Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Esimene e-sigaret. Arhiivipilt

Riigikogu Suitsuvaba Eesti toetusrühma liige Tarmo Kruusimäe kirjutab arvamusloos, kuidas praegune seadusandlus ahistab e-sigarettide tarbijaid.

See on meile juba pähe kulunud, et eriolukorras tuleb inimestel püsida kodus. Eks ikka selleks, et peatada viiruse levik. Aina enam ettevõtteid on pööranud suuremat rõhku e-kaubandusele, et müük oleks kontaktivaba ja inimestel poleks vajadust kodust välja minna. Küll aga on e-kaubandusest vähe kasu neile kümnetele tuhandetele Eestimaa inimestele (Konjunktuuri instituudi andmetel pea 40 000 inimest), kes on teinud oma vaba valiku, et enda tervise eest hoolt kanda ning otsustanud proovida suitsetamist maha jätta mõne vähem kahjulikuma toote abil. Hetkel räägin e-sigarettidest aga mitte ainult.

Täna kahjuks neil inimestel muutub suitsetamisest loobumise jätkamine täiesti võimatuks, ilma et nad läheksid välja, veel mõnda vähesesse allesjäänud kauplusesse. Loomulikut kohapeale. Veel mõned nädalad tagasi asusid üle 60 protsenti e-sigareti kauplustest ostukeskustes.

Mis on lahendus ja mida me saame selle heaks teha?

Vähim, mida me nõuda saame, on absurdse riigisisese kaugmüügi keelu tühistamist. Riigisisene kaugmüügi keeld ei ole mitte midagi iseenesest mõistetavat ja püsivat (igavesest ajast, igaveseks ajaks) vaid kõigest kaheksa kuud kestnud ettevõtluse ja tarbijate ahistamine, kui end poliitiliselt väga korrektselt väljendada. E-sigareti kauplused olid aastate jooksul välja arendanud korralikud ja soliidsed e-poed, laialdase valiku ja mis peamine (kuigi minu, kui pool sajandit elanud mehele jaoks tüütu), toimiva id-kaardiga audentimissüsteemiga paki kätte saamise korraldamine. Seega hülge jutt, et mitte täisealistel on võimalik soetada e-vedelikke ja e-sigareti tarvikuid, ei päde ja ei hakkagi pädema NEVER.  Tegemist on puhtal kujul ebapädevate sotsiaalministeeriumi üksikute ametnike isikliku kiusuga. Kumb on täna olulisem – kontaktivaba kaubandus ja inimeste turvalisus või ebaproportsionaalne e-müügi keeld! Ja me peame ennast e-Eestiks.

Suitsetamisest loobumine ei ole niisama lihtne, tean seda omast käest. Kui oled juba suitsetamisest loobumise ette võtnud, siis kõige hullem on see, kui keegi või miski takistab selle jätkamist. Küsimus on vaid ühes otsuses, millega lubada eriolukorras alternatiivset tubakatoodete e-kaubandust. Nii saavad inimesed võimaluse jätkata protsessi oma tervise parandamiseks. Ja see puudutab ka tupsu ehk tubakavaba nikotiinipadjakest.

Viimases riigikogu infotunnis pöördusin eriolukorra juhi peaminister Jüri Ratase poole sama palvega, et eriolukorras lubataks e-sigarettide e-kaubandus. Peaminister lubas uurida ja arutada. Loodan, et eriolukorras tullakse vastu nendele kümnetele tuhandetele inimestele, kes on suitsetamisest loobunud või loobumas e-sigarettide või tubakavaba snusi abiga. Kindlasti mõni targutab, et proovige siis seni apteegis müüdavaid nikotiinitooteid, sest neid saab interneti teel osta ja koju tellida. Kas keegi teab kedagi, kes teaks kedagi, kes teaks kedagi, kes on nende toodete abil suitsetamisest loobunud? Sellest on paraku siiani olnud väga vähe kasu, sest apteegitoodete ebaõnnestunud proovimise järel ongi suitsetamisest loobujad jõudnud vähem kahjulike toodete juurde või lihtsalt käega löönud ja edasi suitsetanud. Ei ole ju mõistlik soovitada inimesele asja, mis ei tööta ja mis ei ole talle eeldatavat kasu toonud.

Heat not burn ehk kuumutatav tubakas

Täna on meil suur hulk inimesi (oli kasvav trend, oli), kes on leidnud endale suitsetamisest loobumiseks sobiva toote hoopis lähiriikides müüdava kuumutatava tubaka näol. Lähiriikidest, jälle Läti. Kõik need inimesed ootasid juba ammu pikisilmi, et riigikogu võtaks lõppude lõpuks vastu seadusemuudatuse, mis lubaks Eestis müüa kuumutatavaid tubakatooteid. Olime eelnõu menetlemisega juba lõpusirgel ning kui ei oleks eriolukorda tekkinud, siis tänaseks päevaks oleks vastu võetud seadus kandnud juba ka Presidendi allkirja. Nüüd kogub valmis seadus sotsiaalkomisjoni riiulil tolmu, kuigi sama hästi võiks selle juba ülejärgneval nädalal vastu võtta. See eelnõu kannab numbrit SE 9, tänane lisaeelarve seaduse eelnõu SE 171. Kommentaarid on liigsed.

Mida kauem selle otsusega venitada, seda halvemaks muutub olukord. Sellal, kui legaalne turg proovib uute piirangutega toime tulla, on salaturg muutunud aina aktiivsemaks. Inimestele pakutakse muuhulgas kuumutatava tubaka tooteid, mida muidu saab osta ainult piiri tagant. Minuni on jõudnud teated, et salaturu hangeldajad viivad samuti kauba kontaktivabalt koduukseni ja küsivad nüüdseks toodete eest juba palju kõrgemat hinda. Liiakasuvõtt eriolukorras pole salaturu ainuke pahe, sest kes saab olla kindel, kust see kaup pärit on ja mida see tegelikult sisaldab. Selle nimi on rahva tervis ja rahva tervisega ei mängita.

Last but not least – suitsetamise mahajätmine ei ole alternatiivsete tubakatoodete kasutamise ainus ja peamine eesmärk. Tuletan meelde – see on täiskasvanud inimeste teadlik valik ja eelistus. Igal täiskasvanul on Eesti vabariigis võõrandamatu õigus, omal vabal valikul tarbida täiskasvanutele mõeldud tooteid.

Loodan, et eriolukord möödub kiiresti ning edaspidi pööravad inimesed oma tervisele suuremat tähelepanu. Olge terved!

Tarmo Kruusimäe
Riigikogu Suitsuvaba Eesti toetusrühm

Viimased uudised