Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Täna ilmunud Eesti kohtute aastaraamat on pühendatud kohtusüsteemi arengule ning lugeda saab nii senise kohtuhaldusmudeli kujunemisest, selle muutmise plaanidest kui ka kohtute arengukava vajalikkusest. Samuti arutletakse teemal, kas ja millisel määral on võimalik kohtupidamises kasutada tehisintellekti.

Riigikohtu esimehe Villu Kõve sõnul võiks naljatledes öelda, et möödunud aasta oli töörühmade aasta, kuna toimus lugematu arv kogunemisi, kus heideti pilk kohtusüsteemi kõikidele tahkudele. „Seejuures pole töö sugugi lõppenud – tänavu jõuame esimeste vahekokkuvõteteni ja eesmärk on panna kirja sihid, kuhu võiksime kohtusüsteemiga aastaks 2030 jõuda, ütles Kõve.

Endiselt on teravalt päevakorral kohtunikkonna ulatuslik põlvkonnavahetus ja raskused, mis sellega kaasnevad. „Möödunud aastal asus kohtusüsteemi tööle 18 uut kohtunikku ja praeguseks on ametis olevatest kohtunikest enam kui viiendik alustanud oma tööd viimase nelja aasta jooksul,” rääkis Kõve.

Ta lisas, et „kohtunike järelkasvu tagamise ja kvalifitseeritud tööjõu leidmise taustal oleme kohtusüsteemis tabanud end üha enam mõtisklemast, milline on kohus tööandjana, ning laiemalt, kas kohtusüsteem ja ‑menetlus on optimaalne, et vastata ühiskonna ootustele”. Need kohtusüsteemile olulised arutelud on leidnud oma koha ka aastaraamatu veergudel.

Selleaastases väljaandes intervjueerisid riigikohtunikud Nele Siitam ja Vahur-Peeter Liin emeriitkohtunik Tambet Tampuud, kes jagab lugejatega oma mõtteid kohtunikuametist. Samuti tutvustatakse tõlketeenistuse töökorraldust ning koolitusjuhi rolli ja ülesandeid.

Nagu igal aastal, leiab kohtute aastaraamatust kokkuvõtted kohtute eelmise aasta tööd peegeldavast statistikast ning ülevaated Eesti Kohtunike Ühingu,Euroopa kohtunike konsultatiivnõukogu, kohtunike distsiplinaarkolleegiumi, koolitusnõukogu, eetikanõukogu, kohtute haldamise nõukoja ja kohtunikueksamikomisjoni tegemistest.

Aastaraamatu tänavusse toimetuskolleegiumi kuulusid peatoimetaja riigikohtunik Nele Siitam, riigikohtunik Vahur-Peeter Liin ja tegevtoimetaja Riigikohtu esimehe nõunik Karin Leichter-Tammisto.

Kohtute elektroonilist aastaraamatut saab lugeda veebist.

Viimased uudised