Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

setomaa

Meremäe, Mikitamäe, Värska valla ning Misso valla Luhamaa nulga hääleõiguslikud inimesed otsustavad rahvaküsitlusel, kas valitsuse moodustatav Setomaa vald saab kuuluma Põlva või Võru maakonda.

Neljapäeva õhtul lõppeval küsitlusel päritakse vallaelanikelt, „kas toetate loodava Setomaa valla kuulumist Põlva maakonda või Võru maakonda?”.

Kolmapäeval e-hääletusega alanud rahvaküsitluse esimesel päeval tegi interneti vahendusel oma valiku kokku 11,2 protsenti 3172 hääleõiguslikust elanikust.

Kõrgem oli küsitlusaktiivsus esimesel päeval Võru maakonnas, kus Meremäel osales e-küsitluses 13,5 protsenti nimekirja kantud inimestest ja Missos 28 protsenti hääleõiguslikest, vahendas Võru maavalitsus Lõunaeestlasele.

Põlvamaa Värska vallas oli esimese päeva aktiivsus 10,4 ja Mikitamäel 7,2 protsenti nimekirja kantutest, teatas Põlva maavalitsus Lõunaeestlasele.

Viimastel päevadel sotsiaalmeedias ägedalt Põlvamaa poolt hääletama agiteeriv Põlva maavanem Igor Taro postitas neljapäeva ennelõunal Värska inimestele mõeldud ähvardava sõnumi pealkirjaga „Homsest Võrumaale?”

„E-hääletajate aktiivsus on Meremäel ja Luhamaal olnud nii palju suurem, et kui meie valdade inimesed täna [neljapäeval] jalgu kõhu alt välja ei võta, siis hommikul on Võrumaale minek,” postitas maavanem.

Võru maavanem Andres Kõiv ei ole sarnase kampaaniaga vastanud.

Põlva maakonnal ülekaal

Valitsus otsustas nädal tagasi, et Põlva ja Võru maavalitsusel tuleb Setomaa valla maakondliku kuuluvuse väljaselgitamiseks korraldada rahvaküsitlus, sest ministrid ei suutnud selles küsimuses valitsuse istungil üksmeelt saavutada.

Kokku kanti neljast vallast hääleõiguslike inimeste nimekirjadesse 3172 vähemalt 16-aastast elanikku. Neist 2064 elab Põlva maakonna Mikitamäe ja Värska vallas ning 1108 Võru maakonna Meremäe vallas ja Luhamaa nulgas.

Väikese Peetri rolli pandud Meremäe vallas käis neljapäeva keskpäeval vilgas töö, et kõik soovijad ikkagi saaksid küsitluses osaleda. Küladest oli käima pandud valla buss ning vallavolikogu esimees Arno Vares vedas isikliku autoga inimesi vallamajja hääletama.

„Meie vallas on palju vanu inimesi, kellel puudub võimalus ise kohale tulla, et küsitluses osaleda,” põhjendas Vares Lõunaeestlasele, kui oli vallamaja juurde sõidutanud ratastoolis mehe. „Valitsus otsustas väga lühikese ajaga korraldada küsitluse, kuid selle peale kas ja kuidas inimesed sellel osaleda saavad, ei mõeldud.”

Kodus hääletamist sellel küsitlusel inimestele ei võimaldatud.

Kahe esimese tunni jooksul oli Meremäe vallamajas sedeliga hääletamas käinud ligi sadakond inimest ning neid vooris lõunatunnil aina juurde.

„Terve Miikse küla mahtus auto peale ära,” naljatles Opel Vectraga vallamaja juurde saabunud Leo koos mitme kaaslasega.

Leo sõnul valis ta maakonna, millega on rohkem seotud, kuid nentis, et tema igapäevast elu võimalik maakonnavahetus ei mõjuta.

Küsitluse korraldamine on suur pettumus

Setomaa valdade liidu esimees Margus Timmo sõnul oli setode soov saada oma vald, kuid selle maakondliku valiku oleksid nad soovinud jätta vabariigi valitsuse otsustada. „Me oleks leppinud valitsuse otsusega,” kinnitas ta.

Seetõttu oli küsitluse korraldamine maakondliku kuuluvuse väljaselgitamiseks Timmo sõnul suur pettumus. „Aga ükskõik, millises maakonnas me jätkame, me peame sõbralikult läbi saama.”

Timmo sõnul teeb käimasolev rahvaküsitlus ühele poolele setodele igal juhul haiget. „Kas Võru või Põlva – ühele vallale on emb-kumb valik valulik. Loogiline olnuks kuulumine Võru maakonda,” lausus ta.

Küsitlustulemused peaksid selguma neljapäeva hilisõhtul.

ARVED BREIDAKS

Viimased uudised