Tel. 5897 3482‬
info@lounaeestlane.ee

Võru Linnagaleriis avatakse esmaspäeval, 25. juunil kaks näitust, mis jäävad avatuks 30. juulini ja on kõigile tasuta.

I korruse galeriis näitus „Lõõtspillide võistumängimine AUGUST TEPPO mälestuseks Võrus”

25. juuni- 30. juuli

AVAMINE 25. juunil kell 17.

Näituse „Lõõtspillide võistumängimine AugustTeppo mälestuseks Võrus” eesmärgiks on väärtustada ja jäädvustada Võrumaa ühe kuulsaima pillimeistri auks 1971. aastal ellukutsutut üritust, mis jõuab 2018. aasta suvel väärika, 30-nda juubelini.

Pillimeister August Teppol ja tema lõõtsapärandil on väga eriline koht nii Võrumaa, kui kogu Eesti kultuurielus. Seda on ka vääriliselt hinnatud:  2012. aastal kanti teppo-tüüpi lõõtspilli valmistamine ja mängimine Eesti vaimse kultuuripärandi nimistusse, 2017. aastal valis kultuurpärandi aasta juhtnõukogu koos muinsuskaitseametiga  August Teppo 2018. aasta kultuuripärandi üheks aasta „näoks“. Üheks olulisemaks pärandiks võib aga lugeda ka tema mälestuseks korraldatavat võistumängimist teppo tüüpi lõõtspillidel.

August Teppo mälestuseks toimunud võistumängimiste ajalugu kandub aastasse 1971, kui Võru RSN Täitevkomitee kultuuriosakonna juhataja Ilmar Kudu eestvedamisel toimus 5. juunil, Võru kultuurimajas Kannel esimene võistumängimine.  See kestis 2-3 tundi, mängijaid hindas žürii. Hiljem mindi Loosu külla August Teppo tallu, kus pillimänguga avaldati austust pillimeistrile.

Sarnase formaadiga on üritus jätkusuutlik olnud 46 aastat. Järjepidevalt on see toimunud 1995. aastast alates, kui üritus lisati Võru Folkloorifestivali programmi. Nende aastate jooksul on võistumängimisi väisanud kogu eesti lõõtspillimängijate paremik ning kroonitud on 4 Lõõtsakuningat. Kuid kes ja millal osalesid? Milliseid lugusid, millistel pillidel mängisid? See on nii Võrumaa kui kogu Eesti jaoks pärand, mis väärib jäädvustamist.

20 tahvlist koosnev näitus avatakse Võru Linnagaleriis 25. juunil. Näitus jääb avatuks 30. juulini. Sellesse ajavahemikku jääb ka 30. korda toimuv võistumängimine ning samuti kaks suuremat rahvarohket üritust: XXIV Võru pärimustantsu festival ning ja Võru linna lastefestival.

Pärast selle ajavahemiku lõppu arvatakse näitus MTÜ A.Teppo Lõõtsatalu hallatava Lõõtsamuuseumi püsiekspositsiooni hulka.

Lõõtsamuuseum asub Võrumaal Loosu külas pillimeistri kodutalu Tigase talu 19. sajandist pärit rehehoones. Muuseumihoone on saanud kasutusloa 2013. aasta oktoobris.  Külastajatele avati muuseum 2014. aasta augustis. Muuseumi valmimist on eestvedanud MTÜ A.Teppo Lõõtsatalu. MTÜ A.Teppo Lõõtsatalu eesmärgiks on A. Teppo lõõtsapärandi uurimine, säilitamine ning eksponeerimine.

II korruse galeriis AVATUD ATELJEE KUNSTISTUUDIO 11. aastanäitus

25. juuni- 30. juuli

AVAMINE 25. juunil kell 17.

Avatud Ateljee Kunstistuudio on loodud aastal 2007. Korraldame erinevaid süvaõppelisi kunstikursuseid Võrumaal. Selle aasta näitusel näitame kolme kursuse väljapanekut: keraamika (juhendaja Aivar Rumvolt), joonistamine (juhendaja Ruti Jõgi-Rumvolt), õlimaal (juhendaja Aivar Rumvolt). Kursuslaste looming on sündinud septembrist kuni juuni alguseni. Tegemist on suuresti asjaarmastajatega, kel ei ole varasemat kunstialast haridust, kuigi tihti kuulen tagasisidet, et tööd tunduvad väga head ja professionaalsed.

Oma tegemisi kajastame igakuiselt oma facebooki lehel: https://www.facebook.com/MTUAvatudateljeeklubi/ ja

MTÜ Avatud Ateljee Klubi kodulehel: http://www.avatudateljeeklubi.ee/

Võtame vastu XII hooajaks uusi õpilasi, oodatud on kõik, kel on huvi ennast loominguliselt väljendada ja arendada. Vajalik on registreerimine: rutijogi(at)gmail.com, tel: +372 5087131. Hea uudis on, et meil on samas majas, Jüri 26, uued ruumid – õppeklass ja puhkeruum ning saame algaval hooajal vastu võtta rohkem õpilasi.

Unistus oma Võru Kunstimajast püsib ikka elus, vaata meie lehte ja panusta, kui tunned, et tahad meie üritust toetada: https://www.facebook.com/vorukunstimaja/

Ruti Jõgi-Rumvolt ja Aivar Rumvolt

NÄITUSED JÄÄVAD AVATUKS KUNI  30. JUULINI 2018.

Galerii on avatud suveperioodil E-R kell 15:00- 19:00 ning Võru Kandles toimuvate ürituste ajal.

Näituste külastamine on tasuta.

Kommentaarid

Viimased uudised