Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Isamaa pilt.

Euroopa Parlamendi saadik Riho Terras saatis peaminister Kaja Kallasele kirja, kus toonitatakse, et Eesti ei tohiks osaleda Hiina korraldataval 17+1 kohtumisel. Kui seda siiski välisministri tasemel tehakse, peab valitsus andma jõulise hinnangu Hiina inimsusvastaste kuritegude suhtes.

„Veel möödunud aasta juulis võrdles tänane peaminister Kaja Kallas Hiina uiguuride kohtlemist holokausti ja Natsi-Saksamaaga. Nüüd on ta andnud aga heakskiidu Eesti välisministri osalemisel 17+1 formaadis, mille eesmärk on lõhestada Euroopa riikide ühtsust suhtluses Hiinaga,“ ütles Terras.

„Saatsin reedel peaministrile kirja, milles soovin selget seisukohavõttu 17+1 formaadist osavõtu osas. Tegu on Hiina Rahvavabariigi poolt ellu kutsutud kohtumisega kasvatamaks oma mõju Euroopa riikides, mille majandusnäitajad jäävad alla Lääne-Euroopa riikidele,“ lisas ta.

Terrase sõnul nõuab Hiina inimõiguste rikkumine hukkamõistmist kõige kõrgemal tasemel. Uiguuride koonduslaagritesse panemine, Hong Kongi rahumeelsete meeleavalduste allasurumine on ühed näited Hiina praegustest inimõiguste rikkumistest.

„Olen seisukohal, et Eesti osalemine 17+1 kohtumisel oleks vale ja läbi selle legitimeeriksime Hiina režiimi kuritegusid oma rahva vastu. Kui peaminister just ei leia, et olukord on viimase kuue kuu jooksul paranenud, siis peaks ta väljendama end sama konkreetselt nagu varem ning teatama, et Eesti sellest kohtumisest osa ei võta,“ ütles Terras.

Viimased uudised