Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Riigikogu kiitis täna, 8. detsembril toimunud täiskogu täiendaval istungil heaks 2024. aasta riigieelarve. Tuleva aasta riigieelarve prioriteetideks on Eesti sõjaline ja laiapindne riigikaitse, majanduskasv koos rohereformide ja riigi rahanduse jätkusuutlikkusega. Samuti haridus, küberturbe võimekuse tõstmine ning Ukraina jätkuv toetamine.

Riigieelarve tulude kogumaht on 2024. aastal 16,8 miljardit eurot ning kulude kogumaht 17,7 miljardit eurot.

Rahandusminister Mart Võrklaeva sõnul sai 2024. aasta eelarve, vaatamata keerulisele seisule, hea, vastutustundlik ja kindlustunnet pakkuv. Fookuse said teemad ja valdkonnad, mis on päriselt olulised ja vajalikud.

„Astume selle eelarvega esimesi samme riigieelarve tasakaalu suunas. Tänu rasketele, ent vajalikele maksumuudatustele suutsime märkimisväärselt tõsta Eesti kaitsekulutusi, mis on hädavajalik selleks, et meie riik oleks kaitstud, meil oleks siin turvaline elada ja saaksime pakkuda kindlustunnet Eestisse investeerimisel, mis on praeguses majandusolukorras väga oluline,” kommenteeris Võrklaev.

Eesti kaitse-eelarve 2024. aastal ületab esimest korda kolme protsendi piiri ning riik panustab riigikaitsesse üle 1,3 miljardi euro.

„Lisaks julgeolekule, haridusele, teadus ja innovatsioonile, infotehnoloogiale ja küberkaitsele, suuname märkimisväärse summa – 1,9 miljardit euroraha ja riigieelarve vahendeid – investeeringutesse, millega ellu viia rohereforme ja turgutada majandust,” tõi Võrklaev näiteid uue aasta investeeringutest.

Samuti püsib riigieelarve seaduse kohaselt kokkulepe eraldada teadusrahastusele üks protsent SKPst. Eestikeelsele haridusele üleminekuks on ette nähtud 71,9 miljonit ning õpetajate palgatõusuks ligi 24 miljonit eurot. Riigi IT-baastaristu korrasoleku ja küberturvalisuse tagamiseks investeeritakse järgmisel aastal täiendavalt 23 miljonit eurot. Riigieelarve struktuurne puudujääk jääb 1,2 protsendi tasemele ning nominaalne defitsiit on 2,9 protsenti SKPst.

Eelarvega saab tutvuda Rahandusministeeriumi kodulehel.

Viimased uudised