Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kevadsemestril alustab TÜ Viljandi kultuuriakadeemias neli kuud kestev eesti viipekeele kursus, mis annab algteadmised eesti viipekeelest kui suhtluskeelest, kurtide kultuurist ja eesti viipekeele grammatikast. 

Kursuse korraldamise mõte tekkis kultuurikorralduse õppekava sügissemestri ainest „Kultuurikorralduse alused”, kus käsitleti erivajadustega inimeste ligipääsu kultuurile.

„Olen ise kurtide vanemate laps ning see teema on mind saatnud terve elu,” kirjeldas kultuurikorralduse õppejõud ja kursuse algataja Piret Aus idee tekkimist. „Loengusse kutsusin külalisteks oma kolm head sõpra, kellest üks on juhtkoeraga pime, teine vaegkuulja ja kolmas liikumispuudega. Üliõpilased said sellest kohtumisest eriliste inimestega väga palju informatsiooni ja inspiratsiooni. Järgmisel päeval tulid tudengid minult küsima, kas oleks võimalik neile viipekeele kursus korraldada.”

Kursuse juhendajaks on noor viipekeele tõlgiks õppija Jari Pärgma, kes on veendunud, et eesti viipekeele õppimine avardub õppijate maailma ja võimalusi. Tema oli ka üks tõlkidest, kes tegi suvel Viljandis toimunud erivajadustega inimeste laulu- ja tantsupeol viipekeeletõlget.

„Olen kasvanud keskkonnas, kus räägitakse minu võõrkeeles ehk eesti keeles. Sellepärast on mulle oluline õpetada eesti viipekeelt kui minu emakeelt,” sõnas Pärgma.

Kursus on mõeldud eelkõige neile, kes alustavad eesti viipekeele õppimist võõrkeelena ega oma seost kurtide kogukonnaga. Eelnevaid teadmisi (eesti) viipekeelest ega kurtusest ei ole tarvis. Kursuse raames saavutatakse eesti viipekeele A1 keeletasemeoskuse (viipekeeleõpe raamdokumendi alusel) suhtluskeelena.

Kursus toimub Viljandi kultuuriakadeemia peamajas (Posti 1) teisipäeviti kell 14.15 – 17.45 ja kestab 13. veebruarist kuni 29. maini. Kursus on avatud kõikidele üliõpilastele, aga seda on võimalik läbida ka täiendkoolitusena.

Lisainfo aine kohta on kättesaadav nii õppeinfosüsteemis kui ka TÜ Viljandi kultuuriakadeemia kodulehel:https://www.kultuur.ut.ee/et/taiendusope/eesti-viipekeel

Viimased uudised