Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Konkurentsiameti täna avaldatud postiteenuste valdkonnas 2023. aastal toimunud arengute ja esilekerkinud probleemide analüüs näitab, et postisaadetiste koguarv langes võrreldes 2022. aastaga 11,3 protsendi võrra, seda peamiselt otsepostiteenuste ja perioodikasaadetiste mahu languse tõttu.

Konkurentsiameti energeetika- ja taristuosakonna juhataja Margus Kasepalu sõnul langes ka postituru kogukäive aastaga 6,9% võrra. „Langust vedasid kullerpostiteenused, kirisaadetise edastamine ja perioodika, mille käive langes tulenevalt vähenenud mahust kirisaadetise edastamisel ning lisaks ei saanud perioodika riigilt 2023. aastal lisatoetust,” ütles Kasepalu.

Universaalse postiteenuse (UPT) käive jäi 2023. aastal võrreldes eelneva aastaga samale tasemele, samas kui selle maht langes koguni 16,9%.

2023. aasta juunist lõpetas Express Post AS teenuse osutamise. Ainsaks perioodika kojukande ja kirisaadetiste edastamise teenuse osutajaks turule jäi AS Eesti Post, kes tegutseb Omniva kaubamärgi all. See tähendas, et lisaks maapiirkondadele hakkas AS Eesti Post perioodika kojukande teenust osutama ka Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Viljandis. Perioodika kojukande kogu teenuse üleminek AS-ile Eesti Post ei möödunud valutult. Juunist kuni aasta lõpuni sai amet 92 pöördumist seoses probleemidega perioodika kojukandel. „Põhiline probleem oli, et saadetisi (perioodikat) ei olnud kätte toimetatud. Aasta varem ei olnud seoses perioodika kojukandega ühtegi pöördumist,” ütles Kasepalu.

Majandustegevuse registrist kustutati üks ja registreeriti neli uut kullerpostiteenuse osutajat. Mõnel teenuse osutajal oli samal ajal mitu postiteenuse registreeringut. Registreeritud postiteenuse osutajate koguarv oli aasta lõpu seisuga 59.

27. oktoobril 2023 sai postiteenuse osutamise tegevusloa NOVA POST Estonia OÜ. Oluliseks teeb selle sündmuse see, et NOVA POST Estonia OÜ on AS-i Eesti Post kõrval ainuke tegevusloaga postiteenuse osutaja, kes võib osutada kõiki teenuseid (välja arvatud UPT). NOVA POST Estonia OÜ on Ukraina taustaga ettevõte, kes on juba varem mitmes Euroopa Liidu riigis tegutsenud.

Konkurentsiamet teeb riiklikku järelevalvet konkurentsi-, elektri, maagaasi, kaugkütte, posti, ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni ning raudtee, lennunduse ja sadama valdkondades.

Analüüsi tekst:

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Lae alla [439.95 KB]

Viimased uudised