Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Põlvamaal aitas julge mees kinni pidada kaupluses noaga müüjat ähvardanud mehe.

Politsei sai pühapäeva õhtul väljakutse Veriora valda kauplusesse, kus 61-aastane mees ähvardas noaga müüjat.

Sündmustesse sekkus toimuvat pealt näinud mees, kes haaras ähvardaja käest noa. Meeste vahel tekkis rüselus, mille käigus sai ähvardaja kergemalt viga, kuid tänu sekkunud mehele ei olnud tal võimalik kellelegi teisele viga teha ega põgeneda.

Politsei pidas ta kuriteos kahtlustatavana kinni, vahendas Lõuna prefektuuri pressiesindaja.

LÕUNAEESTLANE

Põlva ja Veriora vald ei jõudnud Soohara ja Viira küla ülemineku hinnas kokkuleppele, mistõttu tuleb Põlva valda ihanud kahe küla elanikel esialgu leppida eesootava kuulumisega Räpina valda.

Mullu sügisel algatasid kolme Veriora valla küla – Viira, Soohara ja Süvahavva – elanikud vallavahetuse protsessi, soovides haldusreformi käigus liita külad laieneva Põlva vallaga, samas kui nende koduvald Veriora oli liitumas Räpina vallaga.

„Meie asume tegelikult Põlva valla külje all ja meie igapäevased toimetused ja liikumine on seotud ikkagi Põlva linna ja vallaga,” selgitas Viira külas elav, Wiera käsitööküünalde valmistamisega tegelev Merilin Alve sügisel Lõunaeestlasele.

„Veriora alevik jääb Viira ja Soohara külast kaugemale kui Põlva ning sel põhjusel on selle kandi inimeste tegelikuks tõmbekeskuseks Põlva,” kinnitas Alve toona.

Veriora kaalus külade loovutamist

Aasta lõpus toimunud Räpina, Veriora ja Meeksi valla ühinemislepingu allkirjastamisel kinnitas Veriora vallavolikogu esimees Rein Raadla Lõunaeestlasele, et Viira ja Soohara küla asjus on volikogu otsustanud algatada üleandmise menetluse, millega plaaniti ühele poole saada märtsi lõpuks.

Oktoobris läbi viidud rahvaküsitluse tulemused andsid üheselt mõistetava tulemuse: 95 protsenti Soohara küla elanikest ja kõik Viira küla elanikud soovisid liitumist Põlva vallaga.

Süvahavva küla suhtes võttis Veriora volikogu aga mullu detsembris seisukoha, et seda käest ei anta ning Süvahavva ühineb Veriora koosseisus Räpinaga.

Läbirääkimised Viira ja Soohara küla vallavahetuse tingimuste üle peeti 14. märtsil toimunud Põlva ja Veriora valla läbirääkimiskomisjoni koosolekul, kus läks „üleminekutasu” üle kauplemiseks.

Vallad tingivad külade hinna üle

Veriora soovis kahe küla loovutamise eest saada Põlvalt hüvituseks 31 208 eurot, mis kataks 2011. ja 2014. aastal tehtud kulutused nelja teelõigu remondiks, mis koos küladega Põlva valda üle lähevad.

Põlva lükkas pakkumise tagasi, mille peale langetas Veriora hinda 23 544 euroni, mis tuletati kui võeti arvesse ka investeeringu 7-protsendine amortisatsioon aastas.

Lükanud ka selle pakkumise tagasi, tegi Põlva omalt poolt vastupakkumise: Veriorale makstakse Viira ja Soohara külades elava 51 inimese pealt sama palju, kui Veriora vald saab aastas nende inimeste pealt riigi tasandusfondist raha ehk 8542 eurot ja 85 senti.

Seda summat pidas Veriora liiga madalaks ning esitas omapoolse pakkumise: Põlva duubeldagu pakkumine ning maksku Viira ja Soohara eest kahe aasta tasandusfondi summa ehk 17 085 eurot ja 70 senti. Põlva selle pakkumisega nõus ei olnud, mistõttu otsustati jätta otsustamine volikogude ainupädevusse.

Volikogu polnud üksmeelel

Veriora volikogu arutas Viira ja Soohara küla saatust 30. märtsil toimunud istungil ja jõudis pärast tunnipikkust arutelu hääletuseni, kus peale jäid külade loovutamise vastu olnud saadikud.

