Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tallinna Kammerorkester ja Tõnu Kaljuste. Foto: Rene Jakobson

Neljapäeval, 11. juulil alustavad Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkester Tartumaal Kambja kirikus oma selle suve kirikutuuri „Vesper”. Ees seisavad kontserdid Tori, Otepää, Põltsamaa ja Hageri ajaloolistes maakirikutes, ning seejärel esinevad muusikud sama kavaga Baltic Sea Festivalil Stockholmis kuulsas Berwaldhalleni kontserdimajas.

„Suvised kontserdid Eestimaa väikestes kirikutes on minu jaoks ühed kõige oodatumad sündmused. On eriline rõõm seda jagada Tallinna Kammerorkestriga, kellega viimased viis aastat oleme kogenud palju kauneid ühiseid ülesastumisi. Siiras tänu suurepärastele muusikutele ja lahkele publikule,” ütleb dirigent Tõnu Kaljuste.

Tuuri nimilugu Ester Mägi „Vesper” ehk õhtuteenistus teeb kummarduse eesti muusika grand old lady’le ning märgib helilooja olulist rolli meie muusikaelus. Nostalgiline ja kaunikõlaline „Vesper” on Ester Mägi pika loomekarjääri viimane orkestriteos, see on kirjutatud keelpilliorkestrile.

Lisaks on muusikutel kontsertidel kavas esitada kuulajaile Heino Elleri „Kodumaist viisi”, Erkki-Sven Tüüri vaid kaks aastat tagasi esiettekandele jõudnud teost „Deep Dark Shine“ ning Arvo Pärdi tintinnabuli-stiilis kirjutatud muusikat „Greater Antiphons” ja „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks”. Tuuri juulikuu kontsertidel kõlab ka soome helilooja Kaija Saariaho „Terra memoria” ning augustis liitub esinejatega Eesti Filharmoonia Kammerkoori särav sopran Yena Choi, kes soleerib Marianna Martineze teoses „Il primo amore”.

Sama kontserdikavaga, kus tooni annavad peamiselt eesti heliloojad, esineb Tallinna Kammerorkester koos oma peadirigendi Tõnu Kaljustega ka 29. augustil Stockholmis Baltic Sea Festivalil. Selle festivali kunstiline juht, maailmakuulus dirigent ja helilooja Esa-Pekka Salonen on nimetanud Tallinna Kammerorkestri ja Tõnu Kaljuste esinemist festivaliprogrammi üheks tipphetkeks.

Tõnu Kaljuste ja Tallinna Kammerorkestri kirikukontsertide traditsioon Eestimaa suves on kestnud juba viis hooaega järjest. Sel suvel toimuvad tuuri kontserdid 11. juulil Kambja kirikus, 12. juulil Tori kirikus, 13. augustil Otepää kirikus, 14. augustil Põltsamaa kirikus ja 15. augustil Hageri kirikus. Kõik kontserdid algavad kell 19.30.

Tallinna Kammerorkester on asutatud 1993. aastal Tõnu Kaljuste eestvedamisel. Orkestri moodustavad hinnatud keelpillimängijad, kes on äratanud tähelepanu kunstiliselt terviklike kavade, stiilitundliku musitseerimise ja kõrgetasemelise interpretatsioonikunstiga. 2014. aastal oli orkester kaastegev Arvo Pärdi autoriplaadil „Adam’s Lament”, mis tõi dirigent Tõnu Kaljustele Grammy.

Video: Tallinna Kammerorkester ja dirigent Tõnu Kaljuste – Heino Eller „Kodumaine viis”: https://youtu.be/oviJacLA5I8?si=rPLw9ayfdHb7dYpl&t=781

Viimased uudised