Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Erik Peinar/ Riigikogu

Riigikogult uue valitsuse moodustamiseks volitused saanud peaministrikandidaat Jüri Ratas ütles, et ühiskonnas on esindatud palju erinevaid väärtusi, kuid need ei tohiks olla konfliktis, seetõttu kutsus ta erinevuste asemel rõhutama seda, mis ühendab kõiki Eestimaa inimesi.

Ratas ütles riigikogu ees peetud kõnes, et alates Eesti iseseisvuse taastamisest on kõigi riigikogu koosseisude saadikud, valitsused ja erakonnad soovinud ehitada parimat võimalikku riiki. Tema sõnul on Eestil läinud hästi – riik on muutunud euroopalikuks heaoluühiskonnaks ning see on välja paistnud ka rahvusvahelistest pingeridadest ja indeksitest.

Samas nentis ta, et kogu selle aja on Eestis elanud palju inimesi, kelle jaoks on ühiskonnas olnud midagi katki. „Osa inimeste jaoks kujunes raskeks üleminek turumajanduslikule ühiskonnakorrale või omandireform. Paljud nägid kasvavat lõhet oma sissetulekute ja hindade vahel. Maal kadusid töökohad ja linnades suurenes kihistumine. Me ei ole alati suutnud aidata oma ühiskonna kõige kaitsetumaid – lapsi, eakaid, puuetega inimesi,” rääkis Ratas.

Ta tõi esile, et ka integratsioon pole täielikult õnnestunud ning eesti ja muu emakeelega inimesed on jäänud teineteise jaoks tihti võõraks. „Samamoodi teame, et Eesti naiste ja meeste sissetulekute erinevused on Euroopa suurimad. Me ei suuda tihti mõista enda keskel elavate inimeste eluharjumusi ega ka nende mõtteid ja tegusid. Me oleme siiani tunnistajaks konfliktidele uuendusmeelsuse ja alalhoidlikkuse vahel,” ütles ta.

Ratase sõnul on Eesti ühiskonnas esindatud palju erinevaid väärtusi, kuid need ei tohiks olla omavahel konfliktis. „Meie inimesed ei tohiks olla omavahel konfliktis. Me peame toetuma sellele, mis meid kõiki – Eestimaa inimesi – ühendab, mitte rõhuma erinevustele,” rõhutas ta.

Muu hulgas pidas Ratas oluliseks tasandada paisunud lõhesid nii siinsete kogukondade, jõukamate ja vaesemate, maapiirkondade ja linnade kui ka liberaalse ja konservatiivse maailmavaatega inimeste vahel. „Me kõik saame ja peame oma poliitilises tegevuses pingutama, et meie inimeste kartusi maandada ja ühiskonda rahustada,” ütles Ratas ning kinnitas, et Keskerakonna, Konservatiivse Rahvaerakonna ja Isamaa koalitsioon hindab Eesti terviklikku arengut ning iga inimese heaolu.

Samuti seisab koalitsioon tema sõnul sidusa ühiskonna, tugeva ja kasvava rahvaarvuga riigi eest ning toetab kohalikku elu kõikjal Eestis. „Seejuures pöörame rohkem tähelepanu neile, kes ka enim abi vajavad. Kõik see teenib meie kõige olulisemat ja põhiseadusest tulenevat ülesannet, milleks on kindlustada Eesti rahva ning iseseisva ja kaitstud Eesti püsimine,” ütles Ratas oma kõnes, kus tutvustas loodava valitsuse aluseid.

Loodaval valitsusliidul on viis prioriteeti: peresõbralik Eesti; sidus ühiskond; teadmistepõhine majandus; tõhus valitsemine ning vaba ja kaitstud riik.

Kõne täistekst: https://www.valitsus.ee/et/uudised/peaministrikandidaat-juri-ratase-kone…

Viimased uudised