Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vastase kaotused. Allikas: https://armyinform.com.ua/

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 28. mai 2023:

1. Igaöised õhuhäired Ukraina linnades jätkusid.

2. Suurem plahvatuste seeria viies venemaa regioonis.

3. Kupiansk-Kreminna rindel kasvas lahingutegevuste intensiivsus Kreminnast lõunas asuvas metsaalas.Rindejoones veel muutusi ei tuvastanud.

4. Siversk: jätkusid mitmed rünnakud Bilohorivka külale kagu suunalt ja seni on külast kagus asuv pumbajaam ikka veel vene poole valduses. Pommitamist kogu rindele vene poolelt jagus.

5. Bahmut: wagner jätkab Donetski üksustele Bahmuti üleandmist ning kummaltki poolelt ründetegevus vähenes oluliselt.

6. Donetsk: vene poole rünnakud jätkusid tavapärastes suundades ilma rindejoones muutusi toomata.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell ja kasvasid Ukraina löögid kuni Musta mereni.

8. 39 relvastatud endist vangi (soldatiks värvatut) on endiselt jooksus.

1. Täna öösel terves Ukraina õhuhäired öösel töötasid. Varahommikuks täpsem info veel puudus. Juba igapäevaseks on läinud, et rünnatakse korraga nii droonide, tiibrakettide, juhitavate lennukipommidega kui S-300-ga. Kasvavad Ukraina poolsed manitsemised, et inimesed ei paneks üles pilte Ukraina üksuste ja sõjatehnika paiknemisest kogu riigis. Ju on kasvanud oluliste objektide tabamine.

2. Läbi vene uudiste pilgu: 27. mail teatasid mitme venemaa piirkonna võimud Ukrainast pärit mürskude ja droonirünnakute juhtumitest. Teadaolevalt on hukkunud vähemalt kolm inimest. Tveri oblastis Andreapoli rajoonis kukkus alla droon. Piirkonnavalitsuse pressiteenistuse teatel juhtum inimohvreid ei toonud. Baza sõnul oli seal kaks drooni, need lendasid Erokhino küla lähedal asuvasse jaama, mis teenindab Družba naftajuhet. Teine rünnakutest mõjutatud asula on Shebekino linn Belgorodi oblastis. Piirkonna kuberner Vjatšeslav Gladkov teatas oma telegrammikanalis, et linna tabas suurtükituli. Selle tagajärjel said kannatada „kortermajad, kauplused ja eramajad”. Lisaks sai kahjustada elektriliin. Krasnojaržski rajooni Popovka külas tulistati alla veel üks droon, lisas kuberner. Kurski oblastis hukkus ehitaja Ukraina mürskude tagajärjel. Piirkonna kuberner Roman Starovoit ütles, et juhtum leidis aset Sudžanski rajoonis Plehhovo küla lähedal. Hukkunud ehitaja töötas riigipiiri kindlustuste kaitseliinil. Mehitamata õhusõiduki rünnak toimus ka Brjanski oblastis. Droon ründas Brovnitši-Sušanõ teel venemaa kaitseministeeriumi autot Niva. Z-sõjaväekorrespondentide teatel hukkus rünnaku tagajärjel kaks sõjaväelast. Droon murdis läbi auto katuse ja plahvatas, kuid ametlikku infot juhtunu kohta veel pole. Varem sai Pihkva oblastis droonirünnaku tagajärjel kannatada naftajuhtme administratiivhoone. Kuberner Mihhail Vedernikov teatas juhtunust juhtunu üksikasju täpsustamata. Kas nii aktiivne vene poole töötlemine jääb erandlikuks või muutub tavapäraseks, ei oska hetkel arvata. Küll võib olla tegu siiski suurema pealetungi eellooga püüdes kahjustada logistikasõlmi juba venemaal ning juhtida tähelepanu kõrvale Ukraina rindelt ja tõmbamaks vene poolelt ära vägesid sealt kindlustamaks vene piiri.

3. Kupiansk-Kreminna: tavaline päev ehk siis rünnakud nii Kupianskist kirdes kui Kreminnast lõunas asuvas metsaalas.

4. Siversk: Bilohorivka küla edutu ründamine ja seni on külast kagus asuv pumbajaam ikka veel vene poole valduses. Pommitamist kogu rindele vene poolelt jagus

5. Bahmut: wagner jätkab oma üksuste välja viimist Bahmuti linnas ja asemele tulevad enamasti Donetski üksused. Bahmuti ümber eile vähenesid rünnakud mõlemapoolselt, olla neid vaid mõned toimunud. Rindejoones muutusi ei tuvastanud. Võimalik, et vahetuses on ka osa Bahmuti ümber asuvaid vene üksusi. Kaudtuletöötlus vene poolelt siiski ei vähenenud.

6. Donetsk: tundub, et siingi on vene poole rünnakute arv ja intensiivsus vähenemas. Lahingud jätkusid nii Avdiivka lähistel kui Marinka juures ilma rindejoones muutusi toomata. Ukraina kindralstaap teatas, et Ukraina väed tõrjusid venemaa rünnakud Pervomaiskele ja Sievernele 12 km kaugusel Avdiivkast läänes ning seitse rünnakut Marinkale. Kaudtule löökide arv vene poolelt pisu isegi tõusis ning töötlus kuni 10 km rindest päris tihe.

7. Lõunarinne/Herson: kaudtuleduell. Eile kostus plahvatusi kuni Mariupoli linnani välja. Pihta said ka Berdjansk ja Nikopol. Mariupolis toimusid plahvatused raudteejaama läheduses ning Berjanskis sadama juures. Ju seal suuremad üksused paiknesid. Kas kasvanud kuni musta mereni tihedam kaudtule ja drooni töötlus Ukraina poolt on esimene märk võimalikust pealetungi suunast, jätaks siiski seni arvamata. Ukraina sõjaväeluure peadirektoraat (GUR) hoiatas 26. mail, et vene väed valmistuvad korraldama ulatuslikke provokatsioone, et tekitada Zaporižži tuumaelektrijaamas kiirgusohtu. GUR avaldas 27. mail pealtkuulamise, milles vene sõjaväelased väitsid, et tundmatud droonid viskasid Enerhodaris keemiarelvi. GUR teatas, et venemaa kavatseb Ukrainat rünnakutes valelikult süüdistada ja püüab õõnestada tulevast Ukraina vasturünnakut. Ahjaa, tabamuse saanud vene luurelaev siiski slepis sadamasse jõudis.

8. 39 relvastatud endist vangi, kes kuulusid üksuse Storm Z koosseisu, põgenesid okupeeritud Ukraina Luganski oblastist Lõssitšanskist. Otsitakse neid nii okupeeritud aladelt kui juba venemaalt. Tähelepanu väärib asjaolu, et nii suure seltskonna korraga marodööritsema minek on vist esmakordne ja peaks parajalt peamurdmist vene poolele tooma, sest vangide hulk üksustes vaid kasvab…

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised