Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Wasa King, hilisema nimega Estonia. Foto: Vikipeedia

Pärast parvlaev Estonia uppimist otsiti Eestis paaniliselt laeva pilte, aga neid ei leitud. Põhjus on selles, et Estonia nime all oli see laev sõinud lühikest aega. Vahetult enne oli laeva nimi Wasa King ja sõitis Vaasa ja Umeå vahel.

Laev valmis 1980. aastal Saksamaal ja toodi 2. juulil 1980. aastal Soome Maarianhamina laevafirma Sally Ab tellimusel. Laeva operaatoriks sai Viking Line ning laeva esimene nimi oli Viking Sally. Laev kurseeris Turu ja Stockholmi ning Naantali ja Kappelskäri vahel.

Laev sõitis 23. mail 1984. aastal Ahvenamaa saarestikus madalikule, ent pääses lahti. Pärast seda oli Helsingi Vuosaaris remondis. Tagasi liinile läks 27. mail 1984. aastal.

Laev sõitis taas madalikule Rootsi saarestikus 5. novembril, nii et propellerite teljed said kahjustada. Laev oli kuu aega remondis Stockholmis Finnboda laevatehases ja läks uuesti liinile 9. detsembril 1988. aastal.

Laev renditi 1990. aasta aprillis välja operaatorile Silja ja laeva nimeks sai Silja Star. Laev kurseeris Turu ja Stockholmi vahel vahepeatusega Maarianhaminas.

Laeva nimeks sai 1991. aasta detsembris Wasa King ja laev kurseeris Vaasa ja Umeå vahel. 1991. aasta juunist augustini sõitis laev Vaasa ja Sundsvalli vahel, siis uuesti Vaasa ja Umeå vahel. 

Laev müüdi 1993. aasta jaanuaris Rootsi firmale Nordström & Thulin, aga oli registreeritud Eesti firma E.Liini AS ja Küprose firma Estline Marine Co Ltd nimele. Küprose firma oli laeva omakorda rendile andnud Eesti firmale E.Liini AS, mille omanikud olid Nordström & Thulin ja Eesti Merelaevandus. Need kaks firmat rentisid laeva edasi Rootsi firmale EstLine Ab ning laev sõitis Eesti lipu all Tallinna ja Stockholmi vahel.

Keeruline omandisuhe oli tingitud asjaolust, et Nordström & Thulin sai laeva ostuks laenu Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangast (EBRD). Laev oli laenu tagatiseks, aga EBRD nõudis, et laev oleks registreeritud riigis, kus on toimiv õigussüsteem. Eesti õigusruumi ei peetud toona piisavalt arenenuks, seetõttu oli laev registreeritud ka Küprosel.

Laev alustas kurseerimist Tallinna ja Stockholmi vahel 18. jaanuaril 1993. aastal kuni uppumiseni 1994. aasta 28. septembril.

Wasa Kingi kohta on veebi pandud video maketist, kust saab aimu, milline laev välja nägi. Laev uppus Estonia nime all.

Siin on näha videot Wasa Kingist saabumisest Holmsundi sadamasse Rootsis Umeås, samuti visiiri ja rambi avanemisest:

Viimased uudised