Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Riigikogu rahanduskomisjon otsustas tänasel esmaspäevasel erakorralisel istungil, et presidendi poolt välja kuulutamata jäetud automaksu eelnõu läheb parlamendis muutmisele.

„Kuigi peaminister on vahetumas, kavatseb valitsuskoalitsioon jätkata oma senist poliitikat, mis ei arvesta vähimalgi määral Eesti inimeste vajaduste ja heaoluga,” ütles komisjoni liige Aivar Kokk (Isamaa). „Et automaksu eelnõu võiks üldse menetlusest välja arvata, valitsuserakondade poliitikud kaaluma valmis polnud.”

Koka sõnul jäi komisjoni istungil osalenud koalitsioonisaadikute sõnavõttudest kõlama, et kui riigipea peab seaduse probleemiks puuetega inimeste ebavõrdset kohtlemist – automaksust vabastatakse vaid nende puuetega inimeste sõidukid, mis on läbinud ümberehituse –, siis näeb võimuliit lahendusena kõigi soodustuste ärakaotamist.

„Esiteks on tegu halva seadusloomega, sest koalitsioon lubab suure suuga, et ühe seaduseelnõu puudujäägid parandatakse hiljem vastu võetava teise või kolmanda seadusega. Samas on algamas uued koalitsiooniläbirääkimised ehk tegelikult nad ei saa seda lubada,” ütles Isamaa aseesimees. „Aga teiseks tegeletakse ka täieliku silmamoondusega: sotsiaalkaitseminister esines meedias presidendi otsust kritiseeriva avaldusega, et ilma automaksuta jäävad saamata puuetega inimeste toetused. Tegelikkuses on plaanis automaksuga Eesti inimestelt kokku korjata üle 200 miljoni euro, millest puuetega inimeste toetusteks suunatakse vaid 8,1 miljonit.”

Koka sõnul ei lahenda kõigi soodustuste automaksu eelnõust kustutamine sisulist probleemi, et maks kohtleb Eesti inimesi ebavõrdselt. „Tegu on regionaalset ebavõrdsust suurendava maksuga, sest maapiirkondade elanikel puudub võimalus hakkama saada isikliku autota, sest neil pole linnaga võrreldavat ühistranspordi võrgustikku. Samamoodi vaadatakse mööda lisaks puuetega inimestele ka lastega perede ja üksikvanemate muredest, kelle toimetulek on niigi kõigi seniste valitsuse maksuotsuste läbi enim kannatanud. Koalitsioon näeb isiklikus sõidukis luksuskaupa, mitte tarbeeset, mida inimesed vajavad eluliselt igapäevatoimingute läbi viimiseks. Eesti ei vaja automaksu!”

Viimased uudised