Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Erik Laur. Foto: SEB

Täna oli Soome riigi võlakirjade oksjon, mille eesmärk oli kaasata veidi enam kui 10 aasta pikkuste noteeringutega 3-4 miljardit eurot.

Investorite isu põhjamaade riigi paberi vastu oli aga märksa suurem. Kokku oli huvi enam kui 23 miljardi euro ulatuses, mis on enam kui 7.5 korda rohkem kui minimaalselt sooviti kaasata. Atraktiivsuse poolest sarnaneb võlakiri aasta alguses emiteeritud Eesti riigi noteeringuga, kuna ka toona ületas investorite ostuhuvi 7.5 korda lõpuks jaotusesse läinud mahtu.

Oluliselt soodsam raha kaasamine, kui Eestil

Korraldajate poolt antud suuniste kohaselt oleks tootlus võinud kujuneda MS + 23 bps tasemele, ehk hetkehindade juures 3.06%, mida lõpuks korrigeeriti 3 bps-i võrra madalamale 3.03% tasemele. Aasta alguses laenati Eesti riigile 10ks aastaks raha aga 3.35%-se tootluse juures, mis on enam kui 30 bps-i kõrgem Soomele antud laenu kulukusest. Kuigi vahe on suur, siis vedas Eestil oma emissiooni ajastusega rohkem, kui meie põhjanaabritel. Jaanuari keskpaigast on 10 aastase Saksamaa riigivõlakirja tootlus kerkinud veidi enam kui 17 bps-i, mille tulemusel on ka teistel riikidel raha kaasamine nelja kuuga kallimaks läinud. Sellele vaatamata sai Eesti riiki siiski kallimalt laenu meie kõrgema riskitaseme tõttu. Kui Soome võlakirjade rating on AA+, siis Eesti oma on kahe koha võrra madalam AA-.

Erik Laur

SEB kapitaliturgude maakler

Viimased uudised