Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Valgas tähistatakse laupäeval esimese Tartu-Valga vahelise rongiliikluse alguse 130. aastapäeva. Ajaloolise sündmuse puhul võetakse puhkpillihelide ja rahva tervitustega vastu Tartu-Valga reisirong ja korraldatakse jaamahoones kontsert.

Valga Linnavalitsuse ja Eesti Liinirongid ASi toel korraldab rahvaliku ürituse MTÜ Segakoor Rõõm.

Laupäeval, 18. novembril kell 18.31 saabub Tartust Eesti Liinirongid ASi (Elron) reisirong, mida tervitab Saku puhkpilliorkester ja Valga vallavolikogu esimees. Peale tervitusi on kõigil huvilistel võimalik tutvuda rongi ja vedurijuhi kabiiniga ning saada ülevaade rongiliikluse ajaloost. Jaamahoones algaval kontserdil esinevad Valga piirilinna Bigband, Saku puhkpilliorkester ja segakoor Rõõm.

Raudtee ehitamisest Eestimaal on ajaloolise ülevaate teinud valgalane Arved Duvin oma raamatus „Lugusid raudteedest Eestimaal”, mis anti välja 10 aastat tagasi Valga rongiliikluse avamise 120. aastapäeva puhul.

Selle raamatu andmetel jõudis 1887. aasta 7. novembril Tartust Valka 60 vaguniga esimene rong rahvahulga rõõmuhõisete saatel. Tartu ja Valga vahel tegutses kolm jaama: Elva, Puka ja Sangaste. Samas on selles raamatus ka kirjas, et 13. jaanuarist 1888 lubas Riia Raudteevalitsus Tartu-Valga vahel alustada kaubaveoga. Kuna vahejaamades selleks ajaks vajalikud hooned puudusid, siis sai kaupa vastu võtta ja välja anda ainult Tartu ja Valga jaamades. Sama aasta 27. jaanuarist hakkas liikuma iga päev üks rong Tartust Valka ja Valgast Tartusse, kus võimaldati ka reisijatel sõita. Kuna reisivagunid veel puudusid, toimus sõit kaubavagunites. Sõit Tartust Valka kestis umbes 7 tundi ja pea aasta hiljem (25. september 1888) sõitis esimene rong 12 tunniga Tartust Riiga.

Rongid ja rongiliiklus on aegade jooksul jõudsalt arenenud, mugavad ja kiired rongid sõidavad nüüd Valgast Tartusse vaid üle tunni ja Tallinnasse vähem kui kolme ja poole tunniga.

Viimased uudised