Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: rms Jan-Daniel Peterson

10. – 11. maini toimus kaitseväe Tapa linnakus õppusele Kevadtorm saabunud suurtükiväe reservväelastele HIMARS mitmikraketiheitjate kasutuselevõtuks ettevalmistav väljaõpe.

„Hetkel Eestis paiknev USA HIMARS üksus toetab väljaõpet oma nõu ja jõuga. Seni on väljaõpe sujunud väga hästi. Mehed õpivad – infot on palju ja tegevusi on piisavalt,” ütles diviisi suurtükiväepataljoni patareiveebel veebel Margus Oras. „HIMARS pakub Eesti kaitsejõududele märkimisväärset uut võimalust sügavtuletoetuse näol, mida varem ei olnud. See võimaldab meil tulistada kaugele ja jõuliselt.”

Kõik HIMARS harjutustel osalevad reservväelased tulid Kevadtormile vabatahtlikult. Seni on saadud ülevaate raketisüsteemi tulejuhtimissüsteemist ning läbitud laskeseadmete tüübiõpe. Lisaks saadi harjutuste jooksul kogemus relvasüsteemi ümberlaadimisest ja tulekäskude täitmisest. Alanud nädalal algavad õppelahingud virtuaalpatarei koosseisus. Matkesüsteemid võimaldavad keskenduda raketiüksuse juhtimis- ja sideprotseduuride harjutamisele.

„Töötame koos eestlastega, veendumaks, et nad saaksid koos relvasüsteemiga võimalikult hea väljaõppe. Nad on väga entusiastlikud ja uudishimulikud, esitavad palju küsimusi,” ütles Ameerika Ühendriikide relvajõudude sihtüksuse veebel ja instruktor nooremveebel Brandon Seager.

Mitmikraketiheitjat M142 HIMARS loetakse kõige kaasaegsemaks pikamaa kaudtulesüsteemiks maailmas. Selle kasutuselevõtt Eesti kaitseväes järgmisel aastal tähendab riigikaitse vaates olulist tulejõu kasvu, andes strateegilise efekti. Väljaõppeprogrammi käigus on Eesti diviisi suurtükiväepataljon koos liitlastega Ameerika Ühendriikidest õpetanud välja vajaliku kaitseväe reserv- ja tegevkoosseisu uute relvasüsteemide kiireks kasutuselevõtuks ning õppus Kevadtorm pakkus võimaluse koolitatute ringi veelgi laiendada.

Kevadtorm on kaitseväe aasta suurim õppus, mida juhib Eesti diviis. Õppuse käigus harjutatakse nii sõjaliste operatsioonide planeerimist ja elluviimist kui ka tõhustatakse koostööd Eesti ja liitlasriikide üksuste vahel. Õppusel osalevad nii tegevväelased, ajateenijad, reservväelased, kaitseliitlased kui ka liitlasriikide sõdurid.

Kevadtorm kuulub NATO õppuste seeria Steadfast Defender 2024 raamistikku. Steadfast Defender 2024 on suurim NATO õppus aastakümnete jooksul. Seal osaleb poole aasta jooksul alates jaanuarist kuni juulini 2024 ligi 90 000 osalejat kõigist NATO 32-st liikmesriigist. Õppuse laiemaks raamistikuks on kinnitatud NATO regionaalsed kaitseplaanid.

Siin on video:

Viimased uudised