Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: twitter.com/GeneralStaffUA

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 13. august 2023:

Kertsi silla pommitamine, Kupianski suunal vene pool edenes, lõunarindel lisandus kaks küla halli alasse ning Ukraina jätkab edenemist ja laieneb üle Dnepri Ukraina kontroll.

1. Ukraina piiri ja rindelähedaste asulate tihe pommisadu jätkus.

2. Mõni droon moskvas ringi uitab, Krimmi poolsaare ja Kertsi silla suunal suurem drooni ja rakettirünnak ja plahvatused Belgorodi oblastis.

3. Kupiansk-Kreminna: tugev vene poole surve Kupianskist kirdes jätkus ning vene pool ühes lõigus edenes 1km.

4. Siversk: Bilohorivka küla juures võib olla muutusi vene poole kasuks.

5. Bahmut: vastastikused rünnakud rindejoones muutusi toomata.

6. Donetsk: suuremaid rünnakuid ei tuvastanud.

7. Lõunarinne: pingeline olukord jätkub ja paaris lõigus Ukraina astus pisu pikema sammuga edasi ning kõlakad, et kaks küla vene poole taandumsie tõttu lisandus halli alasse.

8. Herson: kolm Ukraina sillapead Dnepri idakaldal püsivad ja uuemas jätkab Ukraina edasitungi.

9. venemaal on häiritud põhiliselt google’i teenuste kasutamine.

10. putin ei välista võimalust isiklikult esineda G20 tippkohtumisel, mis peetakse 9.-10. septembrini India pealinnas New Delhis

1. „Vaid” piiri ja rindejoone lähedaste asulate tihe pommisadu.

2. Päeva peauudis oli Kertsi silla ründamine. Tegelik pilt ja vene poole info päris kokku ei lähe, aga midagi siiski. Plahvatusi ja suitsusambaid oli vähemalt 4 kohas. Liiklus küll sillal mitmeks tunniks peatati, aga seejärel jälle avati. vene poole sõnul rünnati silda S-200 rakettidega. Lisaks olla vene pool alla lasknud Krimmi kohal õhutõrjevahenditega 20 Ukraina drooni. Kipub arvama, et seni kuni sild töötab, seda Ukraina rahule ei jäta. Njah, Ukrainlased ironiseerivad kremli kättemaksu ähvarduste üle, et eks ikka mõni hotell või eramu jälle ära lastakse. Droonide lendamine moskvas on läinud igapäevaseks. Plahvatusi toimus Belgorodi oblastis, aga mida tabati on teadmata. vene poole väiteid, mida tabati, teate isegi…

3. Kupiansk-Kreminna: ülipingeline seis Kupianskist kirdes jätkub. Eile suutis vene pool ühe uue põllulapi enda kontrolli alla saada 1 km edasi 7 km laiuselt. Suuri muutusi see veel ei too, aga näitab piisavalt selgelt, et vene poolel ressurssi rünnakuteks jagub. Ukraina kaitse Sinkivka küla ümber seni peab, mis on Kupianski kirdesuuna kaitse tugisammas. Eks vene pool on juba paar korda väitnud, et on küla ära vallutanud. vene poole kaudtuld jagub palju ning töötluse all on kogu Oskili jõe äärsed külad ja Kupianski linn. Mujal rindel pisu rahulikum ja rindejoones muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: eile hakkas tulema muresõnumeid Bilohorivka küla kandist, et tugev vene surve võib-olla on neile edu toonud. Kust täpselt rindejoon läheb, on täna hommikuse seisuga siiski selguseta, aga mitmed blogijad kahtlustavad, et vene pool võib olla osaliselt külas sees. Tuginetakse siit kandist laekunud uutest videotest, kus on näha nii surma saanud Ukraina võitlejaid kui maha jäänud varustust. Küla asub kõrgendiku serval ning on oluline tugipunkt Kreminna suuna kaudtulega toetamisel. Eks ootab uudiseid.

5. Bahmut: vastastikused rünnakud ümber Bahmuti jätkusid, rindejoones muutusi ei tuvastanud.

6. Donetsk: tundub, et eile suuremaid rünnakuid polnudki. Kaudtuld siiski jagus palju ning eks suhe kipub ikka sinna 1:5-le või 1:7 olema vene poole kasuks. Vaid Donetski linn ja selle lähiümbrus on Ukraina kaudtulega enim „hõivatud”. Eile toimus Donetski oblastis Urzufis tulistamine vene mobiliseeritute ja kadõrovlaste vahel. Räägitakse, et kadõrovlased jõid end purju ja hakkasid tulistama vene sõdureid ja tsiviilisikuid. Tulemuseks on 5 surnut ja 7 haavatut.

