Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Valga VV/ Facebook

Eile jagati Valga raudteejaamas möödunud aasta silmapaistvamatele muuseumitegelastele Muuseumirotte. Suurejoonelise gala käigus kuuluttati välja kümme Muuseumiroti laureaati ning lisaks pani EAS välja eriauhinna Rotilõks kõige külastajasõbralikumale muuseumile. Õhtut juhtis vedurina Mart Juur ning kohalolijaid oli tervitama tulnud ka kultuuriminister Tõnis Lukas.

„Mul on suur rõõm, et muuseumiroti konkurss oli taas osalejaterohke. Tähelepanu väärib just väikeste muuseumide edu. Tean oma kogemusest kui tähtis on tegijatele ühe sellise roti võitmine. See liidab kogu kollektiivi, sest muuseumitöö on koostöö! Muuseumitöötajate loovus, ideederikkus, missioonitunne ja professionaalsus on imeline. Kõik ei saa küll tulla võitjaks, aga kiitust ja tänu on väärt kõik muuseumitöötajad, kes igapäevaselt meie kultuuripärandit hoiavad, uurivad ja vahendavad,“ ütles Lukas.

Eesti muuseumide aastaauhindade 2019. aasta laureaadid on:

Tänavune parim püsinäitus: Eesti Arhitektuurimuuseumi näitus „Uuri ruumi“.

Parim ajutine näitus: Tartu Kunstimuuseumi näitus „Pallas 100. Kunstikool ja kultus“ ja kõrvalprojekt „Pallaslased Eesti kodudest“.

Aasta muuseumikogu arendaja: Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum projektiga Meie keiser, kes sa oled kaugel!

Kõige kaalukam konserveerimistöö 2019: Eesti Kunstimuuseumis läbi viidud Maie Männiku skulptuuride pikaajalise restaureerimise näituse jaoks KUMU-s.

Aasta kogukonna sõber: Tallinna Linnamuuseum kogukonda kaasava Kalamaja muuseumi ettevalmistamise protsessi eest.

Eesti muuseumihariduse edendaja 2019: Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu oma pere-e-giidi projektiga.

Aasta teadustrükis: Mai Levin Eesti Kunstimuuseumist teose „Johann Köler“ eest.

Parim teadusüritus: „MÄSSU KAUDU VABASSE RIIKI: 100 aastat 1919. aasta Saaremaa mässust”, korraldas möödunud aastal Saaremaa Muuseum.

Aasta eriauhind: Eesti Sõjamuuseum – kindral Laidoneri muuseum suurt osa Eestist hõlmanud Soomusrong nr 7 „Wabadus“ projekti eest.

Aasta muuseumiarendus 2019: SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, tiitli sai muuseum Haapsalu piiskopilinnuse rekonstrueerimise eest.

EASi turismiarenduskeskuse kõige külastajasõbralikuma muuseumi eriauhinna Rotilõks pälvis Eesti Lennundusmuuseum ja selle vedaja Mati Meos. Muuseum asub väikeses maakohas Lõuna-Eestis (Tartumaal Kastres), kuid meelitab edukalt külalisi suurematest linnadest kaugemale. Lennundusmuuseumi korraldatud Eesti Lennupäevad on Baltikumi suurim lennundusüritus. Läinud aastal külastas kahepäevast sündmust 15 000 inimest, neist üle 10 protsendi lätlased.

Muuseumiauhindade konkursile laekus tänavu 93 taotlust. Laekunud ettepanekutest valisid võitjad välja Kultuuriministeeriumi juures tegutseva muuseuminõukogu komisjonid.

Iga Muuseumiroti 2019 kategooria võitjale on välja pandud Eesti Kultuurkapitali rahaline auhind 1300 eurot, mille eest võib laureaat osaleda kas „The Best in Heritage“ konverentsil Dubrovnikus, Euroopa muuseumifoorumi aastakonverentsil, õppereisil Euroopa aasta muuseumi tiitli võitnud muuseumisse või osaleda konkursi aastal toimuval reisil erialase enesetäienduse eesmärgil.

Kõikidele võitjatele kingiti skulptor Tiiu Kirsipuu pisikesed Muuseumiroti kujud, rändauhinnana jäävad ringlema suured Muuseumirotid parima näituse ja püsinäituse auhinna saajatele.

Viimased uudised