Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Voronja galerii asutajad ja XI hooaja kuraatorid Kaili Kask ja Raul Oreskin. Foto: Ahto Sooaru

Voronja galerii üheteistkümnenda hooaja näituse kureerisid galerii asutajad Kaili Kask ja Raul Oreškin. Näitus, mis kannab pealkirja „Tulevikuvaated” on kuraatorite sõnul visuaalne aruanne galerii esimesele kümnendile, koos pilguga tulevikku. 

„Esmalt soovisime läbi mõtestada senised galerii hooajad, et arutleda, kas teemad on veel meie ajas relevantsed ja teiseks püüdsime näitusega analüüsida võimalikke tulevikustsenaariume, andes nõnda galeriile värske tõuke võimalikuks järgmiseks kümnendiks,” avavad Kask ja Oreškin näituse koostamise lähtepunkti.  „Tulevikuvaated ei ole pelgalt retrospektiiv, vaid uurimus ja arutelu galerii esimese kümnendi tähenduse üle, pakkudes samal ajal võimalikke tulevikuvisioone,” lisavad kuraatorid.

Alates asutamisest 2014. aastal on Voronja galerii kujunenud Peipsiveere kultuuriliseks sõlmpunktiks, mis on pakkunud piirkonna avastamiseks uusi vaatenurki. Galerii on olnud ruumiks mitmekesistele kunstipraktikatele, pakkudes platvormi nii noortele talentidele kui ka kogenud kunstnikele. „Tulevikuvaated” annab võimaluse tagasi vaadata ja hinnata Voronja galerii senist teekonda. Näituse eesmärgiks on kutsuda külastajaid kaasa mõtlema ja arutlema, kas ja kuidas on seni käsitletud teemad tänapäeva kontekstis endiselt olulised. Kas need teemad resoneerivad meie praeguste ühiskondlike aruteludega või vajavad need ümbermõtestamist?

„Soovime kutsuda külastajaid arutlema, mitte ainult galerii enda rolli, vaid ka laiemalt kunsti ja kultuuri tähenduse üle meie igapäevaelus. See on kutse mõtestada, analüüsida ja unistada koos külalistega – vaadata tagasi, aga suunata ka pilk tulevikku,” annavad kuraatorid vihje näituse üheks võimalikuks tõlgenduseks.

Näitusel „Tulevikuvaated” osalevad Eesti, Soome ja Jaapani kunstnikud: Silja Truus, Taavi Piibemann, Tuuli Vahesaar, Peeter Krosmann, Elo Liiv, Aleks Poolak, Kalju Kivi, Kalli Kalde, Kaisu Koivisto, Narihiro Matsumoto, Kiwa, Kaili Kask ja Ebrahim Bakhshayeshi.

Voronja galerii alustas Peipsiveerel näitusteprogrammiga 2014. aastal. 2016. aastast korraldab galerii Tartus korternäituseid ning  2018. aastal viis läbi korternäituste sarja „Lätted”, mis toimusid Eesti erinevates paikades, tuntud ja armastatud kunstnike sünnikodudes. 2020. aastal paigaldati Voronja aeda esimesed skulptuurid, et arendada territooriumil välja aastaringselt toimiv skulptuuride aed. Alates 2023. aastast pakub Voronja galerii talveperioodil kunstnikele residentuuriprogrammi.

XI hooaja näitust „Tulevikuvaated” saab Peipsiveerel asuvas galeriis näha 25. augustini 2024. Voronja galerii avatud reedest pühapäevani, kell 12-18.

Voronja galerii on Peipsiääre vallas Varnja külas asuv suvegalerii, mille asutasid 2013. aastal Kaili Kask ja Raul Oreškin.

Viimased uudised