Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Ühinemist kavandavad Võru, Sõmerpalu ja Lasva vald avalikustasid ühinemislepingu, mille kohaselt hakkab uus omavalitsus kandma Võhandu valla nime.

„Kõik kolm volikogu on esialgse liitumislepingu heaks kiitnud, liitumisleping on pandud avalikule väljapanekule, kõik asjast huvitatud pooled saavad teha ettepanekuid, parandusi,” rääkis Võru vallavanem Georg Ruuda Lõunaeestlasele.

Haldusreformi alguses tehti Võru vallale kokku kaheksa liitumisettepanekut. „Esimeses ringis me vastasime kõigile ka jaatavalt,” kinnitas Ruuda.

Ettepanekutest kolm olid kantud soovist moodustada kogu maakonda hõlmav üks omavalitsus, mida Ruuda ka isiklikult pooldas. Ent maakondliku valla loomisest ei saanud asja. „Kui [Võru] linna ettepanekule tuli juba kaheksa eitavat vastust, siis nagu iseenesest jooksid need ettepanekud kinni,” lausus Ruuda.

Kuna maakondliku omavalitsuse moodustamine Võrumaal nurjus, otsustasid Võru, Sõmerpalu ja Lasva vald leivad ühte kappi panna, jättes ukse taha Urvaste, Vastseliina ja Laheda valla, kes soovinuks ühinevast triost seksteti moodustada.

Eesti pikima jõe järgi endale nime saav omavalitsus koondab esialgu umbes 8300 elanikku, kuid pole välistatud, et järgmisel aastal ees ootavate sundliitmiste tulemusel liidetakse Võhandu vallaga ka vallad, mis on seotud pigem Piusa jõega – Vastseliina, Orava ning võimalik, et ka Meremäe vald.

„See oli selge, et tekivad kohad, kus lihtsalt ei ole võimalik 5000 elaniku künnist täita,” lausus Ruuda. „Kui sundliidetakse, siis on meil veel võimalik natuke vaielda, aga seadus on seadus ja kui sundliidetakse, siis tuleb sellega leppida.”

Vaata videolugu Võhandu valla sünni kohta.

Arved Breidaks

Viimased uudised