Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: erakogu

Erivajaduse, harvaesineva geenihäire Angelmani sündroomiga 10-aastast Juliat kasvatav Võru kirjanik Irja Tähismaa avaldas Portugalis ingliskeelse raamatu.

Raamat kannab pealkirja „Joao G – ekstremisti pihtimused” ja see pajatab keskeakriisis portugallaste Balti pruudi otsingutest Eestis. Nad olid nimelt kuulnud, et maailma kõige ilusamad naised on Eestis. Raamat on pühendatud Juliale, kes autori sõnul on teda inspireerinud.

Raamatu kirjutamine võttis aega 11 aastat, selle aja jooksul tuli võtta mitmeid pause seoses Julia haigusega. Ent lõpuks viis järjekindlus sihile ja raamat nägi ilmavalgust käesoleva, 2022. aasta algul. Raamat on juba pälvinud tähelepanu Portugalis, sellest kirjutas väljaanne Portugal News.

Irja Tähismaa on Lõuna-Eesti lugejale tuttav peamisel ajaleheartiklite kaudu – ta on avaldanud oma kirjutisi nii Lõunaeestlases, Võrumaa Teatajas kui Lõunalehes. Varem on autorilt ilmunud mitu luulekogu Irja Vaheri nime all.

Irja vastas eksklusiivselt ka Lõunaeestlase kolmele küsimusele:

1. Lõunaeestlane: Miks on autori nimi raamatus Irene Starland?

Irja Tähismaa: Irene Starland seepärast, et see on minu nimi inglise keelde tõlgituna :D. Ma kujutasin ette, kuidas vaeased portugallased peavad hakkama oma keelt väänama, kui peavad välja ütlema „Irja Tähismaa” ning mõtlesin, et lihtsam on oma nimi Portugali lugeja jaoks suupärasemaks ära tõlkida. Ja kuna see nimi hakkas mulle väga meeldima, siis kirjutan edaspidi selle nime all. Luuletajana olin muide Irja Vaher!

2. Lõunaeestlane: Mis seos on raamatul Võruga?

Irja Tähismaa: Raamatul on Võruga väga suur seos, sest selle raamatu kirjutamist alustasin ma Võrus, elades Koidula tänaval kunagises vanglahoones ning töötades Võrumaa Teatajas. Seal sai ära kirjutatud raamatu esimene osa ning paar peatükki teisest osast, teise ja kolmanda osa kirjutasin Portugalis ning Hispaanias. Aga Võrus sai kõik alguse, raamatu idee, kava ning karakterid tulid mulle pähe Tamula promenaadil jalutades.

3. Lõunaeestlane: Millal ilmub raamat eesti keeles?

Irja Tähismaa: Loodan, et pea, sest mu inglise keelt mitte valdavad sõbrad juba uurivad, millal ilmub. Olen igatahes pakkumistele avatud. Kui mõni Eesti kirjastus tunneb, et tahaks mu romaani eesti keeles avaldada, siis võtku minuga ühendust. Muidu jõuavad portugallased (portugali keeles – toim.) ette 😀

Need, kes inglise keelt valdavad, saavad e-raamatu tellida järgmistelt aadressidelt:

https://www.livrariaatlantico.com/ficcao/commander-joao-g-confessions-of-an-extremist

https://www.amazon.com/-/es/Irene-Starland-ebook/dp/B09SH8Q627

Raamatu esitlus oli Lissabonis Soho klubis. Foto: erakogu

Viimased uudised