Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Setomaa jaanitule korraldaja Imre Termonen andis teada, et keelab Käre festivalialal toimuval üritusel osalemise nii vallavanemal Raul Kudrel kui vallasekretäril Martin Sulpil.

„Olen sügavalt solvunud ja pettunud, et vald on saanud endale etteotsa mingi, sõna otseses mõttes, klanni, kes teevad mis tahavad ja kelle arvates nende vastu keegi kuidagi ei saa,” märgib Termonen sotsiaalmeedias avaldatud kirjutises.

Termoneni väitel saab pikemalt ja põhjalikumalt ametimeeste tegemistest ja seda eriti Setomaa piirkonna ja valla „arendamisel” kuulda peagi raadiost (sagedus saab avalikuks juulis) ja lugeda ka uuelt kodulehelt www.setomaavald.ee.

Termonen lisas, et ainus võimalus Käre piirkonda edasi arendada ja piirkonda külastajaid tuua ning piirkonna majandust elavdada on „nende tegelaste” vallavalitsusest „lahti kangutamine” ja „eemale peletamine vallavõimu juurest”. „Sellega saab nüüdsest tegelema asutud,” lisas Termonen, „kurb, et tuleb kulutada aega ja energiat mingite tegelinskite peale… Kindlad võivad need tegelinskid olla, et see nn toitmis- ja käsuahel saab neil peatselt katkestatud ja nad peavad leidma endale lõpuks teise tegevuse.”

Termoneni väitel pole välistatud ka osade piirkondade eraldumine sellest vallast, sest „ühel hetkel võib ka sellest vallalaadsest moodustisest eralduda soovijate kriitiline piir käes olla.” Ta toob näiteks asjaolu, et  selleks on allkirju üksjagu antud, kes lahkuda soovivad.

Termonen lisas, et Setomaa valda juhitakse „klanni poolt” ja inimestel ei tasuks end lasta eksitada vallavalitsue poolt organiseeritud nn arvamuskoosolekutest-mõttetalgutest, kus saab arvamust avaldada ja edastada vallavanemale omi mõtteid valla edendamiseks-arendamiseks. Kõik see demokraatia on aga Termoneni väitel näiline ja tulem on võrdsustatav jääkeldri tulemiga.

Termonen tuletab vallajuhtidele meelde, et Setomaa vald ei ole iseenesest mõistetav moodustis, vaid on loodud üsna suure kompromissina ja samamoodi võib see vald ka ajalukku kaduda…

„Tasuks mõelda, et mis siis saab lõpuks, kui sellise juhtimise all tekkibki kriitilisel massil ühel hetkel soov sellest vallast lahkuda?! Tuleb mõista, et siis ei oma vallavolikogu ja vallavalitsuse vastuseis sisuliselt ja juriidiliselt enam mingit tähtsust, kui kriitiline mass on lõpuks sellekohase otsuse teinud. Ütleks, et see oleks Setomaa jaoks kurb ja ehk ka traagiline lugu, kuid üks reaalselt võimalikest, mitte väga kauge tuleviku, tsenaariumitest. Kes oleks aga selles protsessis süüdi? Vastus on, et tuleb vaadata olemasoleva vallavõimu ja valitsejate poole… Hetkel isiklikult tundub mulle, et sinnapoole kahjuks asi tüürib siin vallas… Ehk ärkaks, ennem kui hilja!!!

Leebelt öeldes on väga ebameeldiv sellise jampsiga tegeleda, kuid… Kahjuks tuleb aga sellega tegeleda, sest need nn setotajad ei jäta teist võimalust… Mul pole olnud kunagi mingit soovi-huvi kohalikus poliitikas kaasa rääkida ja ma olen hoidnud selles osas äärmiselt madalat joont, kuid nüüd on tekkinud olukord, kus vastu tahtmist tuleb sekkuda mingitesse „mudamaadlustesse” sellel (poliit)tandril. Esmakordselt tõmmati mind siinsetesse mudalahingutesse 2015. aastal, siis tuli asjaga peaaegu nädala tegeleda, nüüd tundub „tööpõld” kahjuks kordades avaram olema,” kirjutab Termonen.

Kirjutise ajendiks märgib Termonen mure kogu piirkonna pärast, sest kui ikka vallajuht hakkab otseselt ja igakülgselt, näiteks festivalile Seto Jaanituli vastu töötama ja kasutab selleks kõikmõeldavaid vahendeid ja riukaid, siis midagi head, arengust rääkimata, see piirkonnale tervikuna ei tõota.

Termonen lisab, et vallavanem Raul Kudre võttis ametisse asudes ühe esimese sammuna ette Käre festivaliala detailplaneeringu tühistamise. Termonen märgib, et omavalitsus (vallavalitsus) on selleks, et abistada piirkonna inimesi ja toetada ning ärgitada piirkonnas ettevõtlust ja kultuuritegevust. Omavalitsuse ülesannete hulka ei ole kunagi kuulunud ja ei kuulu ka praegu näiteks inimeste tegevustahte lämmatamine ja ka mitte näiteks meelelahutus- või kultuuriüritustele vastu töötamine.

https://www.facebook.com/groups/527018954119609/permalink/1060785140742985/

Viimased uudised