide avalikust ruumist eemaldamist, sealhulgas alustab vallavalitsus kaitseministeeriumiga diskussiooni kahe sõjahaua ümbermatmiseks.

Kose vallavanema Demis Vossi sõnul arutas vallavalitsus punamonumentide teisaldamist jätkuna vallavolikogu 13 liikme pöördumisele 31. mail. „Kui 19 liikmest 13 on avaldanud soovi Kose valla territooriumilt okupatsiooniaega ülistavad monumendid ja tähised eemaldada, siis on volikogu oma tahte formuleerinud,“ ütles Voss.

Teadaolevalt on Kose valla territooriumil kaks Teises maailmasõja langenute ühishauda: Rava külla on maetud 37 ja Kose alevikku 33 Punaarmee poolel langenut.

Kui Rava ühishaud asub vana koolimaja ja II aastatuhande I poole matmispaiga ehk „Kääbaste mäe“ kõrval, siis Kose aleviku sõjahaud asub samal kinnistul koos aktiivses kasutuses oleva tenniseväljaku ja laste mänguplatsiga. Lisaks jäävad Kose aleviku matmispaiga lähedusse nii vallavalitsus kui gümnaasium, noortekeskus, raamatukogu, kauplused kui toitlustuskohad. „Leiame, et 1941-1944 langenud punaarmeelaste koht ei ole ei meie esivanemate kalmude ega laste mänguväljaku kõrval,“ ütles Voss.

Kose vallavalitsus pöördub ametlikult kahe sõjahaua ümbermatmise algatamiseks kaitseministeeriumi poole lähiajal.

Viimased uudised