7. Lõunarinne: karmid lahingud jätkuvad ja Ukraina teatas kuni 7 km edust.

Berdjanski suund: eile õhtul saabusid esimesed kõlakad vene poolelt, et Urozhany küla maha jäeti. Põhjuseks olla see, et küla on maatasa pommitatud ja kuskil pole kaitset Ukraina täpse kaudtule eest. Njah, videod külast siiski selle maatasa olemist ei kinnita. Kardetakse, et nii kaotatakse küla küla järel. Eks vene poole põhiline kurtmine olegi täpse Ukraina kaudtule pärast ning otsitakse süüdlasi ja reetureid, sest kuidagi liiga täpsed olla tabamused nii kaevikute kui vene kaudtuleüksuste pihta. Kipub järjest laienema hall ala ja seda vene poole taandumise tõttu. Küll on tükk tegu Ukriana poolel ka hallis alas edeneda, sest egas vene kaudtule üksused ole ka veel otsa saanud, miine nii maastikul, teedel ja vene poole mahajäetud possadel jagub jne.

Tokmaki suund: siingi tuli eile õhtune kõlakas, et vene pool olla Robotine küla maha jätnud ja see nüüd suuremas osas hallis alas. Lisaks Ukraina uudis, et külast kahel pool tuntavalt edeneti, aga seda kaartidelt tuvastada ei suutnud.

Melitopoli suund: rindejoones muutusi ei tuvastanud.

8. Herson: kolm sillapead üle Dnepri püsivad. Kozachi Laheri külast (3700 elanikku enne sõda) umbes pool peaks olema Ukraina kontrolli all ning kasvavat seal nende vägi. Lisaks olla Ukraina kontrolli all külast paralleelselt Dnepriga edelasuunaline tee. Eks mõni vene blogija kurdab päris tugevalt, et siin suunal põhiliselt mobiliseeritud ja kardavad vene kaitse lagunemist. Jätkuvalt arvamusel Ukraina kaudtule tiheduse tõttu, et miskit suuremat siiski võib siin suunal plaanis olla.

9. venemaa kasutajatel tekkis laupäeval, 12. augustil raskusi Google’i teenuste kasutamisel. DownRadari talituse andmetel registreeriti probleeme riigi eri piirkondades, eriti sagedased olid kaebused moskvast, Peterburist ja Kaasanist. Downradari andmetel hakkasid kasutajad Google’i teenustega seotud probleemide üle kurtma alates kella 16.00 moskva aja järgi. Kahe tunni jooksul registreeris teenus üle 1000 kaebuse. Väljaspool venemaad sarnaseid probleeme ei täheldata, nagu on näha ka teise seireteenistuse Downdetector statistikast.

GlobalChecki andmetel töötavad Google’i teenused erinevate mobiilioperaatorite puhul erinevalt. Seega on MegaFoni ja Tele2 operaatoritel saadavus .com domeeni kasutamisel null ja vene .ru domeeni kasutamisel 25%. Beeline’il on probleeme ka vene domeeni kasutamisega. VPN-i kasutamisel säilib juurdepääs Google’ile. Google’ile kuuluv YouTube’i videomajutus see nii tõsiselt ei kannatanud. DownRadari andmetel on selle kättesaadavuse kohta palju vähem kaebusi. GlobalChecki andmetel on videomajutus 100% saadaval.

Päev varem, 11. augustil, hakkas Google sanktsioonide all massiliselt blokeerima Google Workspace’i korporatiivteenuseid venemaa ettevõtetele. Ühe Ameerika ettevõtte meililistis selgitati blokeerimist „rämpsposti sõnumitega”.

Paar päeva varem registreeriti venemaal VPN-teenuste töös tohutu rike. Kasutajad kurdavad OpenVPN-i, WireGuardi ja Terona probleemide üle. Ametlikult on venemaal keelatud kõik VPN-teenused, mis ei ole ühendatud föderaalse riigi infosüsteemiga (FSIS), mis sisaldab keelatud sisu registrit. Roskomnadzor ei piiranud välismaiste otsinguteenistuste tööd, teatas Roskomnadzor. „Google’i teenuste kättesaadavuse kohta küsimuste korral võtke ühendust Google’iga,” tsiteerib RBC osakonna esindajat.

10. putin ei välista võimalust isiklikult esineda G20 tippkohtumisel, mis peetakse 9.-10. septembrini India pealinnas New Delhis, vahendab NBC Newsi allikas kremlis. Kui visiit jätkub, on see putini esimene kohapealne kohtumine lääne liidritega pärast seda, kui vene väed 2022. aastal Ukrainasse tungisid. Kanali vestluskaaslase sõnul püüab venemaa liider pärast Ukraina sõjast tingitud suhtelist isolatsiooniperioodi ülemaailmset populaarsust tagasi võita. Sarnaselt Hiina presidendile Xi Jinpingile sooviks putin äratada nende riikide tähelepanu, kes ei kuulu lääneliitlaste ringi.

Täiendavaks komplikatsiooniks putinile, kui ta venemaa piiridelt lahkub, on Rahvusvahelise Kriminaalkohtu väljastatud vahistamismäärus sõjakuritegudes kahtlustatuna seoses Ukraina laste venemaale väljasaatmisega. Tema tõttu jääb venemaa presidendil vahele BRICS-i tippkohtumine Johannesburgis: võõrustajariik Lõuna-Aafrika Vabariik on sunnitud ta arreteerima. Lõuna-Aafrika on üks 123 riigist, kes on ratifitseerinud Rooma statuudi, mis kohustab neid järgima Rahvusvahelise Kriminaalkohtu korraldusi. India koos venemaa ja USAga ei ole dokumenti ratifitseerinud.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised