Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Kliimasõdalased loopisid täna pühapäeval, 28. jaanuaril Pariisis Louvre’i kunstimuuseumis kuulsale Mona Lisa taiesele suppi oma viimase raevuka rünnaku käigus.

Kaks kliima-aktivisti viskasid täna hommikul tomatisuppi meenutavat purgisuppi Leonard da Vinci kuulsat maali kaitsva kuulikindla klaasi pihta, vahendab Daily Mail.

Aktivistid ronisid seejärel tõkkepuu alt läbi pärast oranžika vedeliku loopimist ja seisid pritsitud kunstiteose ees, kui muuseumi töötajad tormasid kohale, kandes kaitse-ekraane.

Üks aktivist võttis seejärel jope seljast, et paljastada valge T-särk, millele oli mustade suurte tähtedega kirjutatud „Riposte Alimentaire” (tõlkes: Toidule reageerimine).

Kliimasõdalased on osa niinimetatud A22 võrgustikust – protestirühmituste ühendusest 12 riigis üle maailma, sealhulgas Ühendkuningriigis tegutsev Just Stop Oil.

AFP ajakirjanik ütles, et kaks meeleavaldajat nõudsid õigust „tervislikule ja jätkusuutlikule toidule”.

Mona Lisa on üks väärtuslikumaid maale maailmas ja sellele kuulub Guinnessi rekord kõrgeima kindlustusväärtuse osas 100 miljonit dollarit 1962. aastal – tänapäevases vääringus ligikaudu 1 miljard dollarit.

Rühmitus Riposte Alimentaire võttis vastutuse rünnaku eest, mis juhtus umbes kell 10 hommikul, ning tuvastas, et aktivistid on 24-aastased Sasha ja 63-aastane Marie-Juliette.

„Mis on tähtsam? Kunst või õigus tervislikule ja jätkusuutlikule toidule,” küsisid nad maali ees seistes ja kordamööda rääkides.

„Põllumajandussüsteem on haige. Meie põllumehed surevad tööl,” rääkisid nad.

Aktsioon toimus ajal, mil Prantsuse põllumehed on mitu päeva protestinud, et nõuda paremat palka, makse ja regulatsioone.

Peaminister Gabriel Attal teatas reedel mitmest meetmest, kuid teede blokeerimised on riigi eri paigus jätkunud.

Tänane tegevus järgneb mitmetele kliimaaktivistide tegevusele maailmakuulsate maalide vastu, et nõuda rohkem meetmeid fossiilkütuste kasutamise järkjärguliseks kaotamiseks ja planeedi kaitsmiseks.

Ökorühm ütles, et nad nõuavad „jätkusuutliku toiduga kindlustatuse loomist”.

Riposte Alimentaire teatas, et soovib „toidu integreerimist üldisesse sotsiaalkindlustussüsteemi”, kuna Prantsusmaal jätab iga kolmas inimene söögikorra vahele.

Rühm teatas, et 2022. aastal kasutas riigis toiduabi viis kuni seitse miljonit inimest.

Riposte Alimentaire märkis oma avalduses, et inimeste juurdepääs toidule on rünnaku all ja sotsiaalkindlustuse toidukampaaniad tähendavad, et iga elanik saab 150 euro väärtuses toidukaardi.

See on viimane rünnak Prantsusmaa pealinna Louvre’i muuseumi meistriteose vastu pärast seda, kui keegi viskas selle pihta 2022. aasta mais vanillikastet, kuid kunstiteose paks klaaskest tagas, et see ei saanud kahjustada.

Siin on video asja kohta:

Viimased uudised