Nimelisel hääletusel toetasid kahe küla Põlvale loovutamist volikogu esimees Rein Raadla ja Peeter Sibul. Vastu olid Piret Raag, Kalle Kannel, Meelis Jaemaa ja Kaarel Tiganik; Karmen Oidermaa jäi erapooletuks.

Põlva jätab ukse lahti

Põlva vallavolikogu arutab läbirääkimiste tulemusi kolmapäeval. Volikogu esimehe Kuldar Leisi sõnul plaanib volikogu jätta kahe küla ülemineku Põlva poolt lõpetamata, millega jäetakse Viirale ja Sooharale tuleviku tarbeks uks lahti.

ARVED BREIDAKS

VAREM SAMAL TEEMAL:

Kolm Veriora valla küla soovivad liituda Põlva vallaga

Kolm volikogu kinnitasid Räpina kihelkonna taastuleku

VAATA LISAKS: Vabaerakond: küladel olgu rohkem õigusi valla valikul

Kolm Veriora valla küla soovivad haldusreformi käigus lüüa koduvallast lahku ja liituda Põlva vallaga, kuna Veriora vald on liitumas Räpinaga, mis Põlva poole tikkuvatele Viira, Soohara ja Süvahavva küladele aga tõmbekeskuseks pole.

„Meie asume tegelikult Põlva valla külje all ja meie igapäevased toimetused ja liikumine on seotud ikkagi Põlva linna ja vallaga,” rääkis Viira külas elav, Wiera käsitööküünalde valmistamisega tegelev Merilin Alve Lõunaeestlasele.

Kuna aga haldusreform viib nende praeguse koduvalla Veriora kokku Räpina vallaga, nihkub vallakeskus Viira, Soohara ning Süvahavva küladest umbes 25 kilomeetri kaugusele.

„Veriora alevik jääb Viira ja Soohara külast kaugemale kui Põlva ning sel põhjusel on selle kandi inimeste tegelikuks tõmbekeskuseks Põlva,” kinnitas Alve.

Põlva vallavanem Georg Pelisaare kinnitusel vaatab Põlva uute külade võimalikule lisandumisele positiivselt. „Selge on see, et need külad on ka seni rohkem liikunud Põlva suunas,” lausus Pelisaar. „Nende otsus on mõistlik.”

Kuigi inimesi elab Võhandu ürgoru lähistel asuvates külades hõredalt, on Pelisaare sõnul tegemist tegusate inimestega, kellele suur vald saab pakkuda lisandväärtust.

Veriora volikogu, kes külade ülemineku Põlva valda heaks kiidab või vetostab, koguneb teemat arutama novembrikuu istungil.

Veriora vallavanem Enel Liini sõnul tegi vald lõpliku valiku liitumise osas augusti lõpus, mistap ei olnud varem mõistlik külade lahkumisavaldusi arutada. Kuna volikogu otsustas ühineda Räpina, mitte Põlvaga, mis samuti oli kaalumisel, siis tuleb külade lahkumise teema nüüd päevakorda.

„Veriora vallavolikogu ja vallavalitsus on läbi viinud kaks rahvakoosolekut Räpna piirkonna ühinemislepingu aruteluks, kus muuhulgas räägiti ka külade avaldustes ja külade elanikud rääkisid oma pöördumise sisust,” sõnas Liin.

Samuti on vallavolikogu liikmed tema sõnul soovinud ära oodata, millised tulemused annab ametlik rahvaküsitlus, mis toimub novembris, nagu ka volikogu istung, kus külade saatuse üle otsustatakse.

Arved Breidaks

Põlvamaal puhkes Lihtensteini külas kolmapäeva õhtul purjutavate meeste seltskonnas tüli, mille tagajärjel viidi kaks osalist haiglasse ja üks arestimajja.

Politsei sai kolmapäeval kella 22 ajal väljakutse Lihtensteini külla, kus alkoholi tarvitanud meeste vahel puhkenud tüli kasvas välja kakluseks, milles said kannatada kõik osapooled, teatas Lõuna prefektuuri pressiesindaja.

Politsei pidas sündmuskohal kuriteos kahtlustatavana kinni 58-aastase mehe ning toimetas ta arestimajja.

Kiirabi viis rüseluses viga saanud 49- ja 61-aastased mehed esmaabiks TÜ Kliinikumi.

Juhtunu täpsemad üksikasjad on selgitamisel.

Lõunaeestlane


Warning: Undefined array key "pages" in /data01/virt43547/domeenid/www.lounaeestlane.ee/htdocs/wp-content/plugins/facebook-messenger-customer-chat/facebook-messenger-customer-chat.php on line 181