Uuring: Eesti julgeoleku tagatiseks peetakse iseseisvat kaitsevõimet ja NATO-t (lisatud video)
Avaldatud: 15 detsember, 2017Täna avalikustatud uuringu „Avalik arvamus ja riigikaitse“ järgi peab rahvas Eesti peamisteks julgeolekutagatisteks jätkuvalt Eesti iseseisva kaitsevõime arendamist ja kuulumist NATO-sse.
Kaitseminister Jüri Luige sõnul võib uuringutulemustega rahule jääda.
„Et sõjalise rünnaku puhul on valmis riigi kaitsmises osalema 80 protsenti Eesti meestest vanuses 15–64 näitab, et Eesti inimeste kaitsetahe ja arusaam oma riigi kaitsmise vajadustest on ilmselge,“ ütles kaitseminister Luik.
Kaitseministri sõnul on riigi ülesanne eelkõige selle tahte püsimajäämise tagamine ning võimaluse andmine seda realiseerida.
Uuringutulemustest selgus, et Eesti NATO-sse kuulumist peetakse jätkuvalt positiivseks ja seda pooldab 92 protsenti eestlastest.
Seejuures NATO lahingugrupi asumist Eestis toetab 90 protsenti eestlastest ning 78 protsenti leiab, et see on muutnud Eestit turvalisemaks.
Hästi suhtutakse ka Eestisse paigutatud NATO lahingugrupi sõduritesse. Neid iseloomustati professionaalsete, sõbralike, heade kavatsustega, viisakate, võimekate, pühendunute ja Eestist hästi informeeritutena.
Kõrge oli ka toetus Eesti riigikaitset teostavatele institutsioonidele. Kaitseväge pidas usaldusväärseks 89 ning Kaitseliitu 86 protsenti eestlastest.
Ühtlasi arvasid 78 protsenti küsitletutest, et Eesti jaoks on sobiv laiapindne riigikaitsemudel, mida teostavad mitte ainult kaitsevägi ja Kaitseliit, vaid enamik riigiasutustest ja terve ühiskond.
Seda peegeldab ka 92 protsendi küsitletute arvamus, et noormeeste ajateenistuse läbimine on vajalik ning 79 protsendi seisukoht, et naistel peaks säilima võimalus ajateenistus vabatahtlikult läbida.
„Need on fantastilised numbrid ühe demokraatliku, sõna- ja tegutsemisvabadusega ühiskonna kohta,“ ütles kaitseminister Jüri Luik.
Kaitseministeeriumi tellimisel viis käesoleva aasta oktoobris riigikaitse teemalise avaliku arvamuse uuringu läbi Turu-uuringute AS Juhan Kivirähki juhtimisel, selle käigus küsitleti 1201 Eesti elanikku alates 15 aasta vanusest. Tegemist oli neljakümne teise küsitlusega selles avaliku arvamuse monitooringuseerias, millega tehti algust 2000. aasta jaanuaris.
Videot vaata allpool. Uuringu tekstiga saad tutvuda siin: