Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

võru maavalitsus

Võru maavalitsuse praegused ja endised töötajad tähistasid neljapäeval kontserdiga saja aasta möödumist maavalitsuse eelkäija, Võru Maakonna Nõukogu, asutamisest, kuid ühtlasi ka riigiasutuse peiesid, kuna 31. detsembril lõpetab maavalitsus tegevuse.

„Sada aastat tagasi otsustati Tallinnas luua maavalitsused ja nüüd, sada aastat hiljem, võeti Tallinnas vastu otsus maavalitsused likvideerida,” lausus Võru maavanem Andres Kõiv Lõunaeestlasele.

6. juulil 1917 tuli Võru maanõukogu esimest korda kokku ning alustas oma tegevust, mida jätkus, küll ametkonna erinevate nimetuste all, natuke rohkem kui sajandiks. „Minul on au olla kümnes Võru maavanem, aga kardetavasti ka viimane,” lisas Kõiv.

Maavalitsuse tähendus on aastatega muutunud ning praegu on kodanikul oma asjatoimetuste ajamisel sinna üsna vähe asja. Siiski on see olnud asutus, kelle poole vaadatakse esimesena, kui on tarvis teada, mida maakonnas ühest või teisest asjast arvatakse või kui on tarvis maakonda esindada.

Järgmisest aastast võtab maakonna esindamise ja ühtlase arendamise kohustuse üle kohalike omavalitsuste poolt moodustatav arenduskeskus.

„Uuest aastast alustab tegevust maakonna arenduskeskus, mis võtab üle mitmed senised maavalitsuse ülesanded, mitmed omavalitsusliidu ülesanded ning kuhu ühendatakse ka sihtasutus Võrumaa Arenguagentuur,” rääkis Kõiv.

Näiteks perekonnaseisu puudutavaid toiminguid hakkab maavalitsuse asemel uuest aastast läbi viima Võru linn, ühistransporti hakkab Kõivu sõnul korraldama loodav Kagu Ühistranspordikeskus, maaküsimused lähevad suures osas üle maa-ameti korraldada jne.

Maja saatus lahtine

Kui maavalitsuse ülesannete jaotamine riigiasutuste ja kohalike omavalitsuste vahel on riigikogul juba otsustatud, siis maavalitsuse majana tuntud hoone edasine kasutamine sõltub Riigi Kinnisvara ASist ning ka sellest, kas valitsus tõepoolest hakkab pealinnast riigipalgalisi töökohti maakonnakeskustesse üle viima, nagu suure suuga on lubatud.

Aasta alguses Võrumaal käinud tollane riigihalduse minister Mihhail Korb ütles toona Lõunaeestlasele, et maavalitsuse majast on kavas luua riigi maja, kuhu koondatakse ühe katuse alla erinevad riigiasutused, mis maakonnakeskuses juba on ning mis võivad tulevikus lisanduda.

Vaata videolugu Võru maavalitsusest.

ARVED BREIDAKS

Viimased uudised