Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

vana-võromaa

Vana-Võromaa kultuurikojas avatakse tuleval teisipäeval fotonäitus „Vana aja pilte. 1887-1930”, kus on vaadata Tori ja Vastseliina kihelkonna eri ajastu päevapiltnike töid.

Võrus avatav väljapanek on austusavaldus kõigile Eestimaa pinnal kunagi tegutsenud päevapiltnikele – nii kutselistele kui ka amatööridele, kes kompasid oma aja kontekstis fotograafia võimalusi ja jäädvustasid väsimatult kaasaja eluolu, teatas kultuurikoda.

Tori külje alt Randivälja külast pärit Mihkel Tilga unikaalsete fotode seeria, millel on kujutatud Tori kihelkonna maarahva elu ja sealseid vaatamisväärsusi, kannab pealkirja „Kunstnik sisemise valguse ja kaameraga aastast 1887”.

Sedavõrd varajasest ajast pole peale Mihkel Tilga jäädvustuste säilinud peaaegu ühtki fotot, mis kujutaks talurahvast nende endi tavapärases elukeskkonnas – pea eranditult käis talupoegade pildistamine sel ajal ateljeeseinte vahel, kuhu minekuks aeti maha töövammused ja pandi selga linnariided.

„Alles 1890. aastatel muutus selline lähenemine levinumaks ning üksikud fotograafid siirdusid maakohtadesse, et kiiresti hääbuvat talurahvakultuuri fotoplaadile püüda,” kirjutab ajaloolane Tõnis Liibek. Tema väitel tõuseb Mihkel Tilga fotolooming esile kõrge tehnilise ja kunstilise taseme poolest.

Käesolev väljapanek on 130 aastat tagasi pilte teinud fotograafi esimene personaalnäitus. Näituse koostajaks on Mait Laas ja Randivälja Külaselts Pärnumaalt.

Tsiistrenuka inimesed 80 aasta eest

Vastseliina kihelkonna fotograafide näitusel „Tsiistrenuka inimesed” esindatud päevapiltnike seas tõusevad esile kaks aktiivset harrastusfotograafi, kes tegutsesid 1930ndatel aastatel Tsiistres. Nendeks olid kohalik kooliõpetaja Alfred Hollo ja talupidaja Elmar Niilo (kasutas oma piltidel varjunime Vana Hull).

Kui kooliõpetaja Hollo oli kunstnikunatuurina otsiva loomuga pildistaja ja püüdis kombata igati fotograafia võimalusi, siis Niilo, keda huvitas lisaks pildistamisele ka paikkonna ajalugu, dokumenteeris võimalikult täpselt tollast külaelu. Sel väljapanekul ongi esmakordselt saanud kokku kahe Tsiistre harrastuspildimehe fotopärand.

Lõunaeestlane

Viimased uudised