Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Täna, 30. mail tähistatakse ülemaailmset veipimise päeva, millega tunnustatakse inimesi, kellel on õnnestunud e-sigareti abil suitsetamisest loobuda.

65 protsenti Eesti e-sigareti kasutajatest on õnnestunud suitsetamisest loobuda, 12 protsendi sõnul suitsetavad nad aga sageli veel ka tavalisi sigarette, selgus ühingu Suitsuvaba Eesti läbi viidud uuringust

„E-sigaret on osutunud paljudel juhtudel efektiivseks suitsetamisest loobumise vahendiks ja aidanud inimestel saada uuesti suitsuvabaks. Viimastel aastatel on märgata, et e-sigareti kasutajate seas on kasvanud naiste osakaal ning üha enam on proovinud e-sigareti abil suitsetamisest loobuda ka vanemaealised,“ ütles NNA Suitsuvaba Eesti juhatuse liige Ingmar Kurg.

Suitsuvabade toodete kasutajate uuringust selgus, et Eesti e-sigareti kasutajatest 62% on mehed ja 38% naised. Teist aastat järjest on veidi üle poole e-sigareti kasutajatest vanuses 18-30 eluaastat. Üle 30-aastaste e-sigareti kasutajate hulgas on kasvanud kõrgemate vanuserühmade osakaal, sh üle 60-aastaste kasutajate osakaal 5%-ni.

Eesti keskmine e-sigareti kasutaja tarbib päevas 6 milliliitrit e-vedelikku. Uuringust selgus, et 29% e-sigareti kasutajatest ostab valmis e-vedelikke ehk tubaka või mentooli maitsega e-vedelikke. Ülejäänud e-sigareti kasutajad lisavad e-vedelikule ise meelepärase maitse või segavad endale sobiva e-vedeliku erinevatest komponentidest kokku. „E-vedelike isesegamise suur osakaal näitab, et maitsestatud e-vedelike keelamine ei olnud õige otsus. Sellega loodi soodne võimalus isesegamisega kaasnevateks ohtudeks, mida saaks vältida, kui tarbijatele antaks tagasi võimalus osta legaalseid maitsestatud e-vedelikke,“ ütles Ingmar Kurg.

Uuringus küsiti e-sigareti kasutajatelt, kas nad märkasid oma tervises muutusi pärast e-sigareti kasutusele võtmist. 44% vastas, et nemad mingeid muutusi ei märganud. 3% ütles, et nende tervis läks kehvemaks, sest e-sigareti kasutamine on ärritas kurku ja tekitas köha, samuti põhjustas kõrgema vererõhu ja suuhügieeni halvenemise. 53% e-sigareti kasutajatest ütles, et e-sigareti kasutama hakkamise järel märkasid nad oma tervises paranemise märke.

„Suur hulk e-sigareti abil suitsetamisest loobujatest loobub varem või hiljem ka e-sigareti kasutamisest. Osad võtavad kasutusele teistsuguse suitsuvaba toote, kuid enamus loobub igasuguste suitsuvabade toodete kasutamisest,“ selgitas Ingmar Kurg.

Uuringus küsiti endistelt e-sigareti kasutajatelt, miks nad e-sigareti kasutamisest loobusid. Neist, kes sellele küsimusele vastasid, ütles 42%, et loobusid e-sigareti abil suitsetamisest ja loobusid seejärel ka e-sigareti kasutamisest. 18% ütles, et nad võtsid kasutusele teise suitsuvaba toote. 16% ütles, et nende jaoks muutus e-sigareti seadmete ja e-vedelikega tegelemine liiga keeruliseks, muuhulgas ei olnud nad valmis e-vedelikele ise maitsestajaid juurde lisama. 12% tõi e-sigaretist loobumise põhjuseks e-vedelike kõrgeks kujunenud hinna. 10% ütles, et e-sigaret siiski ei meeldinud neile ja loobusid selle kasutamisest. 4% ütles, et nad loobusid e-sigareti kasutamisest, sest jäid lapseootele.

Suitsuvabade toodete kasutajate uuringus osales 517 inimest. Uuringu viis veebi teel läbi MTÜ NNA Suitsuvaba Eesti perioodil 21.01.2022-18.04.2022.

Viimased uudised