Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

räpina vald

Viluste kooli aulas andsid Räpina, Veriora ja Meeksi vallavolikogud kolmapäeva pärastlõunal heakskiidu kolme valla ühinemisele, mis suuresti hõlmab endise Räpina kihelkonna maid ning hakkab ka kandma Räpina nime.

„Läbirääkimised on sujunud pikalt, põhjalikult, nähtud on palju vaeva, vaieldud ja kompromisse otsitud,” rääkis Räpina vallavanem Kaido Palu Lõunaeestlasele.

Kui veel jõulunädala alguses oli Räpina vallaga ühinemiskursil ka Mikitamäe ja Värska vald, siis pärast viimaste otsust Räpinaga ühinemisest loobuda, moodustub Ida-Põlvamaale Räpina vald, mis suuresti meenutab omaaegset kihelkonda.

„Eks nüüd on niimoodi läinud, et Setomaa soovib ikka oma valda luua ja Räpina poole peal jääb siis kolme valla ühinemine ehk siis tõesti enam-vähem Räpina kihelkonna piirides tekib see kooslus,” kinnitas Palu.

Veriorat paelusid paremad tingimused

Veriora vald alustas ühinemisläbirääkimisi esmalt kolmel suunal, kuid viimaks otsustati Räpina kasuks, kuna selles seltskonnas pakuti paremaid ühinemistingimusi.

„Põlva ja Räpina osas tegime valiku ühinemislepingute eelnõude järgi,” selgitas Veriora vallavolikogu esimees Rein Raadla. „Räpina ühinemislepingu eelnõu arvestas tunduvalt rohkem Veriora valla ettepanekuid ja vajadusi.”

Paar küla võidakse loovutada Põlvale

Kuigi kolme valla ühinemisleping on allkirjastatud, ei pruugi uue Räpina valla piirid praegu kinnitatud kujul säilida, sest kolm Veriora valla küla on avaldanud soovi kuuluda tulevikus Põlva valla koosseisu.

„Viira küla ja Soohara küla kohta on volikogu teinud otsuse, et nende osas alustatakse menetlust üleandmiseks Põlva vallale,” sõnas Raadla.

Lõplik otsus nende kahe küla saatuse üle tehakse tuleva aasta märtsis, samas kui Süvahavva suhtes võttis volikogu detsembris seisukoha, et seda küla Põlva vallale ei loovutata.

Räpina vald esitas möödunud aasta lõpus ühinemisettepaneku kokku kaheksale Põlva- ja Tartumaa vallale, kuid tegeliku ühinemiseni jõuti Veriora ning Meeksiga. Kolme valla ühinemisel luuakse umbes 6700 elanikuga omavalitsus keskusega Räpinas.

Vaata pilte ja videolugu Räpina valla loomisest.

Arved Breidaks

Viimased uudised