Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

värska sanatoorium

AS Värska Sanatoorium viib koos Tartu Ülikooliga läbi uuringu selgitamaks välja, kas ja millistel tingimustel oleks võimalik Värska mineralvett kasutada nohurohuna, et seda apteekides müüma hakata.

„Kui kõik asjad liiguvad nii, nagu me sisimas oleme arvanud ja lootnud, siis aasta pärast me saame öelda, et Värska mineraalvetest on võimalik hakata tootma ka ninaspreisid ülemiste hingamisteede vaevuste leevendamiseks,” rääkis ASi Värska Sanatoorium juhataja Vello Saar Lõunaeestlasele.

Ta on veendunud, et mineraalidest pungil Värska mineraalvesi sobib nohu ja ülemiste hingamisteede hädade leevendamiseks väga hästi, kuid selleks, et viia mineraalveesi apteegiletile, tuleb saada ravitoimele teaduslik kinnitus.

„Meie arstid on läbi aastakümnete enda tarkuse ja teadmiste läbi klientidele soovitanud taoliste vaevuste puhul kas [mineraalveega] loputamist, kuristamist – igal juhul loodusliku mineraalvee kasutamist,” selgitas Saar.

Kuna sanatooriumi patsientidelt saadud tagasiside on olnud hea, siis oleks Saare sõnul mõistlik Värska mineraalvett ka ravi eesmärgil turustada.

Ninarohuks praegune vannivesi

Värska ninasprei puhul poleks aga tegemist sama mineraalveega, mida kaupluste joogiriiulitelt leida võib. Nohu vastu läheks käiku hoopis kangema soolsusega Värska vesi, mida inimene üldjuhul juua ei suuda.

„Seda vett ei müüda poes väga lihtsal põhjusel – seespidiselt ei ole võimalik seda kasutada,” ütles Saar. Küll on aga potentsiaalne tulevane ninaloputusvesi praegu kasutusel Värska sanatooriumis vanniprotseduurides.

Kui Värska mineraalvett hakatakse müüma ninaspreina, oleks see apteegiletis ainulaadne toode, sest teadaolevalt ei ole mineraalveest ninarohtu seni valmistatud.

„Ninaspreisid toodetakse ookeanivetest ja segatakse kokku keemilistest ühenditest, aga looduslikust mineraalveest analoogset toodet ei ole teadaolevalt tehtud,” lausus Saar. „See oleks unikaalne isegi maailmamastaabis.”

Tartu Ülikoolis läbi viidavad Värska mineraalvee uuringud peaksid lõpule jõudma järgmise aasta lõpuks.

Vaata teemakohast videolugu.

ARVED BREIDAKS

Viimased uudised