Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Unsplash

Soome Veikkausliiga ei ole üks rahvusvahelisi tippliigasid ja tal on alati raske kvalifitseeruda rahvusvahelistele võistlustele. Seetõttu on see liiga mõnevõrra varjatud ja enamik mängijaid, kes saavutavad veidi tuntust, lahkuvad peagi liigast ja lähevad välismaale. Nii on Veikkausliigast saanud treeningliiga, mis toodab pidevalt uusi ja noori mängijaid, kes hiljem ilmuvad Euroopa suurematesse liigadesse.

2023. kalendriaasta stsenaarium ei muutu palju, sest järgmisel hooajal on suured treenerid taas tipus, teised klubid peavad aga alati võitlema, et püsima jääda kõrgliigasse. Kuid kuna liigale ei pöörata nii palju tähelepanu, on alati võimalus, et mõni võõrsil mängiv meeskond teeb ära ja meistrivõistlused otsustab õnn. Sest ka jalgpallis on õnne vaja, nagu ka kasiino, sest mängu tulemust saab planeerimise ja osavusega vaid piiratud määral mõjutada.

Soome liiga rahvusvahelises võrdluses

Soome liiga on praegu UEFA edetabelis 35. kohal, koos Läti ja Iirimaa liigadega. Üldine tähtsus rahvusvahelistel võistlustel on väga väike ja see on tõesti midagi erilist, kui Soome meeskond suudab kvalifitseeruda Euroopa võistluste grupifaasi. Neljast meeskonnast suutis seda teha vaid üks meeskond Euroopa hooajal 2022/23, mis muidugi ütleb palju liiga tugevuse kohta. HJK Helsinki oli ainus meeskond, kes seda varem saavutas.

Seekord on HJK langenud Euroopa Liiga C-gruppi pärast seda, kui ei õnnestunud kvalifitseeruda Meistrite Liigasse. Seal kohtutakse Betis Sevilla ja AS Romaga, kahe meeskonnaga, keda ekspertide arvamuse kohaselt on raske võita, kuigi Soome klubi jaoks peaks see olema suurepärane Euroopa karikavõistluste õhtu. Ludogorez Rasgrad Bulgaariast on samuti mänginud Meistrite Liigas ja peaks samuti liigast välja jääma. Kolmas koht on endiselt eesmärk, sest siis tõuseksid nad konverentsiliigasse ja veedaksid talve Euroopas.

Olukord pärast 2022. aasta hooaega Veikkausliigas

HJK Helsingi aastatepikkune purunematu domineerimine Veikkausliigas sai eelmisel hooajal ajutise lõpu. Kuopio PS-i ja FC Honka Espoo meeskonnaga said hooaja lõpuni võrdsetel alustel võistelda meistritiitli eest ning Soome koges põnevat finaali, kodust meistrivõistluste vooru. Kahe meeskonna koosseis tuleval hooajal ei ole kaugeltki kindel – järgmise vooru algus kestab ju alles 2023. aasta aprillini -, kuid kaks meeskonda tahavad siiski HJK-le silma paista, et oma võimalusi rahvusvahelisel maastikul välja selgitada.

Väikeklubide edu ei ole juhus, sest neil kahel meeskonnal on suurepärased noorteosakonnad, millest saavad kasu mitte ainult välisklubid, vaid nüüd ka nemad ise. Nii saab mängu integreerida suure hulga kodumaiseid mängijaid ja meeskonnad täituvad kiiresti uuesti, isegi kui parimate mängijate müük muutub vajalikuks. 19-aastane Agon Sadiku on selle suurepärane näide. Ta oli 2022. aasta Veikkausliiga teine resultatiivseim ründaja 11 väravaga ja aitas püsivalt viia FC Honka liiga esikolmikusse. Peamine eesmärk on hoida ihaldatud noor ründaja veel üheks hooajaks Espoos.

Mis ootab Veikkausliigat hooajal 2023?

Veikkausliiga ootab uuel hooajal oluliselt suuremat konkurentsi. Rohkem meeskondi võiks arendada edasisi ambitsioone. Kuopio PC, HJK Helsinki ja ka FC Honka Espoo püüavad oma meeskonnad suures osas koos hoida ja neid valikuliselt tugevdada. Selle käigus tulevad mängu uued talendid, kes saavad Soome liigas alati piisavalt mänguminuteid. Seega jääb põnevaks ja suhteliselt ettearvamatuks, milline meeskond on lõpuks parim. Kõik eeldused järjekordseks tõeliselt põnevaks hooajaks Soome eliitliigas.

Oma staatus treeningliigana peab veel rohkem klubisid omaks võtma. Soome liiga saab oma Euroopa positsiooni parandada ainult siis, kui veelgi rohkem klubisid keskenduvad suurepärastele treeningsuhetele ja parandavad seega kogu liiga kvaliteeti. 30 parema hulka jõudmine on Soome jalgpalli väljakuulutatud eesmärk, kuid see eeldaks vastavate punktide kogumiseks järjekindlamalt Euroopa võistluste grupifaasis osalemist. Praegusel hooajal, kus ainult HJK Helsingi on, on seda lihtsalt veel liiga vähe, sest karta on ka seda, et meeskond ei suuda raskes grupis piisavalt punkte koguda.

Milliseid mängijaid peate järgmisel hooajal jälgima?

Agon Sadikut peetakse hooaja 2022 tulistajaks. Ta siirdus FC Honka alles jaanuaris ja tegi kohe läbimurde kõrgeimal tasemel. Pärast seda vooru otsivad tema teenuseid mitmed Euroopa klubid, kuid võib-olla jääb ta veel üheks hooajaks, mis teeks temast olulise mängija Espoo planeerimisel. Lisaks temale on 22-aastasena HJK Helsingi Bojan Radulovic veel lootustandev mängija järgmiseks hooajaks. Ta alustas veidi rohkem kui pooled mängudest algkoosseisus ja võib seetõttu nautida oma 7 väravat.

Kaitsja Rui Modesto on portugallane ja samuti vaid 22-aastane. Ta on jätnud Soome liigas püsiva mulje 6 väravaga, sest ta on ka üks liiga silmapaistvamaid kaitsemängijaid. Ta tahab ka FC Honkaga meistrivõistluste eest mängida. HJK Helsinki ja Kuopio PS tahavad aga kahtlemata sama teha. Liiga parim mängija on aga ilmselt šotlane Lee Erwin, kes oli 14 väravaga selgelt parim väravakütt ja andis ka kolm väravasöötu. Ta mängib Haka Valkeakoski eest, kellel ei õnnestunud päris kõrgliigas mängida.

Järeldused Veikkausliiga 2023 kohta

Kes mängivad taas meistrivõistluste eest ja kes peavad orienteeruma rohkem liigas püsimajäämisele, selgub teatud määral alles siis, kui on teada, millise koosseisuga meeskonnad uut hooaega alustavad. Aga hea on näha, et Soome jalgpall on elus ja teeb põnevaid mänge võimalikuks.

Viimased uudised