Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

vanemuine

Maailm tähistab tänavu Wolfgang Amadeus Mozarti 260. sünniaastapäeva, mille puhul toob Vanemuine lavale ette kaks lühiooperit: kurbmängulise „Mozart ja Salieri” Nikolai Rimski-Korsakovilt ja komöödia „Teatridirektor” Mozartilt.

Rimski-Korsakovi 1898. aastal valminud „Mozart ja Salieri” põhineb vene poeedi Aleksander Puškini samanimelisel tragöödial. Loo patust ja kadedusest avaldas Puškin ajendatuna kuulujutust, et auväärne õukonnamuusik Antonio Salieri tunnistas Mozarti mürgitamist.

Mozarti „Teatridirektor” on 1786. aastal valminud lõbus komöödia elust teatris. Tähelepanuväärseks teeb ooperi asjaolu, et lauljatega samaväärsed rollid on ka draamanäitlejatel.

„Nagu on Vanemuisel nuttev ja naerev mask, nii näeb ka laval tragöödiat ja komöödiat,” ütles lavastaja Jaan Willem Sibul. „„Mozartit ja Salierit“ iseloomustaksin küsimustega: kas kunsti nimel võib mõrvata? Mis vahe on geniaalsusel ja üliandekusel? „Teatridirektori“ puhul üllatas mind see, et 230 aasta jooksul pole teatris midagi muutunud. On muutunud ehk lõhnaõlid ja sukad, kuid kõik suhted on samalaadsed.”

Lõunaeestlane

Viimased uudised