Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ukraina kaitsevägi

Lõunaeestlane jätkab sõjanduse asjatundja Toomas Piirmanni ülevaatega sündmuste kohta Ukraina sõjas.

Ukraina 29. oktoober 2022:

senistes kuumemates piirkondades lahingud jätkusid, rindejoones vaid väiksemaid muutusi, kaugtuleduell jätkub ning kasvab võimalus, et kreml võib just ajateenistust lõpetama asuvad soldatid rindele saata…

Raketi- ja droonirünnakud Ukraina linnade vastu veelgi vähenesid. Enamasti vaid rindest kuni 50 km kaugusele. Erandina üritab vene pool hävitada Harkivi-suunalist energiataristut ning jätkab sinna lööke sooviga jätta Harkivi linn elektrita. Just nägin lugu Leedu abist alajaamade ja kõrgepingeliinide jaoks vajalike osade tarnimisel Ukrainale. Üleeile ühtki vene piiri äärset küla Harkivi oblastist Valgevene piirini ei tulistatud, siis eile anti 3 piiriäärse küla pihta tuld, aga see kordades vähem kui tavaliselt.

Harkivi põhjasuund: eile vene pommitamist jagus vaid ühte kohta piiri ääres ja Ukraina samas kohas ka neile vastas. Arvan, et Ukraina proovis neid kaudtuld andavaid vene kahurimeeskondi tabada. Kuidas neil läks, ei tea. Eile maapealseid rünnakuid polnud ja Harkivi linn eile õhulööke ei saanudki.

Kupiansk-Kreminna: lahingud jätkuvad kogu rindejoonel, aga täpsema infoga jätkuvalt keeruline. Tundub, et Ukraina ikka seda rindejoont paaris kohas pisut Svatove poole nihutab ja järjest paremini u 6-8 km lõigul Svatove-Kreminna maanteed oma tulega kontrollib. Tundub, et sellel suunal kõige rohkem vene mobbituid vangi langeb. Lisaks pisut paneb imestama, kui palju jooksvalt lahingute käigus vene kaudtuletehnikat kätte saadakse (enamasti küll juba tabamuse saanud), mis nende lahinguõpikute järgi peaks ikka rindejoonest päris kaugele jääma. Siit rindelõigult tuleb ka enim kõlakaid, et üksuste koosseis vene poolel väga kirju ning mobbituid väga palju. Kuna mobbitutega eesliinil kohe kuidagi ei lähe, siis vähemalt osa neist nüüd teisele ja kolmandale kaitseliinile on paigutatud. Lisaks ei kipu osa üksusi enam lahingusse. Tundub, et seda segadust üritab Ukraina ära kasutada ja survet Svatove suunal jätkab. Kreminna suunalgi lahingud jätkuvad, aga rindejoones muutusi tuvastada ei suutnud. Väidetavalt üritasid mõlemad pooled rünnata. Mingid tegevused toimuvad ka rindejoone põhjalõigus, aga siingi seis teadmata. vene pool annab kahjuks kallutatud infot ning liialt tihti valetab. Eks neil ikka soov näidata edusamme ka siis, kui neid pole. Kaudtuld jagus seekord põhiliselt vene poolelt kogu rindejoonele ja Ukraina omad ikka vaid Svatove ja Kreminna suunale. Ilmaga seal jätkuvalt suht niiske ja pehmematele põldudele enam raske tehnikaga (osa põlde veel kannab ja kergema soomukiga saab enamuses kohtades veel liikuda) ei lähe. Õnneks on Ukraina lahingüksustel kergemaid mootorsõidukeid, et vastast ka seal üllatada. Küll on kaitsekraavis seis läinud kehvaks, sest muda ja savi teeb jalanõu mitu korda raskemaks ning varustuse hoidmine puhta ja kuivana kipub keeruline olema. Kuna vene poolel madalam väljaõpe ja mott suht maas, siis peaks sealgi vene poolel lahinguvõime langus jätkuma.

Siversk: ikka Bilohorivka küla rünnatakse, aga edutult. Isegi kaudtulega vene pool oma üksusi rünnakul ei toetanud ja pommitas paaris kohas lõunapoolsemaid külasid. Siin vene pool jätkuvalt hädas Ukraina kaudtule töötlusega Kreminna ja Rubizne linna suunal (vene vägede paiknemisalad ja logistikasõlmed). Rindejoones muutusi polnud.

