Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Neljapäeval, 21. detsembril toimub kaksiklinnas Valgas ja Valkas Eesti-Läti piiril Schengeni viisaruumiga ühinemise 10. aastapäeva tähistamine.

Valgas on visiidil kõrgem diplomaatiline esindus: Eesti president Kersti Kaljulaid ja Läti president Raimonds Vējonis, Eesti suursaadik Lätis Tõnis Nirk ja Läti suursaadik Eestis Raimonds Jansons, Euroopa Komisjoni Eesti esinduse asejuht Paavo Palk ja Läti esindaja Mārtiņš Zemītis.

President Kaljulaid ja Eesti suursaadik Lätis Tõnis Nirk kohtuvad Valga vallavolikogu liikmete ja vallajuhtidega Valga Gümnaasiumis ning külastavad AS Valga Haiglat. Pärastlõunal suundutakse koos Läti president Raimonds Vejonise ja Läti suursaadik Eestis Raimonds Jansonsiga Valgamaa Kutseõppekeskusesse.

Rahvaga kohtutakse Valga-Valka piiril Riia ja Raja tänava ristumiskohas toimuval Schengeni 10. aastapäeva tähistaval üritusel. Sõna võtavad Eesti president Kersti Kaljulaid, Läti president Raimonds Vējonis, Euroopa Komisjoni Eesti esinduse asejuht Paavo Palk, Euroopa Komisjoni Läti esindaja Mārtiņš Zemītis, Valka kihelkonna duuma esimees Vents Armands Krauklis ja Valga vallavanem Margus Lepik.

Euroopa Liidu Schengeni ruum laienes Eestile 21. detsembril 2007. aastal. Selle leppe alusel kaotati kontroll Eesti ja Läti piiril ning liikumine Valgast Valkasse muutus sama lihtsaks nagu tavaline tänavaületus.

„Schengeniga saabunud vaba piiriületus on andnud peale Eesti ja Läti taasiseseisvumist uue tõuke kaksiklinnade Valga ja Valka koostööle. Ühiselt korraldame kultuuri- ja spordiüritusi, oleme ellu viinud ja meil on töös mitmeid projekte, koos edendame ka piirkonna ettevõtlust,” ütles Valga vallavanem Margus Lepik.

Aastapäeva üritused algasid Valgas 14. detsembril, kui kõigil huvilistel oli võimalus Raja tänaval uudistada välinäitust „Piiriga ja piiritu Valga-Valka”, et meenutada ajalooliste fotodega Valga ja Valka vahel olnud piiri ning käia Valga kinos vaatamas temaatilisi filme.

Schengeni aastapäeval, 21. detsembril viiakse Valga koolide õpilastele läbi Euroopa Liidu teemaline viktoriin ning Raja ja Rigas tänavate ristumiskohas toimub pidulik aastapäeva tähistamine kontsert-programmiga.

Kontserdil esinevad Piirilinna Bigbänd, segakoor Rõõm, Valka Gümnaasiumi noortekoor, Valga ja Valka noored, Valga väikesed ja suured rahvatantsijad, tantsukooli JJ-Street tantsijad ja Valga muusikakooli solistid ning folklooriansambel Naburgi. Päevajuht on Valka Kunstikooli eestikeelse õppeosakonna juhataja Jüri Freimanis.

Suurel ekraanil näidatakse videoklippe piirilugudest ja dokumentaalfilmi „Koht, kust algab riik- Valka jagunemine”. Üllatuseks on väike ilutulestik. Kõigile osalejatele jagatakse šokolaadiga piiriületuspass ja külma ilma peletamiseks pakutakse sooja suppi ning teed.

Shengeni 10. aastapäeva kava Raja ja Rigas tänavate ristumiskohas, endise II piiripunkti juures:

 • kell 13.30 kultuuriprogramm. Esinevad Piirilinna Bigbänd, dirigent José Antonio Page Ramirez, segakoor Rõõm, dirigent Sirje Päss, Valka Gümnaasiumi noortekoor, dirigent Inese Niklaviča, Valga ja Valka noored, Valga väikesed ja suured rahvatantsijad, tantsukooli JJ-Street tantsijad ja Valga muusikakooli solistid Ariete Saar ja Evald Raidma ning folklooriansambel Naburgi.
  Euroopa Liidu, Eesti ja Läti Vabariigi hümnid esitab Piirilinna Bigbänd, dirigent José Antonio Page Ramirez, segakoor Rõõm dirigent Sirje Päss ja Valka Gümnaasiumi noortekoor, dirigent Inese Niklaviča.
 • kell 14.00 sõnavõtud:
  Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid;
  Läti Vabariigi president Raimonds Vējonis;
  Euroopa Komisjoni Eesti esindaja;
  Euroopa Komisjoni Läti esindaja;
  Valka kihelkonna duuma esimees Vents Armands Krauklis;
  Valga vallavanem Margus Lepik
 • Jätkub kultuuriprogramm. Suurel ekraanil klipid piirilugudest ja dokumentaalfilm „Koht, kust algab riik – Valka jagunemine”. Folklooriansambel Naburgi ja Piirilinna Bigbänd.

Viimased uudised