Eesti looduse päeva retked ja Valge ÖÖ tulevad taas
Avaldatud: 5 august, 2024Riigimetsa Majandamise Keskus kutsub augustis osalema Eesti looduse päeva retkedel, kus näidatakse Eestimaa kauneid paiku ja loodusväärtusi ning tutvustatakse RMK looduskaitsetöid. Ka sel aastal on üritustesarja tippsündmuseks Valge ÖÖ festival, mis seekord toimub Kablis.
RMK looduskasutuse valdkonna juhatuse liikme Kristjan Tõnissoni sõnul on Eesti looduse päeva retkede eesmärk tutvustada riigimetsa majandamise kõrval ka teisi RMK-le seatud põhiülesandeid, milleks on looduskaitsetööde korraldamine ja looduspuhkuse võimaluste loomine.
„Looduskaitseosakonna töötajad viivad huvilisi vaatama kas juba lõpetatud või eesseisvaid tööobjekte, et retkelistele näidata inimese tegevuse mõju loodusele, seda nii positiivsest kui negatiivsest küljest. Nii näiteks on võimalik uurida, kuidas taastub Ess-soo jääksoo, arutleda matkal ümber Saesaare paisjärve jõe paisutamise valude ja võlude üle, tutvuda niitude ja puisniitude kooslustega ja saada teadmisi sellest, miks RMK pärandmaastikke taastab ja nende hooldamist korraldab,” selgitas Kristjan Tõnisson.
Tema sõnul tegeleb RMK üha enam vee-elustiku kaitse ja vooluveekogude seisundi taastamisega. „Retkelised saavad minna ekskursioonidele RMK Põlula kalakasvatustalitusse, kuulda ja näha, kuidas elab Eestis üliharuldane ebapärlikarp ja tutvuda Mustoja jõe kalastikuga,” rääkis ta.
Palju põnevat jagub ka RMK külastuskeskustes nii suurematele kui ka väiksematele loodusesõpradele. Ilusaid elamusi pakuvad kindlasti SUP-laudadel veematkad Ähijärvel, õhtumatk Männikjärve rabas ja hämarikuretk Pähni metsades. Nõva külastuskeskuses pakutakse aga erinevaid loodusteemalisi töötubasid.
Eesti looduse päeva sündmused toimuvad ajavahemikul 10.-19. august. Kõik üritused on tasuta, kuid retkedele tuleb end eelnevalt kirja panna. Ajakava ning registreerimisvõimalused leiab https://www.loodusegakoos.ee/eesti-looduse-paev
Sarnaselt varasematele aastatele lõpetab ka tänavu retkede sarja valgusfestival Valge ÖÖ, mis sel korral kutsub Kablisse. Kabli külastuskeskuse õule püstitatakse valgusinstallatsioonid, inimestel on võimalik kuulata kontserte, proovida kätt ja saada teadmisi töötubades, kinnitada keha kohvikutes ja nautida metsa ning mere imelist koosmõju.
Eesti looduse päeva tähistamine on seotud Eesti esimese looduskaitseala, Vaika linnukaitseala sünnikuupäevaga 14. augustil 1910. RMK eestvedamisel on Eesti looduse päeva tähistatud alates 2018. aastast.
Tutvu Eesti looduse päeva retkede ja tegevustega:
Harjumaa
12.08 – Hara soo – loodus õpetab
14.08 – Pirita Iru linnamäe niidud
14.08 – Niitvälja madalsoo
17.08 – Ebapärlikarbi maastikud
Hiiumaa
16.08 – Looming loodusest
Ida-Virumaa
11.08 – Maastikumäng “Märka loodust”
16.08 – Selisoo taastamine
Jõgevamaa
19.08 – Matk Männikjärve rabas
Läänemaa
12.08 – Metsakiisu salarajad
13.08 – Vahvad loomarullid
14.08 – Mälupulk – tarviline vara
15.08 – Kas sul on savi? – Aga meil on!
16.08 – Mereliiliad mererannas
17.08 – Linnukesed akna taga
Lääne-Virumaa
14.08 – Põlula veealune maailm
15.08 – Mustoja jõgi – elupaikade taastamise võimalused
19.08 – Matk Lahemaa rahvuspargis
Põlvamaa
11.08 – Perepäev looduses
16.08 – Saesaare paisjärve võlud ja valud
Pärnumaa
10.08 – Pertlimetsa peidetud ilu
15.08 – Nedrema puisniit
17.08 – Kabli Valge ÖÖ
19.08 – Linnusäästjate meisterduspäev
Raplamaa
12.08 – Sõbessoo taastamine
Saaremaa
13.08 – Loode tammik
18.08 – Eesti looduse päev Loonal
18.08 – Vilsandi loodus, inimene ja nende lood
Tartumaa
12.08 – Raadi niidukoosluste taastamine
Võrumaa
15.08 – Ess-soo jääksoo taastamine
16.08 – Hämarikuretk Pähni looduskaitsealal
18.08 – Ähijärve avastamine SUP-laudadega