Bahmut: lahingud Soledaris jätkuvad, aga rindejoone muutust ööpäeva jooksul polnud. Seekord prooviti linnast ka põhja poolt hakata mööda suruma, aga seegi katse löödi tagasi. Bahmuti linna äärealadel lahingud jätkuvad. vene pool üritas linnale jälle idast peale tungida, aga tagasi löödi. Kasvas surve ka betoonitehase suunal linna kaguserval, aga siingi edu polnud. Linna lõunasuunal vist mingid possad siiski käest kätte käivad, sest eile mõned videod ja kõlakad selle kohta tulid. Ühes videos ka wagneri possadelt saadi päris palju automaate ja granaate (varustust võis olla kõhna rühma jagu) ja huvitaval kombel polnud näha ühtki langenut. Tuli ka kõlaks, et linnast kaugemal lõunas võib olla wagner ka mõnisada meetrit siiski edenes. Siingi on vihmane ilm hakanud taktikas oma korrektiive tegema. vene kaudtuld jagus kõikjale ja Ukraina vaid wagneri kagupoolset tagalaala ja rindelõiku töötles.

Donetsk: igapäevased rünnakuüritused Pervomaiske, Nevelske ja Marinka suunal, aga tundusid seekord pigem selleks, et saaks midagigi ette kanda. Küll oli uus rünnakusuund Donetski oblasti kõige läänepoolsemas servas ning üritati vist Ukraina poolt üllatada pisut tugevama löögirusikaga Velika Novosilka linna lähistel, aga tagasi löödi. Kogu rindelõigul suudeti kaudtulega ründavaid vene üksusi toetada, aga edu see ei toonud. Lisaks profülaktika enamuste rinde läheduses olevate Ukraina külade pihta jätkus. Ukraina pisut kasvatab tulelöökide arvu Donetski ümbrusele ja ulatub rindejoonest ka päris kaugele (kuni 100km).

***

Lõunarinne: kaugtuleduell ja mingid kõlakad Ukraina luuretorkimisest. vene pool jätkab nii rindejoone lähedaste külade kui suuremate linnade pommitamist. Linnad kipuvad tabamusi saama ööpäevaringselt. Ukraina on keskendunud Melitopoli kandile, takistamaks vene üksuste logistikat ja suurematel paiknemisaladel raskemate kaotuste põhjustamisel. Siin on asunud vene pool kõiki kohalikke tembeldama vene kodanikeks ja tundub, et kohe hakatakse neid nii mobbima kui ajateenistusse kutsuma.

Herson: lahingud põhiliselt rinde põhjaosas jätkuvad aga rindejoones muutusi tuvastada pole suutnud. Küll nägin siingi kandis videot Ukraina ATV-de üksusest, ka tsikleid… neid kipub siis rohkem nägema, kui Ukraina plaanib mingit kiiret kaugemale ulatuvat torget vastase segadusse ajamiseks ja nende taandumise algatamiseks. vene pool väidetavalt jätkab mõlemal Dnepri kaldal possade rajamist ning vist paljud kohad mobbitutega täidetakse. Olla kohalikest haiglatest kohalikud patsiendid välja aetud ning vist valmistuvad oma haavatutega tegelemiseks. Küll on nende arv igapäevaselt seal päris kõrge, sest Ukraina kaudtule tabamused on valusad ja eilegi mitmes kohas Nova Kakhovkas nad pihta said.

putin koos soiguga teatasid mobilisatsiooni lõpetamisest aga ütlesid, et „vabatahtlik” ühinemine jätkub. 1. novembris peaks uus ajateenistusse astumine algama ja seni pole infot, mis saab ajateenistuse lõpetajatest. Peaks kremlile tunduma päris ahvatlevana neid kõiki Ukrainasse saata. Eks näis. Hetkel tähelepanu kremli ja putini koka ning kadõrovi ja teiste nn silovikide teemale ei pööraks, sest pigem tundub see ikka kremli kontrolli all olevat…

Pole küll kehakeele ja näitlemise ekspert, aga senine tunne jätkub, et enamus Ukraina võitlejaid on motiveeritud ja optimistlikku tahet täis ning vene soldatite paljudes videotes kipuvad olema „kips naeratused” ja pähe õpitud laused, aga eks leiab sealtki motiveerituid.

Kokkuvõte tugineb avalikele allikatele. Allikateks on sõdivate poolte ametlikud teated, kummagi poole blogijate sõnumid ning kolmandate osapoolte info. Loo autor üritab hoida eraldi fakti, kuuldust ja arvamust. Info kipub enamasti olema vastukäiv või seda varjatakse, sestap tugineb kokkuvõtte lisaks erinevate sõjalist olukorda kajastatavate kaartide analüüsil. Vigu juhtub ja parandused teeb järgmise päeva kokkuvõttes. Vabandused ette, et vene riiki, sellega seotud isikute ja linnade nimed on väikse tähega… ja sõna Ukraina igas võtmes suure tähega.

Viimased uudised