Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

haanjamaa vald

Haanja, Misso, Mõniste, Rõuge ja Varstu vallavolikogud kiitsid teisipäeva õhtul Rõuge rahvamajas toimunud ühisel istungil heaks viie omavalitsuse ühinemise Haanjamaa vallaks.

Sündiv Haanjamaa vald haarab enda alla 969,25 ruutkilomeetrit Lõuna-Võrumaad, kus elab praegu kokku umbes 5900 inimest.

„Kõige raskem oli alguses saada laua taha piisav arv partnereid, et saada see kurikuulus 5000 elanikku kokku,” tunnistas Rõuge vallavolikogu esimees Karel Saarna Lõunaeestlasele.

Teine raske moment läbirääkimistel oli vallale nime valimine, kus endine kihelkonnanimi Rõuge kaotas viie volikogu liikmete hääletusel vaid ühe häälega nimele Haanjamaa vald.

„Emotsioone on kindlasti tekitanud nimeküsimus,” kinnitas Saarna. „Rõuge nimest oleks paljudel võita uues vallas.”

Et uuele vallale nime valimine oli emotsionaalselt kõige keerukam läbirääkimiste punkt, tunnistas ka Varstu vallavolikogu esimees Ale Sprenk.

„Kõige enam kirgi tekitas valla nime valimine, aga kui see valitud sai, siis kõik volikogud aktsepteerisid seda täiesti ühel meelel,” rääkis ta Lõunaeestlasele.

Suur-Võrumaa vald jääb tulevikku

Haanjamaa valla moodustamisega liitus teistest hiljem Mõniste vald, kes esmalt soovis, et kogu Võru maakond ühineks üheks suureks omavalitsuseks.

Suur-Võrumaa valla idee üks toetajaid oli, ja on ka edaspidi, ettevõtja Meelis Mõttus, kes usub, et suur omavalitsus suudaks paremini võidelda maakohtade inimestest tühjaksvoolamise vastu.

„Loomulikult on kahju,” lausus Mõttus Lõunaeestlasele. „Kahju on sellepärast, et see vald, mis tekib, on suurem ja suutlikum, aga kas ta suudab peatada noorte inimeste lahkumise maalt?”

Mõttuse sõnul polnud aeg Suur-Võrumaa omavalitsuse tekkeks veel lihtsalt küps ning võimalik, et see sünnib tulevikus.

Vaata pilte ja videolugu viie volikogu ühisistungist Rõuges.

Arved Breidaks

Viimased uudised